Постанова Кабміну №695 розширила функції Пенсійного фонду України (ПФУ). З 1 липня він адмініструватиме низку соціальних виплат замість Мінсоцполітики. Це включає допомогу на поховання, підтримку дорослих та дітей з інвалідністю, людей, які не мають право на пенсію, одиноких осіб, що потребують догляду.
30 червня начальниця ПФУ в Харківській області Галина Баєва у пресцентрі «Накипіло» розповіла, що означатимуть ці зміни, який новий вид допомоги пропонує українцям держава та яка ситуація із призначенням субсидій в області.
«Що стосується пенсійного забезпечення, житлових субсидій, пенсійних виплат, то на сьогодні змін не передбачається, все здійснюється в тому ж порядку, як і до цього часу».
Чиновниця зауважила, що останнє підвищення пенсій відбулося 1 квітня 2025 року та що Пенсійний фонд гарантує своєчасність виплат.
Субсидія на оренду житла для переселенців
Від початку року в області подано вісім заяв на таку допомогу, п’ять із них уже призначено. Трьом заявникам відмовили через невідповідність умовам програми. Наразі субсидію можна отримати не лише на оренду квартири або будинку, а й на кімнату в гуртожитку.
Щоби подати заявку, орендар і орендодавець мають звернутися до Пенсійного фонду (прийти до відділення або онлайн) і надати договір найму житла.
«Цей проєкт вигідний, адже переселенці можуть отримати подвійну підтримку: відшкодування за оренду та ще субсидію на комунальні послуги», — пояснила Галина Баєва.
Програма підтримки також включає пільгу для власників житла, яке винаймають ВПО. Держава компенсує частину податків, пов’язаних зі здаванням житла в оренду: військового збору, податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) або єдиного податку для ФОПів. Ця можливість є у тих, хто не отримує компенсацію за програмою «Прихисток».
Які умови отримання субсидії, читайте в нашому матеріалі.
Субсидія на комуналку
У Харківській області субсидії на оплату житлово-комунальних послуг отримують 112 000 домогосподарств. Від 1 травня 2025 року пільги призупинено, якщо дохід домогосподарства перевищує 4 240 гривень на особу. Виняток — учасники бойових дій та особи з інвалідністю внаслідок війни.
Субсидії для працюючих, студентів чи пенсіонерів оновлюються автоматично через реєстр застрахованих осіб, що спрощує процес для тисяч домогосподарств.
Понад те, з 1 січня 2025 року Пенсійний фонд відповідно до постанови Кабміну №616 виплачує компенсацію за прихисток: 450 гривень на особу для тих, хто розміщує ВПО.
Базова соціальна допомога: у чому суть нової ініціативи
Це новий вид соціальної підтримки для сімей із низькими доходами. Її мета — об’єднати різні соціальні виплати в одну. З 1 липня на базову соціальну допомогу (БСД) можуть претендувати громадяни, які вже отримують такі виплати:
- допомога малозабезпеченим сім’ям;
- допомога на дітей одиноким матерям;
- допомога на дітей у багатодітних сім’ях;
- допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме.
З 1 жовтня подати заявку на БСД зможуть також люди з інвалідністю та люди без права на пенсію.
Базова соціальна допомога — це експериментальний проєкт, його регулює постанова Кабміну № 371. Щоб отримати виплату, уповноважений представник родини повинен спершу подати заяву про намір отримати БСД: в електронній формі через «Дію» або в паперовій — у відділенні ПФУ.
«Коли особа звернеться із заявою про намір, ми будемо визначати, що їй вигідніше отримувати: якийсь із цих чотирьох видів виплат чи, можливо, саме цю базову допомогу. Потім визначатимемо, чи є в особи право на переведення на базову соціальну допомогу».
Розмір базової допомоги визначається індивідуально і залежить від сукупного доходу родини, кількості членів та інших чинників (віку, наявності інвалідності). При цьому доходом не вважаються соціальні виплати, які отримує родина.
Якщо всі повнолітні члени родини згодні перейти на базову соціальну допомогу, то уповноважений представник сімʼї подає заяву про призначення виплати.
Базова соціальна допомога призначається на шість місяців і буде продовжуватися автоматично на такий самий термін. Кошти можуть перераховувати тільки уповноваженій особі або ж усім повнолітнім члени родини. У цому випадку розмір допомоги ділиться між ними порівну.
Цей матеріал створено завдяки заходу в нашому пресцентрі.
Якщо ви хочете провести в нас свою зустріч, пресконференцію, дискусію абощо — напишіть нам у телеграм або на пошту.