Представники й представниці громадського сектору підписали спільну заяву до органів державної влади та місцевого самоврядування, бізнесу та громадян. У ній міститься заклик сприяти діяльності окремих журналістів і редакцій, які були вимушені евакуюватись зі своїх міст і селищ. Нижче — повний текст документа. Медіагрупа Накипіло закликає долучатися до відкритої заяви.
Заява
щодо сприяння діяльності ЗМІ та журналістів,
які були вимушені евакуюватись
З початку війни міста на сході, півдні та півночі країни, столиця України безперервно бомбардуються та обстрілюються ворогом, який намагається знищити не тільки об’єкти критичної інфраструктури, а й житлові будинки, школи, дитячі садочки.
Атаки зазнає також інформаційний простір, ворог розповсюджує фейки, здійснює психологічний тиск, намагається дезорієнтувати українців.
Сотні редакцій засобів масової інформації, журналістів були вимушені евакуюватись з рідних міст, однак вони продовжують виконувати свої журналістські обов’язки, надавати населенню об’єктивну інформацію та протидіяти інформаційній атаці загарбників.
Стратегією інформаційної безпеки, схваленою рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 15.10.2021 та затвердженої Указом Президента України від 28.12.2021 № 685/2021 визначено, що інформаційна безпека України – складова частина національної безпеки України, стан захищеності державного суверенітету, територіальної цілісності, демократичного конституційного ладу, інших життєво важливих інтересів людини, суспільства і держави, за якого належним чином забезпечуються конституційні права і свободи людини на збирання, зберігання,
використання та поширення інформації, доступ до достовірної та об’єктивної інформації, існує ефективна система захисту і протидії нанесенню шкоди через поширення негативних інформаційних впливів, у тому числі скоординоване поширення недостовірної інформації, деструктивної пропаганди, інших інформаційних операцій, несанкціоноване розповсюдження, використання й порушення цілісності інформації з обмеженим доступом.
Серед завдань Стратегії інформаційної безпеки – створення сприятливих умов для здійснення діяльності засобів масової інформації та налагодження ефективної взаємодії між представниками держави та громадськістю шляхом забезпечення системного діалогу між державними органами та засобами масової інформації, журналістами, представниками нових медіа з питань, що виникають під час кризової ситуації та в післякризовий період.
Під час війни виконання цих завдань набуває критичного значення.
Враховуючи викладене, звертаємось до всіх представників органів державної влади та місцевого самоврядування, бізнесу та громадян і просимо максимально сприяти діяльності журналістів та засобів масової інформації, які були вимушені евакуюватись зі своїх міст.
Заяву підтримали:
Інститут масової інформації, Оксана Романюк
ГО «Харківський кризовий інфоцентр» (медіагрупа «Накипіло»), Олена Лептуга
ГО Жіночий Антикорупційний Рух (Хмельницький)
Центр прав людини ZMINA
Інститут розвитку регіональної преси
Детектор Медіа, Наталія Лігачова, Світлана Остапа
Ірина Земляна, тренерка з безпеки Інституту масової інформації
Мая Голуб, журналістка, регіональна представниця Інституту масової інформації у Волинській області.
ГО ХЖО Сфера, Анна Шаригіна (Харків)
ГО “Український інститут медіа та комунікації”
Харківський відокремлений підрозділ ВГО “Громадянська мережа “ОПОРА”, Микола Зінченко
Національна спілка журналістів України/ Сергій Томіленко
ТОВ “Першотравенські новини. Регіон”
ГО “Платформа прав людини”
Комісія з Журналістської Етики
Ірина Небесна, регіональна представниця Інституту масової інформації у Тернопільській області
Захар Колісніченко, координатор ВГО “Громадянська мережа “ОПОРА” в Черкаській області, регіональний представник Інституту масової інформації
ГО Інститут політичної інформації, Колотвін Павло
Надія Труш, ГО Інститут масової інформації
Центр журналістики Київської школи економіки, Андрій Яніцький
ГО «Громадське Телебачення Харків», Віктор Пічугін
ГО «Джет», ГО «Міські реформи», Олена Купіна