9 грудня Венеціанська комісія опублікувала думку на рішення Конституційного Суду України по антикорупційному законодавству.
«Ігнорування рішення Конституційного Суду рівнозначно ігноруванню Конституції та установчої влад, яка передала повноваження по забезпеченню верховенства Конституційного суду», — говориться в заяві.
Венеціанська комісія після розгляду рішення КСУ №13-р/2020, відзначає, що КСУ не дотримувався власних процедур і деякі з судей могли мати конфлікт інтересів, що ставить під сумнів їх неупередженість. Також це рішення може мати серйозні негативні наслідки для роботи антикорупційних органів.
Комісія акцентує, що Верховна Рада, Президент і Кабмін повинні врахувати зауваження Конституційного суду та прийняти закони для нормальної роботи антикорупційних органів якнайшвидше.
Що рекомендує Венеціанська комісія:
- відновити кримінальну відповідальність за недостовірне декларування з покаранням аж до позбавлення волі;
- знову дати повноваження Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) контролювати декларації держслужбовців, крім суддів;
- відновити Вищу кваліфікаційну комісію суддів для нагляду НАЗК за суддями.
Рішення Венеціанської комісії — це рекомендація, що не зобов’язує ні до чого українську владу.
Європейська комісія за демократію через право, більш відома як Венеціанська комісія, — міжнародний європейський консультативний орган Ради Європи, який займається аналізом законів і законопроектів у рамках конституційного права.
27 жовтня 2020 року КСУ визнав неконституційною кримінальну відповідальність за недостовірне декларування та скоротив повноваження НАЗК.
4 грудня Верховна Рада прийняла законопроект про повернення кримінальної відповідальності за недостовірне декларування, але без позбавлення волі. Голова НАЗК закликав Президента України ветувати документ через м’якості покарання. Також голова представництва ЄС в Україні заявив про необхідність удосконалювати та підсилювати цей закон.