Під час брифінгу начальник Харківської облвійськадміністрації Олег Синєгубов розповів, що фінансування закладів культури області скоротять вдвічі.
Синєгубов і наголосив, що ця сфера є збитковою. Йдеться про комунальні установи — п’ять театрів та філармонію. Вони є самостійними суб’єктами — себто, власною діяльністю мають забезпечувати заробітні плати, оплату комунальних послуг.
Із обласного бюджету, каже Синєгубов у році, що минає, дофінансовували або на заробітні плати, або на комунальні послуги. Ця цифра минулого року склала до 100 мільйонів. Цього року передбачили на цей напрямок близько 50 мільйонів.
Нагадаємо, що не бути збитковими закладам культури важко, адже ще з квітня заклади культури, що перебувають у комунальній власності, не можуть зустрічатися із глядачами на власних майданчиках, згідно із розпорядженням Ради оборони регіону. Мовляв, це небезпечно, бо ракета до міста летить 40 секунд і у разі тривоги евакуюватися відвідувачам не вдасться.
Втім, тепер на Харківщині розглядають можливість відновити роботу закладів культури у 2024 році. Зараз розробляють алгоритми безпекових заходів, при дотриманні яких можливо відкриття установ. Можливо навіть на початку року. Облвійськадміністрація розробляє це спільно із правоохоронним блоком, силовим блоком, Збройними силами.
Митці відреагували на заяву не надто натхненно:
«Це з однієї сторони гарна новина… Але…Ви, дорогі мої люди, навіть не уявляєте, які смішні зарплати отримують в театрі…Ще скоротити? Актори щезнуть, як динозаври…Я розумію, що це зараз не головне, але… І все ж чомусь глупо радію…», — сказала режисерка Харківського театру ляльок Оксана Дмітрієва.
«Боже, куди ще скорочувати, це й так був прожитковий мінімум…Якщо від 8600 відняти ще, й ці гроші під час воєнного стану ніхто й так не отримував. Що ж бл*ть тепер… Харківська влада, коли ж ти наїшся ?!!!!», — прокоментувала акторка Харківського театру ім. Шевченка Владлена Святаш.
«“Культура була збиткова”, “культурні заклади мають заробляти на себе” — вибачте, цитати не дослівні, але суть така. Курче, культура завжди була збитковою і за рідким виключенням культурні заклади можуть самоокуповуватися, бо це КУЛЬТУРА !!!! Має бути культурна політика в країні, регіоні, місті! В неї треба вкладати, щоб не було більше подібних війн. 30 років культура фінансувалась за залишковим принципом — тепер маємо це все. Зараз нічого не міняється — знову залишковий принцип, кінець списку в бюджеті країни, регіону, міста. Авгієви стайні… Розумію, що війна, але з такою владою і таким ставленням до культури ми будемо або ще довго воювати, або все втратимо врешті», — вважає викладачка сценічної мови у Харківському національному університеті мистецтв імені І.П.Котляревського та акторка театру «Арабески» Наталія Цимбал.
Нагадаємо, 26 грудня відбувся останній цьогоріч брифінг начальника Харківської облвійськадміністрації Олега Синєгубова. Він детально розповів про ухваленний бюджет на наступний рік.
«Я хочу спитати у путіна: чи ти спав хорошо тоді, коли ми бігали по вулиці». Репортаж з Ізюма