17 січня у Печерському райсуді Києва розглядали обрання запобіжного заходу Петру Порошенку. Засідання перенесли на 14:00 19 січня. Нардепа підозрюють у держзраді у справі щодо купівлі вугілля з тимчасово окупованих територій України.
Прокуратура просила суд взяти на два місяці під варту Порошенка з альтернативою застави один мільярд гривень. Правоохоронці зазначили, що в іншому випадку Порошенко може втекти з країни.
Захисники Порошенка вважають позицію обвинувачення необґрунтованою та вимагають повернути матеріали справи до прокуратури. Вони наголосили, що процедури оголошення підозри Порошенку та виклику його на допит були порушені. Тому сторона захисту вважає, що їхній підзахисний не набув статусу обвинуваченого та заперечує, аби його так називали. Вони також просили не встановлювати жодного запобіжного захисту.
За словами адвоката Ігоря Голованя, у матеріалах провадження немає постанови щодо того, кому саме доручено повідомити про підозру.
«Отже ми можемо стверджувати, що повідомлення про підозру Порошенкові здійснено не було», — зауважив адвокат.
Прокуратура зазначила, що порушень не було, і вручення підозри здійснено згідно із законодавством. Коментарі прокурорів було погано чутно через гомін мітингувальників біля суду, які зібралися на підтримку експрезидента.
Порошенко звинувачення відкидає та вважає справу політичним переслідуванням. Він назвав «галіматьєю» матеріали провадження.
«Ще раз хочу наголосити: там немає Порошенка, там є чорним по білому доказ, що це є політичне замовлення пана Зеленського для усунення свого політичного конкурента», — сказав політик.
У грудні 2021 року ДБР оголосило підозру Порошенку в державній зраді, фінансуванні тероризму та сприянні діяльності терористичної організації. Якщо його провину доведуть у суді, йому загрожує до 15 років ув’язнення з можливою конфіскацією майна. Нардепа викликали на допит 23 грудня, однак він на нього не з’явився, бо перебував у відрядженні за кордоном.
У чому сутність справи?
За версією слідства, Петро Порошенко спільно з нардепом та лідером «ОПЗЖ» Віктором Медведчуком, бізнесменом Сергієм Кузярою та ексміністром енергетики й вугільної промисловості Володимиром Демчишиним у 2014–2015 роках організували купівлю вугілля у підприємств, підконтрольних терористичним організаціям «Л/ДНР». За 2015 рік, за підрахунками ДБР, із держбюджету було перераховано окупантам не менш як 205 мільйонів 391 тисячу гривень, не рахуючи сплачених готівкою коштів.
«Загалом, згідно з підписаними угодами, з бюджету мало бути сплачено понад 3 мільярди 168 мільйонів», — зазначила на брифінгу радниця з комунікацій ДБР Тетяна Сапьян.
Слідчі вважають, що Порошенко сприяв розірванню контрактів компанією Steel Mont trading ltd, яка мала поставити вугілля з Південно-Африканської Республіки до України.
Після цього ДП «Центренерго» опинилося у штучно створених умовах дефіциту вугілля, за яких могло імпортувати паливо лише з РФ за ще чинними на той час договорами. Керівництво РФ заблокувало імпорт вугілля зі своєї території та залишило можливість його постачання лише з тимчасово окупованих територій України.
У листопаді 2014 року — січні 2015 року Віктор Медведчук начебто почав організовувати постачання вугілля з підприємств, майно яких перебувало під контролем окупантів. Лідери терористів обрали для співпраці підприємства «Шахта імені Кисельова» та «Луганськвугілля».
Слідство також вважає, що Порошенко та Медведчук причетні до перереєстрування місця знаходження цих двох підприємств та відкриття їхніх рахунків на підконтрольній території України, видаючи їх за національних виробників вугілля.
«Віктор Медведчук та Петро Порошенко чинили адміністративний тиск на працівників Міністерства енергетики та вугільної промисловості, НБУ та Центренерго зі сплати коштів безпосередньо керівникам терористичних організацій “ЛНР” та “ДНР” та укладання прямих договорів купівлі-продажу вугілля з підконтрольним терористам територій», — вказала Сапьян.
Після легалізації підприємств із окупованих територій 16 грудня 2014 року «Центренерго» та «Луганськвугілля», за версією ДБР, уклали угоду на постачання вугілля на суму 22,54 мільйона. Цього ж дня на рахунки підприємства надійшли 2 мільйони 264 тисячі передплати.
31 грудня «Центренерго» направило нібито на «Луганськвугілля» та «Шахта імені Кисельова» по п’ять мільйонів гривень авансу. Зазначені кошти, вважають слідчі, були спрямовані керівникам терористичних організацій та були використані на підривну діяльність. Про це Віктор Медведчук поінформував представників вищого політичного керівництва РФ, додали у ДБР.
У січні 2015 року «Центренерго» перерахував «Луганськвугіллю» ще 20 мільйонів двома платежами. Також 15 січня підприємства уклали новий договір на суму орієнтовно 1,58 мільярда гривень. За цією угодою до 11 листопада 2015-го на рахунки «Луганськвугілля» нібито перераховано майже 27,6 мільйона.
У ДБР заявили, що внаслідок дій фігурантів справи енергетична галузь України потрапила у залежність РФ та терористичних організацій «Л/ДНР». Крім того, РФ отримала більше можливостей для подальшого втручання у внутрішні справи України та ведення підривної діяльності проти неї.
Яка позиція захисників Порошенка?
Адвокат Ілля Новіков заявив, що слідство безпідставно намагається зв’язати Порошенка з Медведчуком. На його думку, у ДБР не достатньо доказів для звинувачення експрезидента.
«Дев’ять томів (матеріалів провадження). Шість томів — це роздруківки так званих “плівок Медведчука”, у яких Порошенка немає (він там обговорюється, але його немає) та експертизи за ними. Два томи — це вилучені в міністерстві документи, які не приховувалися. І в принципі всі сім років було відомо, що такі контракти існували і саме вони виконувалися. І ніхто не вважає, що це вугілля було вкрадене», — сказав на засіданні Новіков.
Раніше він заявляв, що мова у провадженні йде про легальну та «єдину на той момент можливу схему постачання вугілля з держшахт з окупованих територій». Разом з тим вугілля з ПАР начебто було неякісним і закуповувалося за завищеною ціною.