Станіслав Холоденко (ім’я змінено на прохання автора) поділився з «Накипіло» особистим досвідом усиновлення дитини.
Нижче — фінальна частина авторського блогу.
Усім привіт! У попередніх постах я розповів про перші кроки на шляху усиновлення дитини, про збір документів, пошук і знайомство з дитиною. Тепер же — кульмінація всього процесу усиновлення, а саме, суд.
Підготовка та подання позовної заяви
Ми з дружиною, як і більшість усиновлювачів, юридично безграмотні, а тому відразу звернулися до юриста. Обдзвонив кілька адвокатів і адвокатських контор і вибрав одного з них. Підготовка позовної заяви обійшлася в 1 500 гривень, а взагалі діапазон розцінок у різних адвокатів коливався від 1 200 до 3 000 гривень. При виборі адвоката я рекомендую надавати перевагу тому, у якого є успішний досвід у подібних справах.
На цьому етапі потрібно визначитися з майбутнім ім’ям усиновленої дитини. Можна ще поміняти інші дані: прізвище, по-батькові, дату народження. Якщо не помиляюся, то навіть місце народження, але не впевнений, бо цією опцією ми не скористалися, та й не збиралися.
У судовому процесі немає обвинувачених і обвинувачів: лише ви та зацікавлені сторони. Так ось, ВАЖЛИВО, щоби крім органу опіки та дитячого закладу, в позовній заяві було вказано РАЦС, якому буде доручено змінити дані дитини на ваші. Обов’язково вичитайте готову позовну заяву, бо помилки та помарки після подання до суду буде виправити вкрай проблематично.
Через тиждень ми відвезли позовну заяву в суд. До неї були включені всі оригінали документів, зібрані раніше (описував їх у першому пості). Також попередньо потрібно зробити п’ять ксерокопій позовної заяви та документів. Їх суд відправляє поштою всім учасникам процесу. У сукупності вийшло сторінок 300 ксерокопій. Судовий збір становить 400—500 гривень, точніше не пам’ятаю.
Далі автоматична система протягом трьох днів визначає суддю та склад присяжних. Я рекомендую зареєструватися в системі «Електронний суд», де будуть відображені всі вхідні та вихідні документи у вашій справі. Там же можна уточнювати дати судового засідання й дивитися іншу інформацію.
Автоматична система призначила суддю та двох присяжних, згідно з процедурою.
Також в документі є пункт «запасні присяжні», які не були обрані. Я не звернув на це особливої уваги, хоча в майбутньому наявність запасних присяжних ПОМІТНО полегшила б життя і нам, і іншим усиновителям.
Через кілька днів призначають дату судового процесу. Майте на увазі, дата навряд чи буде близькою: ймовірно, суд відбудеться через місяць з моменту подачі позовної заяви.
Судовий процес
Сам судовий процес не страшний, страшні лише терміни його проведення. На жаль, він часто розтягується на місяці. Ви вже познайомилися з дитиною, плануєте спільне майбутнє, підбираєте одяг, іграшки… а суд тягнеться, тягнеться, тягнеться.
Так ось, головна проблема — наявність присяжних. Можуть вони зовсім не прийти, може прийти один з них: немає складу присяжних, немає засідання. Суддя переносить суд, і це знову ще на місяць (конкретного терміну немає, але у нас переноси були приблизно на місяць вперед, плюс-мінус кілька днів).
Після першого перенесення я уточнював, чи можна присяжному викликати таксі, щоби він з’явився, або ще якось сприяти його присутності в суді. Ні: це вважається тиском на присяжних та/або корупцією. Причому ніякої відповідальності за неявку присяжний не несе.
Я був відверто злий. Через людей, які не вважають за потрібне з’явитися на засідання, ми затягуємо зустріч із дитиною. Понад те, якщо дитині 3+ років, то це стрес і для неї. Вона познайомилася з майбутніми батьками, вони сказали, що скоро заберуть, а тут накладка на накладці. Як пояснити дитині, що це процедура, бюрократична заковика? Та ніяк. Вона буде звинувачувати вас або сумніватися в бажанні забрати її в сім’ю.
Наскільки я зрозумів, це постійна практика: через перенесення судовий процес затягується на місяці, і ми тут не виняток. Резонне питання: чому при виборі складу суду не використовують опцію «запасні присяжні»? Після першого засідання та усвідомлення, що ми ніяк не можемо вплинути на цю абсурдну ситуацію, руки опускалися. Я був злий, дружина емоційно переживала ще сильніше.
Пізніше я вичитав, що на початку 2020-го у Верховній Раді зареєстрований законопроєкт, який прискорює судові процеси щодо усиновлення. Його автори відзначали, що відсоток позитивних рішень у подібних процесах близький до 100% — адже на попередніх етапах майбутніх усиновителів досконально перевіряють. За фактом, суд у цьому випадку близький до формальності, документальної кульмінації попередніх етапів. У законопроєкті запропоновано прибрати обов’язкових присяжних і лімітувати термін розгляду подібних справ 30-ма днями. Чудово. Але законопроєкт завис в комітетських розглядах, доробках — і дотепер не прийнятий.
День суду
На судовому засіданні присутні ви та представник органу опіки. Що стосується дитячого закладу, перед кожним засіданням вони надавали в суд документ, що не проти усиновлення вихованця, і просять врахувати їхню згоду під час судового процесу.
Ми з дружиною їхали з меншим натхненням, ніж уперше. Але «зірки зійшлися», в суді були присутні обидва присяжних, і засідання нарешті відбулося. Я багато разів прокручував у голові цей суд, представляв питання судді та свої відповіді. Від хвилювання та усвідомлення, що ось він, нарешті відбувся, — я розгубився, але намагався відповідати максимально складно й чітко.
Судове засідання пройшло гладко, і ми отримали довгоочікуване позитивне рішення щодо усиновлення.
Останні штрихи
Через приблизно тиждень після судового засідання необхідно з’явитися до суду й написати заяву з проханням отримати рішення на руки. Призначають дату, коли можна його отримати. Далі проходить місяць, протягом якого зацікавлені сторони можуть подати апеляцію.
Коли рішення набирає чинності, потрібно приїхати в суд. Там видають кілька копій рішення, одну з яких треба відвезти до дитячого закладу. Там видають свідоцтво про народження дитини, із ним прямуєте в РАЦС для зміни персональних даних дитини, заміни свідоцтва.
Тут теж смішна історія: за процедуру заміни свідоцтва є державне мито. Митом його смішно назвати, воно складає приблизно 40 копійок, які обов’язково потрібно проплатити за реквізитами через банк. У найближчому до РАЦСу банку комісія за проведення цього платежу становить 30 гривень.
Як тільки ви отримали оновлене свідоцтво про народження — все, можна їхати з соцпрацівником у дитячий заклад і забирати дитину. Це швидка процедура, все вирішується в один день.
The end. Успіху також і вам!