Виселення з Лаври: сьогодні московські церковники повинні були покинути монастир

Сьогодні представники Української Православної церкви Московського патріархату повинні були остаточно покинути територію Лаври. Цьому передувало закінчення договорів, які давали змогу УПЦ МП безоплатно користуватися культовими будівлями та іншим майном заповідника, що є державною власністю.

10 березня 2023 року Національний заповідник Києво-Печерська лавра, який є власником приміщень, направив чоловічому монастирю Української православної церкви Московського патріархату (називає себе УПЦ) попередження про непродовження договорів. 

Відповідно до цього документу, монахи, священнослужителі та інші представники УПЦ МП мають звільнити всі будівлі та споруди Києво-Печерської лаври до 29 березня. 

Представники церкви обурилися рішенням влади. На їхню думку, для виселення УПЦ МП з Лаври немає юридичних підстав. 

Питання, безумовно не лежить виключно в юридичній площині й справа не лише у договорах, справа ідеології. Фактично йдеться про відновлення історичної справедливості та повернення Київо-Печерської Лаври Україні. Адже вона декілька століть була окупована московською церквою, яка наразі підтримує війну рф проти України. 

Й хоча про передачу Києво-Печерської лаври Православній церкви України поки не йдеться, священнослужителі ПЦУ вже змогли провести в Лаврі декілька богослужінь, а виселення УПЦ МП остаточно позбавляє московських церковників від монополії на історичну святиню. 

При цьому монахи УПЦ МП погрожували, що не стануть виселятися і не будуть віддавати державі матеріальні цінності, наявні в Лаврі.

Однак пізніше церковники все ж почали поступово вивозити майно з території комплексу. Зокрема журналісти помітили зникнення деяких ікон звідти, де вони раніше висіли.

Сьогодні московські церковники закликали своїх прихильників приходити до Лаври на спільну молитву. Богослужіння розпочалося о 6.30. Але пройшло воно без ажіотажу та протистояння. 

В УПЦ МП заявляють, що не мають наміру виселятися з Києво-Печерської Лаври, повідомив намісник Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври митрополит Павло. Він стверджує, що УПЦ МП має намір чекати на завершення судового розгляду. Адже церковники подали в суд за заповідник. До вечора територію Лаври покинули лише перші архиреї, які проживають поза нею. Ченці не виїхали. 

Паралельно предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній благословив виконувати обов’язки намісника Києво-Печерської лаври у складі ПЦУ архімандрита Авраамія (Лотиша), який раніше був представником УПЦ (МП).

Як повідомляє пресслужба ПЦУ, митрополит Епіфаній також звернувся до уряду з проханням дозволити помісній церкві проводити богослужіння та вести монастирську діяльність на території Лаври.

При цьому міністр  культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко в комментарі журналістам у Харкові заявив, що все йде за планом. 

«Мова ніколи не йшла, про те, що там припиниться монаше життя. Яким це буде монаше життя подивимось надалі, від завтра починають спільну роботу в тому числі представники метрополії, міністерства, заповідника прийомка будівлі, які повинні перейти від користування метрополії до користування державою. Цей процес буде поступовий, я сподіваюсь все буде норм»,  —  зазначив Ткаченко.

Читайте також

Total
0
Share