«Є велика потреба в робочих руках»: у Харкові волонтери навчають на будівельників

Місяць тому в Харкові відкрилася безкоштовна експрес-школа будівельника. У ній навчають тих, хто хоче опанувати нові навички та допомогати відновлювати будинки, уражені внаслідок обстрілів рф. Школа вже випустила п’ятьох фахівців і готується до нового набору. 

Проєкт заснував Харківський підрозділ «Добробату»: добровольчого будівельного підрозділу, який допомагає у первинному відновленні пошкоджених осель і об’єктів соціальної сфери (перекрити зруйнований дах, забити вікна, підмурувати стіни тощо).

У школі планують навчати людей за дев’ятьма напрямками. Зокрема монтажників світлопрозорих конструкцій, плиточників, мулярів, монтажників фасадних систем, малярів-штукатурів, покрівельників, гіпсокартонників і монтажників підвісних систем.

На курсах знаннями ділитимуться майстри з досвідом роботи. Навчання проходить офлайн у Харкові та триває три-чотири тижні залежно від обраної спеціальності. З матеріалами, необхідними для навчання (наприклад, із зразками вікон і плитки), частково допомагає бізнес. Нині волонтери шукають партнерів, які готові надати матеріали для інших напрямків школи.

Крім фахових консультацій, курси включають модулі з домедичної допомоги, мінної небезпеки, психології (комунікація в колективі, із замовниками та підрядниками) та фінансової грамотності (навіщо реєструвати ФОП, які є держпрограми для підприємців тощо).

«Наше завдання — не просто навчити людину, дати їй якусь спеціальність. Під час навчання ми прагнемо надати розуміння, що патріотизм першочергово розвивається через бажання допомогти державі, своїм близьким. А це й про сплату податків, і про те, щоби своїми вміннями долучатися як волонтери», — наголошує керівник Харківського підрозділу «Добробату» Павло Філіппенко.

Школа стартувала 11 грудня із групою монтажників фасадних систем. До завершення курсу ці студенти відпрацювали навички. Вони з іншими волонтерами відновлювали лікарню в Помірках у Харкові, яку російські війська обстріляли 29 грудня. У лікарні їм вручили сертифікати про закінчення курсу.

«Цей напрямок навчання — вікна і двері, у чому на сьогодні найбільша потреба. Тому що є багато різних організацій, донорів, які надають гроші, аби люди могли купити собі вікна. Працює державна програма “єВідновлення”. А елементарно людей, які ці вікна можуть вставити, залишилося дуже мало», — додає Павло Філіппенко.

За його словами, волонтери готові навчати людей з інших населених пунктів. За потреби, студентів на час курсу забезпечать житлом та харчуванням у Харкові.

Наразі школа набирає групи на два напрямки. Навчання монтажників вікон і дверей стартує з 22 січня, а плиточників — від 29 січня

Подати заявку до експрес-школи будівельників у Харкові можна за посиланням. Телефон: 066 147 4305 (куратор програми Андрій Подпанюк).

«Завдяки “Координаційному гуманітарному центру”, обласній та місцевій адміністраціям є домовленість: якщо люди з інших міст, регіонів хочуть навчатися у школі, на цей час їм нададуть безкоштовний гуртожиток у Харкові. 

“Добробат” їздив у Куп’янськ, Ізюм, Балаклію, ми всюди допомагали. Було би доцільно, якби люди навчалися у нас і поверталися у свої громади з новими вміннями, щоби вони долучалися до волонтерської роботи на місцях. Наші донори, такі як ГО “Проліска”, надають матеріали для відновлення. Але потрібні люди на місцях, які працюватимуть із цими матеріалами», — каже волонтер.

У планах волонтерів — створити аналогічні школу ще у шести містах, де є осередки «Добробату». Зокрема в Києві, Чернігові, Сумах, у Миколаєві, Херсоні та Запоріжжі.

Як ще можна волонтерити?

Стати частиною «Добробату» можна й без опанування будівельних спеціалізацій. Наприклад, допомагати постраждалим людям прибирати уламки в оселях.

«Ми працюємо в Харкові з липня 2022 року. На сьогодні в нашому чаті волонтерів понад 155 людей. Хтось долучається один раз на місяць, дехто — щотижня. А є такі, хто приїжджає за першим покликом», — додає Павло Філіппенко.

Часто люди соромляться просити про допомогу, каже бригадирка одного з напрямків «Добробату» Ольга Скорова. Вона закликає постраждалих звертатися до волонтерів. 

«Є такі випадки: коли комунальні служби пішли з локації, все зашили. А до нас звертаються і кажуть, наприклад, що залишилися буквально вісім квартир без вікон. Вісім квартир — це не масштаб міста. Тому “Добробат” виїхав і зашив. Зворушило, що люди переживали за нас, казали: “Ми поживемо і без вікон, але ж волонтери, не замерзайте!”. Оце піклування про нас — щемливо», — розповідає Ольга.

Як волонтери дізнаються, куди їхати та чим саме допомагати

Павло Філіппенко: «У нас є загальний чат із департаментом житлово-комунального господарства Харкова. Наприклад, стався вночі приліт. Перше питання у чаті — чи потрібна допомога волонтерів. Нам відповіли, що комунальники самі впораються. Ось чому потрібна нормальне спілкування та координація, розстановка завдань. Щоби не було так, як на початку повномасштабної війни, коли купа запитів валилася у всіх соцмережах, і ми гуртом неслися. А бувало, виявлялося таке, що люди в стані паніки або шоку писали щось, а насправді така допомога не була потрібна».

Під час масованих атак сил комунальних підприємств Харкова й області недостатньо для швидкої консервації будівель. Таку думку висловлює керівник відділу швидкого реагування БО «Координаційний гуманітарний центр» Олег Іванов. Аби підсилити місцеві служби та швидко відповідати на виклики, спричинені обстрілами, частина благодійних і волонтерських організацій об’єдналася у групу швидкого реагування. Серед них — «Координаційний гуманітарний центр», «Проліска», «Я Врятований», Центр тактичної медицини «Схід» і «Добробат». Волонтери координують роботу на місцях.

Олег Іванов пояснює, як вони комунікують зі службами, та як допускають волонтерів на місця обстрілів:

«Ми розділяємо першу та другу групу швидкого реагування. У першу входять психологи й домедична допомога, це робиться разом із ДСНС. Коли закінчується робота першої групи та ДСНС, це значить, що надзвичайна ситуація стабілізована, але залишаються наслідки. А далі йде координація. Є житловий фонд і нежитловий. Іноді це комунальні підприємства, іноді — обласна військова адміністрація (залежить, на чиєму балансі будівля). Також є Національна поліція. Про це все потрібно комунікувати заздалегідь. 

Далі — швидка консервація будівель для оперативного реагування. Інвентар, який допоможе людям бути в теплі та закривати базові потреби. Зараз ми працюємо, аби сформувати з усього благодійного сектору Харкова й області та всіх, хто бажає, — основний координаційний штаб із питань консервації та швидкого реагування».

 

Будівельний добробат. Як волонтери розбирають завали після окупації та обстрілів

Читайте також

Total
0
Share