Майже три роки система ProZorro приносить багатомільярдну економію на державних закупівлях. Зміни в процедурі проведення тендерів називають найуспішнішою реформою країни. Тепер українським стартапом зацікавились за кордоном. Це — яскравий приклад, як український досвід просувається світом.
Наразі впровадження подібної до ProZorro системи обговорюється із муніципалітетом Гданська у Польщі.
“ProZorro — це система, яка в основі своїй використовує Open Contracting Partnership. Це глобальний рух, який просуває електронізацію закупівель і відповідні підходи до системи закупівель. У Гданську цей проект використовує досвід ProZorro, але більше він базується на принципах Open Contracting Partnership”, — пояснює директор Програми інноваційних проектів Transparency International Україна Віктор Нестуля.
А ось у Молдові впроваджена аналогічна ProZorro система. Над нею працювали українські програмісти. Систему назвали MTender, і з 1-го жовтня вона стане обов’язковою для всіх. Її запуск фінансують донорським коштом: спочатку допомагав Європейський банк реконструкції та розвитку, а тепер підключився Європейський Союз.
“Модель подібна до української: запустити пілотний проект, показати модель самоокупності такого підходу та без залучення бюджетних коштів розробити систему, яка потім буде сама себе підтримувати”, — говорить Віктор.
Пілотний проект у Польщі теж фінансують донори.
Глобальна тенденція та європейські директиви вимагають від усіх країн ЄС перейти на електронні системи закупівель із жовтня 2018 року. Тому команда ProZorro часто отримує запит на обмін досвідом, і не лише від європейських країн.
“Були зустрічі у Вірменії, Грузії, Киргизстані, Казахстані, Тунісі, Лівані. Постійно приходять запити щодо обміну досвідом. Але бюрократичні апарати працюють повільно, і там, де є можливість запустити пілот із донорським фінансуванням, вони доволі швидко розгортаються”, — ділиться Віктор Нестуля.
Один із ключових принципів ProZorro — всі бачать все. Але не всім країнам він підходить. Наприклад, в Казахстані зрозуміли, що не готові до такої відкритості.
“У них є дуже розвинута система електронних закупівель, і з точки зору електронізації там все чудово. Але вони сказали, що дані відкривати не будуть”, — пригадує наш співрозмовник.
Навчитися запускати стартапи та дізнатися більше про співпрацю з іншими країнами можна буде на Personal Democracy Forum у Харкові 25-26 жовтня. Це щорічна міжнародна конференція, заснована в 2004 році в Нью-Йорку. Захід збирає сотні фахівців зі сфери технологій, бізнесу, представників державних і неурядових організацій для обговорення можливостей співробітництва.
Детальніше про програму форуму.
Подписывайтесь на наш канал в Telegram, чтобы быть в курсе свежих новостей.