Як українці голосуватимуть згідно з новим законом

[aesop_content color=”#4a2c49″ background=”#c9e7d6″ columns=”1″ position=”none” imgrepeat=”no-repeat” floaterposition=”left” floaterdirection=”up”]Що відбулося?

У 2020 році вступив у дію новий Виборчий кодекс, який змінює процедуру виборів народних депутатів в Україні. Звичної «мажоритарки» більше не буде, а партійні списки стануть відкритими.

[/aesop_content] [aesop_content color=”#4a2c49″ background=”#c9e7d6″ columns=”1″ position=”none” imgrepeat=”no-repeat” floaterposition=”left” floaterdirection=”up”]Що значить — відкритими? Хто завгодно зможе стати депутатом?

Ні, це означає, що тепер виборець не лише вирішує, яка партія пройде до парламенту, а й голосує за конкретних осіб із запропонованого переліку, складеного для конкретного регіону. Перші дев’ять кандидатів зі списку партії, за яку проголосували понад 5% виборців, гарантовано потраплять у Раду.

[/aesop_content] [aesop_content color=”#4a2c49″ background=”#c9e7d6″ columns=”1″ position=”none” imgrepeat=”no-repeat” floaterposition=”left” floaterdirection=”up”]Для регіону? А як же округи?

Округи на виборах народних депутатів замінили на 27 виборчих регіонів, що в цілому співпадають з межами областей. Виключення — Дніпропетровська область, розмежована на Дніпропетровський та Криворізький виборчі регіони, а також Київ, розділений на правий і лівий берег. Крім того, Херсонську область об’єднали в один регіон із Кримом.

[/aesop_content] [aesop_content color=”#4a2c49″ background=”#c9e7d6″ columns=”1″ position=”none” imgrepeat=”no-repeat” floaterposition=”left” floaterdirection=”up”]Тепер надаватимуть два бюлетеня?

Ні, один. У бюлетені надрукують список партій з першими дев’ятьма кандидатами, під ним — регіональний список кандидатів. Виборець повинен буде вписати номер кандидата, за якого віддає голос. 

[/aesop_content] [aesop_content color=”#4a2c49″ background=”#c9e7d6″ columns=”1″ position=”none” imgrepeat=”no-repeat” floaterposition=”left” floaterdirection=”up”]Навіщо такі ускладнення?

Нова система прибирає закриті списки — тобто, зменшує можливість придбання місць у рейтинговій партії. Гарантовані перші дев’ять місць надають можливість партіям привести до Ради професіоналів, які мають компетенції для ефективної роботи. 

[/aesop_content] [aesop_content color=”#4a2c49″ background=”#c9e7d6″ columns=”1″ position=”none” imgrepeat=”no-repeat” floaterposition=”left” floaterdirection=”up”]Що ще нового?

Наприклад, на наступних виборах почнуть діяти гендерні квоти: у кожній п’ятірці списку партії повинні бути присутні мінімум два кандидати кожної статі. Це гарантує, що за закритими частинами партійних списків до Ради потрапить приблизно однакова кількість жінок і чоловіків.

[/aesop_content] [aesop_content color=”#4a2c49″ background=”#c9e7d6″ columns=”1″ position=”none” imgrepeat=”no-repeat” floaterposition=”left” floaterdirection=”up”]Змінилися лише вибори до парламенту?

Ні, Виборчий кодекс змінює правила гри також і на місцевих виборах. До облрад і рад міст, де живуть понад 90 тисяч осіб, депутатів обиратимуть за відкритими списками партій, а самовисуванці балотуватися не зможуть. Менші за розміром громади розділять на округи, від яких до місцевих органів влади увійдуть від двох до чотирьох депутатів. 

Для кандидатів у мери великих міст збільшили суму застави. Тепер, щоби брати участь у гонці за крісло мера Києва, потрібно заплатити приблизно чотири мільйони гривень, а в Харкові застава для кандидата складе майже два мільйони гривень.

[/aesop_content]

Читайте також

Total
0
Share