Наші співвітчизники нині заповзято вивчають українську мову. Ба більше, навіть серед іноземців з’явився такий тренд. Увесь світ українізується, а вам досі важко чи ви соромитеся своєї вимови? Ловіть прості поради, як покращити свою українську та згодом повністю перейти на неї.
Порада перша: оточіть себе україномовним контентом
Саме час оновити плейлист, під який полюбляєте працювати чи прибирати вдома. Фонове сприйняття мови дозволить м’яко увійти в процес навчання. Підспівувати не обов’язково, але не стримуйтеся, коли є таке бажання 🙂
Відео та подкасти допоможуть запам’ятовувати наголоси та коректну вимову слів. Щойно почнете переглядати YouTube-канали українських блогерів — спрацює «магія алгоритмів»: на сторінці щодня з’являтиметься все більше україномовних відео.
Дивіться та слухайте те, що цікавить. Поступово стрічка сформується за вашими інтересами, тож обрати щось нове до перегляду вже не буде складно. Тут вам і стендапи, й інтерв’ю з цікавими людьми, і відео з подорожей, і лайфхаки на будь-який випадок. Отримайте подвійну користь: дізнавайтесь цікаві, маловідомі факти з історії України, переглядаючи тематичні канали.
Ненудно, інтерактивно, етично. Як вивчати історію України
Якщо маєте потребу розібратися в якійсь робочій темі, знайдіть відповідні ролики українською мовою. Так ви зможете збагатити словниковий запас професійною лексикою.
Те ж саме стосується пошукового запиту «вивчити українську» в будь-якій соцмережі. Матимете десятки роликів на цю тему. Наприклад, на YouTube-каналі «Твоя підпільна гуманітарка» базові правила української мови подано в простих, подекуди жартівливих форматах. Чого тільки вартують назви роликів: «Як матюкались давні українці?» чи «Головна оргія української літератури».
Про літературу теж знайдете тут несподівані історії (в школі таке навряд чи вивчали). А з роликів Андрія Шимановського у TikTok можна дізнатися найпопулярніші помилки в розмовній мові та як говорити правильно.
Поверніться до книжок, які постійно відкладали на потім, і візьміть за правило щодня в зручний час практикувати читання. Кожен із нас ще з юності має улюблених авторів. Згадайте, ким зачитувалися до ранку? Які книги наскільки захоплювали, що ви могли навіть проґавити свою зупинку, читаючи у транспорті? Знайдіть цього автора українською та оживіть приємні спогади з новою користю.
Порада друга: перейдіть на українську в соцмережах
Спілкуйтесь українською в дописах і коментарях. Поставте україномовний інтерфейс у месенджерах і продовжуйте листування з друзями. З часом ви й не помітите, як призвичаїлися до української. Для кращого запам’ятовування слів доречно мати україномовний інтерфейс скрізь: на смартфоні, у планшеті, за комп’ютером. Гаджети постійно в нас перед очима. Мимоволі через них ми теж сприймаємо інформацію. При вивченні мови це — додаткова перевага.
Перевіряти правопис допоможуть онлайн-помічники. Наприклад, OnlineCorrector та LanguageTool покажуть, де в реченні граматична помилка, а де — не вистачає коми. У закладки варто додати словник «Словотвір». Тут знайдете українські відповідники слів іншомовного походження. У коментарях до кожного слова можна обговорювати з учасниками спільноти сфери вживання тих чи інших слів і голосувати на найліпший варіант.
Порада третя: частіше говоріть уголос
Навіть суржиком, навіть із помилками — але говоріть. Усна практика — дієвий метод у вивченні будь-якої мови. Не бійтеся неправильно вживати або вимовляти певні слова. Головне — ви почнете розмовляти, і це значно прискорить запам’ятовування та правильне вживання слів і сталих виразів.
Марина Сльот, психологиня, фахівчиня громадської організації «Центр психологічної допомоги “Конфіденс”»:
«Ми не пам’ятаємо, як вчилися ходити, коли були маленькими. Ми просто забули це. Нам був рік, ми ставали на ноги і робили перші кроки. Ми не пам’ятаємо, скільки разів падали, скільки разів забивались і відчували біль, допоки навчитися ходити. Та й взагалі, поки навчилися стрибаги, бігати. Так само з мовою. Поки ви робите перші “мовні” кроки, це складно, і це нормально. Єдина стратегія — продовжувати навчання, і помилок ставатиме менше».
Покращує вимову читання вголос.
Родіон Бронніков, кінокритик, книгоман, а нині волонтер:
«За півроку щовечірнього читання літератури (йду творами письменників “Розстріляного Відродження”) я став мислити українською та автоматично нею говорити, не перемикаючись внутрішньо навіть серед “махрового” російськомовного оточення».
Поширений хайфхак у сім’ях — спілкуватися українською з дітьми, особливо з малюками, які вчаться говорити. Аби поступово перейти на українську в побуті, батьки починають говорити нею при дітях, привчаючи малих чути, розуміти та спілкуватись українською.
Марина Сльот:
«Шукайте спільні інтереси, в яких зможете використовувати українську. Наприклад, у вихідний ви хочете цікаво провести час разом із дітьми: погуляти, піти в кіно. Оберіть фільм або мультик, цікавий дитині. Його транслюватимуть українською. І після перегляду ви можете обговорити побачене теж українською, це звучатиме природно».
Порада четверта: почніть говорити українською в певних ситуаціях
У транспорті, в магазині, у салоні краси, роблячи замовлення в кафе — скрізь, де поширюється дія Закону про державну мову. Від 2019 року це все — громадські місця. Аби звикнути до «перемикання», для початку оберіть кілька ситуацій, коли говоритимете з оточуючими виключно українською. Відчувши впевненість у розмові, додавайте нові місця.
Намагайтесь частіше знаходитись в україномовному середовищі: відвідуйте події, присвячені українській культурі, дискусії, конференції, де всі говорять українською. Знайомтеся з людьми, ставте питання спікерам, беріть участь в обговореннях. Щоразу ваш словниковий запас багатітиме.
Порада п’ята: приєднайтеся до україномовної спільноти
З однодумцями опановувати мову простіше й цікавіше. Відвідуйте тематичні заходи на кшталт клубів українського кіно, беріть участь у мовних челенджах. Для декого атмосфера змагань і порівняння результатів у групі працює як додатковий стимул. На додачу охопите більше лексики на різні випадки життя.
Одна з таких онлайн-спільнот — всеукраїнський проєкт «Єдині». Це безкоштовна програма підтримки переходу на українську мову. Протягом 28 днів учасники щодня отримують завдання, навчальні відео- та аудіоматеріали, які допоможуть подолати мовний бар’єр і згодом опанувати мову. В якості практики — регулярне листування в чатах.
Якщо серед ваших колег є охочі покращити знання або повністю перейти на українську, запропонуйте їм щотижневі неформальні зустрічі. Обговорюйте актуальні, буденні теми, новини, власні хобі українською. Або ж долучайтеся до існуючих розмовних клубів у вашому місті. У Харкові, до прикладу, такі зустрічі проводить благодійний фонд «Жовта Допомога». Учасники вивчають правила української мови для грамотного письма та усного спілкування.
Мати постійного співрозмовника — теж гарний спосіб розвинути комунікативні навички. Це може бути україномовний друг, подруга чи людина, котра так само як і ви, намагається опанувати або покращити свою українську.
Порада шоста: покращуйте мову через нові досвіди
Нехай це буде не лише розмовний клуб. Ходіть на йогу чи освітні курси, вчіться грати на барабанах чи плести маскувальні сітки. Головна умова для всіх занять — спілкуватися на них українською.
Можна переймати чийсь досвід, а можна — самому створити щось нове, українське. Ідею підхопили айтівці, і у нас побільшало аналогів іноземним застосункам. Деякі з них (хоч і не мали такої мети) також будуть помічними у вивченні української.
Олександр Козлов, розробник мобільних ігор:
«Аби розвивати мислення українською, треба оточувати себе українським. Мої ігри не несуть мети чомусь навчати. Це не гейміфіковані підручники. Це просто ігри в слова українською. Просто в деякі з них, наприклад, вбудовані зручні посилання на словник. Я до чого: хтось записує подкасти українською, хтось пише і перекладає книги, а я роблю ігри. І це мій внесок у створення українського продукту».
У що пограти на смартфоні, аби потренувати українську?
Порада сьома: не прагніть одразу дійти до ідеалу, просто не зупиняйтеся
Чимало людей, які починають серйозно вивчати мову, з часом розуміють, що їхні вимова, граматика чи пунктуація далекі від ідеальних. Але ж йдеться не про високі академічні знання. Головне — володіти українською на рівні розуміння та грамотної комунікації. А це точно до снаги кожному з нас.
Тож беріть приклад з інших і самі ставайте прикладом для оточуючих!