Що сталося?
На початку листопада 2021 року у Ботсвані та Південній Африці виявили нову мутацію коронавірусу. 26 листопада ВООЗ назвала її «такою, що викликає занепокоєння». Мутація отримала назву «Омікрон».
18 грудня в Україні вперше підтвердили інфікування «Омікроном». Захворілий нещодавно повернувся з Арабських Еміратів.
Окей, ще одна мутація. Чого стільки розмов про неї?
Даних про цю мутацію поки що небагато, але ті, що є, дійсно «викликають стурбованість».
ВООЗ заявила, що «Омікрон», попередньо, поширюється швидше за «Дельту». Кількість нових випадків інфікування може подвоюватись у період з півтора до трьох днів.
Для порівняння, «Дельті» для «подвоєння» випадків потрібно було близько 11 днів. Білл Хенедж, інфекціоніст з Гарварда, каже, що «Омікрон» поширюватиметься в два-три рази швидше за «Дельту».
Вакцини захищають від «Омікрону»?
І знову — мутація надто нова, тому підтверджених дослідженнями даних поки що мало.
Вчені кажуть, що ефективність вакцин на захист від важких наслідків «Омікрону» може знижуватися. Підвищити захист може «бустер» — третя доза вакцини.
Дослідження компаній Pfizer і BioNTech, показало, що у вакцинованих подвійною дозою вакцини в 25 разів падає титру нейтралізуюючих антитіл, при порівнянні «Омікрону» зі звичайним штамом COVID-19.
Виробник заявляє, що бустер забезпечує такий же захист від нової мутації, як дві дози вакцини від початкового вірусу.
Чи правда, що «Омікрон» переносять із менш тяжкими симптомами?
Попередні дані з Південної Африки говорять про те, що незважаючи на те, що новий варіант COVID-19 віральніший за звичайний коронавірус, він може викликати менш серйозні наслідки.
Згідно з звітом з районного шпиталю Стіва Біко і Тшване в Преторії, більшість пацієнтів з коронавірусом не залежали від кисню.
Із 38 дорослих пацієнтів з коронавірусом, які були у госпіталі станом на 2 грудня, шестеро було вакциновано, 24 — не щеплено, і у восьми був «невідомий статус вакцинації».
Тільки один киснезалежний пацієнт за цей час пройшов повну вакцинацію.
Середня тривалість перебування в палатах для хворих на Covid склала 2,8 дні проти 8,5 днів за останні 18 місяців.
Варто зазначити, що цих даних все одно недостатньо для того, щоб робити повноцінні висновки про те, наскільки важко проходить «Омікрон». Крім того, більшість госпіталізованих за період, зазначений у звіті, перебували у віковій групі 30–39 років. Молоді люди зазвичай легше переносять коронавірус.