Від постійних обстрілів прифронтових міст і сіл України страждають не тільки люди, але й тварини. Важкі уламкові поранення, кулі в тілі, відірвані кінцівки — це невеликий перелік тих травм, які лікують у тварин у клініці екстреної медичної допомоги громадської організації «Порятунок тварин Харків». Про роботу медзакладу, про підопічних і проблеми ветеринарної клініки розповіла керівниця закладу Євгенія Толста — у подкасті Володимира Носкова на «Радіо Накипіло».
Як працює зоошпиталь у Харкові під час війни
Від постійних обстрілів прифронтових міст і сіл України страждають не тільки люди, але й тварини. Важкі скалкові поранення, кулі в тілі, відірвані кінцівки — це невеликий перелік тих травм, які лікують у тварин у клініці екстреної медичної допомоги ГО «Порятунок тварин Харків». Громадська організація працює в Харкові понад сім років.
Про те, як пораненим собакам і кішкам, ба навіть козам, вивезеним із прифронтових громад Харківщини, Сумщини, Донеччини й Луганщини, допомагають у клініці екстреної медичної допомоги ГО «Порятунок тварин Харків», розповіла керівниця ветеринарної клініки Євгенія Толста.
Щотижня до клініки привозять до 50 тварин
Щотижня до зоошпиталю в Харкові привозять до 50 поранених і травмованих тварин. Волонтери організації від трьох до шести разів на тиждень виїжджають на прикордоння для евакуації постраждалих.
Останнім часом до ветеринарів найчастіше потрапляють чотирилапі зі скалковими пораненнями після чергових обстрілів. Загалом же класифікація травм у потерпілих різна — від переломів до опіків шкіри й ран. Часто тварин доставляють із кулями всередині тіла.
Нещодавно до клініки потрапив пес із відкритим переломом лапи, але на рентгені лікарі знайшли в тілі собаки ще три кулі, які вже повністю заросли. Коли куля не загрожує життю тварини, медики не виймають її, щоб зайвий раз не наражати на небезпеку життя тварини. Адже часто буває, що вона у важкодоступному місці, а хірургічне втручання може погіршити стан здоров’я тварини.
Найскладніші випадки оперує хірург із Фінляндії
У складних випадках поранених тварин оперує хірург із Фінляндії, який спеціалізується на лікуванні кісток. Він працює у клініці екстреної медичної допомоги громадської організації «Порятунок тварин Харків» на постійній основі. Його учень — інший хірург — спеціалізується на зашиванні ран та уламкових пораненнях і проводить інші операції.
Є тут і фахівці, що займаються лікуванням черепно-мозкових травм. У цьому випадку важливо не втрачати часу, інтенсивну терапію для тварини потрібно надати протягом 72 годин після травмування.
Представники ГО «Порятунок тварин Харків» налагодили співпрацю з військовослужбовцями, які часто телефонують на гарячу лінію. Лікарі консультують їх, як надати першу допомогу постраждалій тварині, поки на місце приїдуть ветеринари. Досить часто військові самі привозять поранених тварин до ветлікарні.
Найголовніше правило під час першої допомоги — не боятися
Найголовніше правило, коли потрібно допомогти тварині, — це не боятися. Навіть коли пес, до прикладу, поводиться агресивно, варто пам’ятати, що це через страх.
Усі тварини, які потрапляють на лікування, перебувають у стресі й виснаженому стані через голодування та обстріли. Вони бояться гучних звуків і потребують особливого ставлення. Персонал закладу докладає максимум зусиль, щоб мінімізувати ці наслідки: вигулює тварин, носить їх на руках, оточує любов’ю та турботою. Євгенія Толста наголошує: унаслідок стресу у тварини надалі погіршується загальний стан і виникають супутні хвороби.
Тварин без кінцівок прилаштовують у сім’ї
Громадська організація «Порятунок тварин Харків» іще до повномасштабного вторгнення спеціалізувалася на прилаштуванні своїх пацієнтів у родини. Зокрема, це стосувалося тварин із важкими травмами: з ампутованими кінцівками, без ока, з перебитими хребтами. Нині ця проблема нікуди не зникла: і волонтери, і ветеринари й далі шукають люблячих господарів для таких тварин. «Це наша спеціалізація, і ми й далі працюємо», — говорить пані Євгенія.
Нині у клініці перебуває коза Аляска, яка потрапила сюди у двомісячному віці з перебитою кінцівкою. Медики сподіваються знайти потрібний протез для тварини та прооперувати її.
Переважно пацієнтами ветшпиталю в Харкові є собаки, коти й птахи. Попри те, що в клініці не спеціалізуються на лікуванні свійських тварин і птахів, їм тут також надають потрібну допомогу, пізніше перенаправляючи до інших фахівців.
У ветеринарній клініці на стаціонарному лікуванні перебуває 120 тварин
У клініці екстреної медичної допомоги для тварин у Харкові є операційна, лабораторія, рентген, а також діє стаціонар. Щоб операційні могли працювати без перебоїв під час вимкнення світла, у зоошпиталі є генератор.
Нерідко, коли до ветеринарів звертаються вночі зі своїми хатніми улюбленцями харківці, черговий ветеринар оглядає тварину й одразу надає першу допомогу.
Нині у ветклініці на лікуванні перебуває 120 тварин. Тих, хто потрапив сюди минулого тижня, невдовзі випишуть.
По допомогу для тварини можна звернутися, якщо зателефонувати на гарячу лінію закладу за номером телефону: 095-478-88-78 або ж якщо написати в соціальні мережі ГО «Порятунок тварин Харків».
Допомогти пацієнтам зоошпиталю може кожен
Кожен охочий може допомогти тваринам із клініки, зайшовши на сторінки ГО «Порятунок тварин Харків» у соцмережах. Там оприлюднено список ліків, які потрібні для лікування тварин. Крім того, постійно є потреба в перев’язувальних матеріалах, сумішах і кормах. Люди можуть як купити ліки, так і просто приносити корм, пелюшки та інше.
Останнім часом через постійні обстріли до лікарні потрапляє дедалі більше тварин. Побільшало постраждалих хвостиків із важкими травмами, які потребують довшого лікування та відновлення, а відповідно, і перебування у стаціонарі. Тому у громадській організації замислилися над розширенням ветклініки.