Як студентка з Харкова вчителює за програмою «Навчай для України»

Понад два роки українська освіта перебуває в умовах між якістю навчання та безпекою. Велика війна, а попередньо пандемія COVID-19, лише підсилюють прогалини у навчанні та зумовлюють нерівний доступ до освіти в українських школярів. Спільнота «Навчай для України» ставить перед собою амбітну мету — подолати нерівності та допомогти кожній дитині реалізувати власний потенціал, незалежно від місця народження чи проживання. Над цією місією засновники проєкту  працюють в Україні з 2017 року. Саме тоді, будучи ще студенткою Харківської академії культури, Надія Найда вперше почула про спільноту та зацікавилася проєктом. 

Як пройшла всі етапи відбору та стала учасницею програми «Навчай для України», Надія Найда розповіла Накипіло. 

Майже рік Надія працює вчителькою історії у Бучанському ліцеї. До цього дівчина викладала у приватній школі Харкова. Розповідає, що місія та цінності команди завжди перегукувалися з її життєвими поглядами, відтак після довгих роздумів усе-таки подала заявку та стала учасницею програми. 

«Коли я прийшла викладати історію в Бучанський ліцей, спочатку оцінювали за зовнішністю. Були жарти від дітей, чи закінчила я школу, потім ставили запитання про мій вік та чи заміжня. Це не лякало мене, бо я мала мету — працювати так, щоб діти мені довіряли і розуміли без підвищеного тону».

Надія

За умовами проєкту, окрім викладання, учасники програми розвивають власні проєкти для школи чи громади. Надія заснувала історико-краєзнавчий гурток, який відвідує близько 20 учасників. Під час зустрічей діти організовують виставки, заходи історичного напряму в школі та вчаться говорити про досвід в окупації. 

«Часто діти самостійно підходять, щоб особисто розказати свою історію, а на уроках історичні події порівнюють із російсько-українською війною. Є школярі, які багато про це говорять, у них дійсно є така потреба висловитися. Коли я тільки прийшла викладати і запитала про окупацію, учні розповідали, що на початку війни було відчуття, що вони нікому не потрібні, а потім зрозуміли, що їхні свідчення важливі в контексті війни».

Попри те, що Надія має попередній досвід роботи з дітьми, аби  стати учасником програми, наявність профільного педагогічного фаху не є обов’язковим. Перед початком роботи у школі всі учасники проходять навчання у Літньому інституті — це 5 тижнів інтенсивної підготовки, яка включає теоретичні та практичні заняття для розвитку лідерських навичок і вчительської майстерності. Протягом всього часу вчителювання учасників підтримують ментори.

«Наша мета — створити середовище, де кожна дитина може реалізувати свій потенціал, незалежно від місця народження чи проживання, а також попри війну. «Навчай для України» шукає вмотивованих людей, які не лише навчатимуть дітей, але й стануть для них прикладом у формуванні майбутнього. Війна безпосередньо впливає на освітні процеси, поглиблює нерівність та створює додаткові перешкоди для дітей у доступі до якісної освіти, тому ще більш важливою стає наша місія сприяти позитивним змінам у сфері освіти, залучаючи молодь до активного вирішення цих проблем».

Очільниця організації «Навчай для України» Оксана Матіяш

Хто може долучитися?

Для того, аби стати учасником програми від «Навчай для України», потрібно:

  • мати ступінь бакалавра або магістра будь-якої спеціальності станом на 1 вересня 2024 року (не обовʼязково фах педагога);
  • мати хороше знання одного зі шкільних предметів (потрібно буде пройти тест);
  • бути готовим на час програми переїхати до маленького села чи містечка.

У межах попереднього набору вдалося набрати 33 учасники, серед яких випускники топових навчальних закладів України, проєкт-менеджери корпорацій та ІТ компаній, дизайнери, журналісти та працівники міжнародних організацій.  

Набір на програму ще триває, заявку на участь можна подати до 2 червня: https://teachforukraine.org/fellows/

Про організацію:

«Навчай для України» — громадська організація, яка входить до глобальної мережі організацій Teach For All, що об’єднує партнерів у 61-й країні світу. Усі члени мережі працюють для того, щоб діти мали доступ до освіти, підтримку та можливості формувати краще майбутнє для себе і своєї країни.

Пригости кавою «Накипіло» —підтримай своє медіа

Читайте також

Total
0
Share