Затримує поліція через схожість зі злочинцем: що робити

Фотороботи злочинців допомагають правоохоронцям шукати порушників. Однак це не точна світлина людини, тож цілком вірогідно, що на підозрюваного можуть походити декілька людей зі схожими рисами обличчя.

Адвокат, партнер ILF Олексій Харитонов пояснив, як поводитися, якщо вас на вулиці зупиняє поліція через схожість на людину з фотороботу.

 
1

Що слід робити, коли зупинила поліція?

Попросіть оглянути фоторобот та поцікавтеся, про яке правопорушення йде мова. Запитайте ПІБ правоохоронця, про всяк випадок запишіть номер нагрудного жетона (за ним у поліції можна отримати інформацію щодо цього співробітника).
2

Чи можна відмовити, якщо поліцейський просить показати паспорт?

Ні. Людина зобов’язана надати документи [efn_note]ст. 32 Закону «Про Національну поліцію»[/efn_note], коли вимагає правоохоронець, щоби встановити її особу. Якщо їх немає при собі, тоді для встановлення особи можуть запросити до відділення поліції. У цьому випадку не варто чинити опір, бо вас можуть звинуватити у злісній непокорі [efn_note]ст. 185 КУпАП[/efn_note] та затримати [efn_note]ст. 260, 262 КУпАП[/efn_note].
 

Важливо! На час карантину знаходитися на вулиці без документів, що посвідчують особу, заборонено. Це зазначено у постанові Кабміну щодо боротьби з коронавірусом.  

 
3

Що робити, коли затримують?

Чітко зафіксуйте початок затримання, адже з цього моменту вас можуть утримувати не більше трьох годин [efn_note]ст. 263 КУпАП[/efn_note]. Цей час зазначається в протоколі про адміністративне затримання.

Повідомте свого представника (адвоката) або близьких/родичів про затримання. Це право вам мають надати негайно, але не пізніше двох годин після затримання. Також правоохоронці мають вручити копію протоколу про затримання.

 
4

 Що ще можуть робити співробітники поліції без пред’явлення підозри?

•   Опитати людину. Для цього вони можуть запросити громадянина/ку до відділу поліції, роз’яснивши мету та підставу опитування [efn_note]ст. 33 Закону «Про Національну поліцію»[/efn_note]. •  Візуально оглянути перехожого/жу, провести по поверхні вбрання рукою або спеціальним приладом [efn_note]ст. 34 Закону «Про Національну поліцію»[/efn_note]. Важливо: поліцейський не може перевіряти кишені, вивертати речі з сумки, бо це вже обшук. А він проводиться тільки на підставі ухвали слідчого судді. •  У разі необхідності здійснити інші заходи, передбачені ст. 31 «Закону про Нацполіцію».
Які саме? (натисніть, щоб розгорнути)
  • зупинити транспортний засіб;
  • вимагати залишити місце та обмежити доступ до визначеної території;
  • обмежити пересування людини, транспорту або фактичне володіння річчю;
  • проникнути до житла чи іншого володіння особи;
  • перевірити дотримання вимог дозвільної системи органів внутрішніх справ;
  • застосувати технічні прилади для фото- або кінозйомки, відеозапису;
  • перевірити, чи дотримуються встановлених законом обмежень особи, які перебувають під адміністративним наглядом;
  • допомагати в межах поліцейського піклування.
 
5

Чого не варто робити при затриманні?

Краще не сперечатись зі співробітником поліції, тим більше, якщо дійсно є законні підстави для затримання. Іноді доводити гнівом та емоціями, що дії правоохоронця незаконні, нерезультативно. Ліпше дочекатись адвоката або законного представника. Лише розумом та спокоєм можна відстояти власну позицію. Для цього потрібно пам’ятати про свої права та бути обізнаним щодо повноважень працівників поліції.
 
 

6

Скільки можуть тримати у відділенні?

Після встановлення особи та за умови відсутності претензій людину повинні негайно відпустити. Якщо вас тримають понад три години, це вже порушення ваших прав, і ви можете подати скаргу на дії (бездіяльність) співробітників поліції.

Читайте також

Total
0
Share