Як волонтери повертають світло на Харківщину

Харківська організація «Благодійний Фонд “Артдача”» запустила проєкт «Світло там, де його немає». За цим проєктом електрики відновлюють електропостачання та повертають світло у приватних будинках і громадських спорудах Харківського, Чугуївського та Дергачівського районів нашої області.

«Це райони, які найбільше потерпали через агресію росії. Вони у більшості вже розміновані та не під такими щільними обстрілами. Деякі райони ми не можемо взяти, тому що вони досі руйнуються, і відновлення там поки що, на жаль, неактуальне», — розповідає співзасновниця «Артдачі» Марія Какуріна. 

Команда фонду працює після «Харківобленерго». Спочатку до знеструмленого села мають приїхати працівники обласної служби: прокласти кабелі та провести лічильники до будинків. Тільки після цього можна відновлювати постачання у домівках.

«Наприклад, у нас був запит у Циркунах, але Харківобленерго туди ще не доїхали. І ми кажемо, що вони через тиждень-два будуть протягувати електромережу, а потім ми вже приїдемо і підключимо вас», — розповідає електрик Олександр.

Він пояснює: в енергетиків області дуже багато роботи з відновлення, тому команда проєкту розвантажує їх, перебираючи частину задач на себе. Марія Какуріна шукає прямий контакт зі службою, аби скоординувати роботу і допомагати одне одній.

Як працює команда

Заявки на відновлення збираються через міські адміністрації та старостати, прямі контакти яких надає голова району. Обсяг робіт величезний, адже є села, де руйнувань різного ступеню зазнали 80% чи навіть 100% будівель. За спілкування з владою відповідає комунікаційна менеджерка проєкту Лілія Дяденчук:

«Мені дуже подобається в комунікації зі старостами й головами те, що як тільки я кажу, хто я та що ми робимо, вони одразу запитують, як можуть допомогти. Не було жодної людини, яка б не хотіла брати участі».

Для альтернативного способу подання запитів команда створила онлайн-форму, де неочікувано для себе отримала ще 87 заявок.

«Начальник Дергачівської міської військової адміністрації запостив у себе в сторінці нашу форму, і всі заявки лише з цього району. Значить, місцеві за ним слідкують, значить, він активний. Ситуація з головами громад дійсно радує», — ділиться Марія Какуріна.

Зібравши заявки, учасники проєкту й представник донорської організації приїздять на консультації: з’ясувати, які запити можливо виконати та які закупівлі потрібно зробити. Для самих робіт Фонд підібрав двох електриків із досвідом роботи й технічною освітою.

Бюджет проєкту розрахований на 60 будинків, наразі закрили запити для 19 будівель у Харківському районі. Також провели 40 консультацій щодо тих запитів, які не можуть виконати, бо деякі домівки сильно зруйновані, прогоріли вщент або ж потребують складних і тривалих робіт. Загалом є лише два обмеження: команда не працює з тимчасовим житлом або в місцях, куди ще не доїхало «Харківобленерго».

«Люди потребують опіки»

Навіть на відмови місцеві мешканці реагують приязно, каже електрик Фонду:

«Коли ми приїжджаємо на об’єкт, ще нічого не зробили, вони вже дякують — за те, що про них думають. Це дуже круто. Буває, я їм кажу, що ми не можемо виконати їхній запит, бо для цього треба розвалити пів хати, і вони такі: “Ну добре, що взагалі приїхали і поговорили”. Люди потребують опіки».

Мешканці сіл приймають команду гостинно: пригощають домашнім молоком, малиною, шовковицею, розповідають про близьких і показують вирви, які залишилися після обстрілів.

«Я взагалі перший раз поїхала на деокуповані території: подивилася разом із електриками, поспілкувалася з бабусями. Було відчуття, що їм потрібний сам факт допомоги, щоб їх почули», — розповідає Лілія Дяденчук.

Представник організації-партнера Helvetas Swiss Intercooperation Олександр Чиж говорить, що робота над цим проєктом надихає:

«Я про подібне ще не чув: щоби після обленерго приїхала команда і зробила людям світло. Круто, що волонтери цим займаються. Цього не вистачало до війни. Я знаю людей, що кілька років сиділи без світла: старенькі бабусі, про яких просто забули».

У планах — розширювати географію

«Світло там, де його немає» — грантовий проєкт, фінансування на нього надала компанія Helvetas Swiss Intercooperation. Він триватиме три місяці, проте БФ «Артдача» планує наступні проєкти за цим напрямком. Фонд прорахував смету для відновлення в Рогані вуличного освітлення, адже без нього складно пересуватися в сутінках.

«Мені це бачиться як вірус: почати з цих районів та розширювати географію в Харківській області. Це буде трошки простіше, бо ми вже знаємо, що робити та який обсяг. Бо завдяки гранту ми купили обладнання та й надалі зможемо допомагати людям із набагато меншими витратами. Нарешті почало з’являтися більше грантів на відбудову, на відновлення», — радіє Марія Какуріна.

Якщо ви або ваші близькі також потребуєте світла там, де його немає, залишайте заявки в електронній формі.

Доброволець «Митець»: як змінилося життя та ставлення до професії актора Ярослава Соломка

Читайте також

Total
0
Share