Жінки, які зробили внесок у розвиток суспільства, повинні бути видимими. Щоби їхні імена не стиралися з історії, їх потрібно увіковічнювати, зокрема в топоніміці. У зв’язку з цим стартує всеукраїнської кампанія з перейменування вулиць на честь жінок «Мапі України — жіночі імена».
Вона розпочнеться 7 березня з Харкова. Завтра з 11:00 до 17:00 на станціях метро «Історичний музей» та «Пушкінська», а також у ТРЦ «Французький бульвар» відбудеться символічне голосування. Під час заходу глядачі зможуть дізнатися про внесок вісьмох мешканок міста, яких організатори пропонують увіковічнити в топоніміці. Проте усі охочі зможуть запропонувати власні варіанти і таким чином проголосувати за них, вкинувши папірці з іменами в спеціальні урни.
Тетяна Чернецька, віцеголова ГО «Центр гендерної культури», координаторка діяльності коаліції «Харківщина – 1325»
«До повномасштабного вторгнення в Україні лише 6% іменних вулиць були названі на честь жінок. Ми наразі проаналізували вулиці в Харкові. Із 1460 ми знайшли 16 вулиць і провулків, які названі на честь жінок. Наприклад, 26 січня цього року було перейменовано 64 вулиці. І серед них лише один топонім був перейменований на честь жінки.
Ми вважаємо, що така тенденція не відображає той внесок, які в Україні відігравали і відіграють жінки. Якщо ми про них не говоримо, не називаємо їх, вони просто забуваються. І тоді знову ж історія залишається лише з чоловічим обличчям. Хоча в Україні і жінки, і чоловіки працюють разом і роблять різноманітні досягнення».
Після події організатори звернуться до міської комісії з топоніміки та охорони історико-культурного середовища і передадуть їй пропозиції щодо перейменування.
Докторка історичних наук, доцентка Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди Ольга Ніколаєнко зазначає, що варто не забувати про діяльність жінок, які вплинули на розвиток міста в 19-20 століттях.
Ольга Ніколаєнко:
«Наприклад, Христина Данилівна Алчевська. У нас є вулиця Алчевських, проте немає саме вшанування пам’яті жінки, яка навчала дівчаток і давала їм шанс в цьому житті. У нас була Пелагея Максимович, яка створила перше професійне жіноче училище. Фактично вона сприяла тому, що дівчата утверджувалися не просто як гімназистки, а потім і як вчительки. Історикиня Наталія Мірза-Авак’янц , яка у 1920-роках займалася питанням історії козацької старшини та в 1938 році була репресована. Знову ж таки, ми не знаємо і не бачимо її в харківському просторі».
Акцію «Мапі України — жіночі імена» започаткувала коаліція громадських та державних організацій «Харківщина – 1325». Ініціатива приурочена до 140-річчя українського жіночого руху, який припадає на 8 грудня 2024 року. Мета акції — перейменувати до цієї дати 140 топонімів в Україні на честь видатних жінок.