Європейський суд з прав людини зобов’язав Росію виплатити 130 мільйонів євро як компенсацію громадянам Грузії за порушення їхніх прав під час війни 2008 року. Про це йдеться у повідомленні на сайті суду.
Це додаткове рішення ЄСПЛ щодо позову грузинського уряду щодо справедливої компенсації відповідно до статті 41 Європейської конвенції з прав людини.
Так, компенсація у розмірі 3,2 мільйона євро передбачена у зв’язку з убивством щонайменше 50 громадян ( загалом було 116 заявок), 2,7 мільйона євро — щонайменше 116 потерпілим цивільним від практики довільних затримань і нелюдської поведінки, 640 тисяч євро — для 16 постраждалих від тортур грузинським військовополоненим.
115 мільйонів євро присудили у зв’язку з адміністративною практикою перешкоджання поверненню грузинських громадян до їхніх будинків на окупованих територіях, від чого постраждали не менше 23 тисяч осіб. Ще 8,2 мільйона присудили щонайменше 142 особам, які постраждали від відсутності адекватного розслідування російською стороною загибелі цивільних під час активної фази бойових дій.
Торік у березні через повномасштабне вторгнення в Україну Росію виключили з Ради Європи. У відповідь у Москві заявили, що не виконуватимуть рішень ЄСПЛ, винесених після цієї дати. Відповідний закон російський диктатор володимир путін підписав у червні 2022 року.
У суді зазначили, що Росія перестала бути стороною Європейської конвенції з прав людини з вересня 2022 року. Факт того, що держава перестала бути членом Ради та учасником Конвенції, не звільняє її уряд від зобов’язань щодо будь-якої дії, вчиненої до виходу з ради та конвенції, наголосили в ЄСПЛ.
У січні 2021 року ЄСПЛ ухвалило рішення, в якому визнало, що Росія винна у порушенні прав людини у сепаратистських регіонах Грузії, у Південній Осетії та Абхазії, але не несе відповідальності за ці регіони під час російсько-грузинської війни у серпні 2008 року.
Суд у Страсбурзі визнав відповідальність Росії за тортури грузинських полонених, за порушення прав на свободу та безпеку цивільних осіб і за відмову від розслідування вбивств громадян Грузії під час війни.
І Москва, і Тбілісі тоді заявили про свою перемогу після рішення ЄСПЛ.