Проєкт із відбудови Північної Салтівки «Зцілення Харкова — від руїн до відродження» переміг у міжнародному конкурсі Kharkiv Housing Challenge. Про підсумки, які підбили 21 жовтня в онлайн-форматі, розповів у вечірньому етері на Радіо «Накипіло» член журі конкурсу з відновлення Північної Салтівки архітектор і директор Інституту Харківпроєкт Юрій Спасов.
На участь у конкурсі з відновлення Північної Салтівки надійшло 259 проєктів із 53 країн. Журі, яке очолив британський архітектор Норман Фостер, обрало три найкращих проєкти.
Підсумки міжнародного конкурсу Kharkiv Housing Challenge організатори оголосили 21 жовтня в онлайн-форматі.
Трійка переможців у конкурсі — проєкти з Британії, Китаю і Туреччини
Проєкт-переможець «Зцілення Харкова — від руїн до відродження» з Великої Британії фокусувався на зміцненні будівель за допомогою перероблених матеріалів місцевого виробництва, на підвищеній безпеці, доступності й теплоізоляції, а також на розширенні житлового простору завдяки зимовим садам і терасам.
Друге місце посів проєкт «Квітучість назустріч сонцю» (Китай), який передбачає розширення житла новими фасадами, облаштування балконів для озеленення тощо.
Третє місце посів проєкт Modus Vita (Туреччина), що пропонує модульну систему підземних укриттів із використанням високоміцних бетонних панелей, зокрема, для проведення громадських заходів.
Також окремо виділили ще шість проєктів, ідеї яких можуть бути корисними для подальшого відновлення Харкова.
Мер повідомив, що вже наступного року місто почне перетворювати ці проєкти на реальні дизайн-рішення, які потім утілять у будівництві. За його словами, процедури про подальше фінансування уже проводять.
Нагадаємо, що конкурс є частиною спільної роботи міської влади та Фонду Нормана Фостера з розроблення концепції Генерального плану Харкова у співпраці з Європейською економічною комісією ООН за фінансової підтримки уряду Німеччини. Переможці конкурсу отримають грошові винагороди: шість тисяч євро — за перше місце, три тисячі євро — за друге, одну тисячу євро — за третє.
Над проєктами учасники конкурсу працювали чотири місяці
«Конкурс оголосили у травні, тож конкурсанти мали чотири місяці на роботу над проєктами. Серед учасників були дуже ретельно опрацьовані проєкти. Умовою конкурсу визначили покращення якості житла, зокрема укриття, а також благоустрій прилеглої території. Крім того, потрібно було запропонувати якісь інноваційні ідеї. В одному з проєктів, який увійшов у двадцятку, пропонували панелі з коноплі. У багатьох проєктах учасники конкурсу пропонували СLT-панелі (перероблені дерев’яні панелі). Але я думаю, річ у тому, що проєкт повинен мати продовження. Мої критерії були більш приземленими. Я оцінював, чи можна це втілити завтра».
Юрій Спасов
Архітектор зауважив, що 18 із 20 проєктів, що представили на розгляд журі, запропонували три- або чотириметрову добудову до фасаду. Британці, які врешті перемогли, запропонували нову малоповерхову забудову ультрасучасної архітектури.
«Це має дуже привабливий вигляд, але, як на мене, конкурс був не про це. В умовах ішлося про конструктивну ідею: як зберегти те, що в нас є, і як цю забудову модернізувати».
Після коригування проєкти почнуть будувати
За словами члена журі, попри те, що британці запропонували універсальну модульну систему, адаптовану до типології та масштабу будівель, контексту територій та спадщини мікрорайону, концепція передбачає використання зруйнованих частин будівель, тому її можна масштабувати і по всьому Харкову, і навіть по Україні, але це не відповідає реаліям міста.
«Метою конкурсу було знайти інноваційне рішення. Система, яку ми нині маємо, — це картковий будинок, де картки — це плоскі залізобетонні елементи… З технічного погляду проєкти, які перемогли, реалістичні. Вони мають проблему з нашими нормами та власниками. Думаю, після коригування це можна будувати».
Юрій Спасов.