В Україні актуальною є проблема торгівлі людьми та трудової експлуатації. Експерти переконані, що найкращий метод боротьби — грамотна превентивна діяльність.
Харківським студентам розповідають про цю проблему в межах проєкту «Разом до вільного життя! Зупинимо торгівлю людьми». Тренінги наразі проводяться в п’ятьох професійно-технічних вишах силами ГО «Центр психологічного розвитку “РАЗОМ”». Як розповів постійний заступник Генерального консула Німеччини Петер Герр, Україна через своє географічне розташування нерідко стикається з проблемою торгівлі людьми: і як держава походження, і як транзитна країна.
«Торгівля людьми має багато страшних облич. Вона існує завдяки експлуатації робочої сили та сексуальній експлуатації. Прибуток збагачує злочинні організації та окремих людей. А жахливу ціну платять жертви, нерідко ― власним життям. Найчастіше вони походять із бідних країн, де нагальними є проблеми насильства в родині та суспільстві, де замало знань, низький рівень освіти, безробіття та бідність. І, звісно, дуже зрозумілий пошук цими людьми кращого життя», ― наголосив Петер Герр.
Акцент треба робити саме на інформаційній діяльності. Людина під час пошуку роботи має знати всі потенційні пастки. Просвітництво, гідний рівень життя, відсутність дискримінації ― все це дозволяє знищити коріння, з якого проростає торгівля людьми. Тому мета подібних проєктів ― відібрати у зловмисників потенційних жертв.
На початку тренінгів частина студентів не розуміла актуальності цієї проблеми, зауважила голова правління ГО «Центр психологічного розвитку “РАЗОМ”» Ольга Клименко. Проте в процесі навчання вони змінили думку. Студенти усвідомили, що боротися з торгівлею людьми можна не лише силами поліції, а й на рівні громадянського суспільства.
«Я дуже радію, що у нас є можливість системно підійти до профілактики торгівлі людьми. Відгуки свідчили, що роботу треба починати з початкової школи та навіть у дитячих садочках. Потрібно говорити про правила безпеки та розвивати громадянську включеність з дитячого віку. І це було приємно чути від молодих людей, учасників тренінгів», ― розповіла пані Ольга.
Подібні тренінги для студентів надзвичайно корисні, адже чимало хто з них планує працювати за кордоном. Зокрема їм розповідають, як обрати фірму для працевлаштування, як перевірити її на легальність та добросовісність. Студенти дізналися про потенційні пастки: наприклад, що не слід довіряти фірмі, яка обіцяє великі гроші та не вимагає відповідних знань і навичок. Або що в жодному разі не можна нікому віддавати оригінали документів.
Чому такі тренінги проводять саме зі студентами професійно-технічних вишів? Менеджерка проєкту Олена Лукаш пояснила: приблизно 48% постраждалих від торгівлі людьми якраз мають середню та професійно-технічну освіту. Понад те, Україна посідає друге місце за трудовою експлуатацією. Тож напрочуд важливо вести профілактику саме серед молоді, яка завершує професійне навчання та планує їхати за кордон.