25 грудня на площі Свободи відбулося символічне відкриття п’ятого «Вертеп-фесту». Цього разу він пройде під гаслом «Вертеп UnLock!».
На відкритті фесту представники Харківської станиці національної скаутської організації України «Пласт» передали Вифлеємський вогонь миру (ВММ) глядачам та учасникам заходу, серед яких — волонтери організацій Help Army, «Кріп-хол», «Станція Харків». Після заходу пластуни повезли вогонь в інші установи.
«Поширення ВВМ на Слобожанщині — одна з незмінних традицій харківських пластунів, — розповідає координаторка акції, пластунка куреня «Степові Відьми» Ірина Маркевич. — Щороку ми отримуємо з Відня запалений у Вифлеємі вогонь, який символізує тепло, мир, злагоду й надію. Пластуни передають його в церкви, державні установи, школи, лікарні, волонтерські організації».
Також учасники заходу в знак початку «Вертеп-фесту» виконали колядку «Нова радість стала».
Сам фестиваль вібдудеться 8—10 січня в онлайн-форматі. На сайті проєкту три дні транслюватимуть відео, надіслані учасниками з різних регіонів України та від етнічних діаспор.
Відео опублікують на тематичних сторінках «Вертеп-платформи»:
- «Різдвяна сторінка» — виступи вертепів та колядників.
- «Святкові страви» — приготування традиційних зимових святкових страв.
- «Етновечерніци» — народні танці, спів, розповіді про зимові свята та традиції їхнього святкування всіх народностей і спільнот, які проживають в Україні.
- «Народні промисли» — тематичні майстер-класи.
- «Учасники Вертеп-Фесту 2021» — відеопрезентації учасників.
Також запланована традиційна акція одночасного співу колядки «Нова радість стала» — невід’ємної частини «Вертеп-Фесту». Вперше її виконали на заході в 2017 році в трьох містах країни, а в 2020-му акцію підтримали 56 міст України, Нідерландів, Польщі та Естонії. Новинкою цього року стане Колядка-Батл.
Всеукраїнський фестиваль традиційних і сучасних вертепів був заснований в Харкові в 2017 році Благодійним фондом «Харків з тобою». З тих пір дводенне дійство щороку збирає з усіх куточків України представників вертепних театрів, колядників, фольклорно-театральні колективи та аматорські об’єднання.