Верховна Рада ухвалила закон щодо захисту боржників при врегулюванні простроченої заборгованості.
«Колектори доволі часто вдаються до психологічного тиску на боржників та членів їх родин, застосовуючи при цьому жорсткі, а інколи й протиправні методи. Це є нехтуванням людською гідністю, вторгненням в приватне життя особи та порушенням прав і свобод людини, які захищаються Конституцією та законами України», — йдеться в пояснювальній записці до законопроєкту.
Що зміниться?
Національний банк України зможе ухвалювати рішення зараховувати фірму до колекторських. Також НБУ створить реєстр таких фірм. Українські банки й кредитні установи зможуть укладати угоди тільки з колекторами, які офіційно зареєстровані. Кредитодавці зобов’язані повідомляти НБУ про укладання договорів з колекторськими компаніями.
Колекторам дозволять проводити особисті зустрічі з боржниками тільки у випадку згоди й тільки з 9:00 до 19:00. Під час першої взаємодії зі споживачем кредитор або колекторська компанія має повідомити своє найменування, ПІБ або індекс особи — представника, правову підставу взаємодії та розмір простроченої заборгованості, а на вимогу споживача — надати підтвердні документи протягом 7 робочих днів.
Всі зустрічі кредиторів або колекторів з боржниками та їх представниками мають фіксуватися відео або звукозаписом. Колекторам заборонено збирати й обробляти інформацію про родичів та поручителів боржника. А також заборонено шантажувати й погрожувати боржникам або їх родичам.
Національний банк України наділять повноваженнями нагляду за дотриманням банками, іншими фінансовими установами та особами, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги, а також колекторськими компаніями законодавства про захист прав споживачів фінансових послуг, у тому числі вимог до взаємодії зі споживачами при врегулюванні простроченої заборгованості (вимог до етичної поведінки).