«Компанії, які не були в енергетичному бізнесі, готові будувати в Україні генеруючі потужності», — очільник «Укренерго»

У деяких містах України ситуація з відключенням електроенергії покращилась. Замість графіку в три-чотири черги подекуди маємо одну-дві, і то в залежності від часу. В деякі години з’явилася можливість взагалі не вводити жодних обмежень електроспоживання.

«Якщо не буде нових масштабних пошкоджень електростанцій, то ситуація матиме тенденцію до покращення. Принаймні, у наступні декілька тижнів», — каже голова правління «Укренерго» Володимир Кудрицький.

Про стан енергосистеми та готовність до зими очільник «Укренерго» розповів на пресконференції. Ми занотували найцікавіше. Далі — пряма мова спікера.


Найскладніший період літа вже позаду

Це пов’язано передусім з тим, що нарешті спала ця абсолютно аномальна, рекордна спека і зменшилося споживання електроенергії. Також це пов’язано з тим, що вийшли з ремонту енергогенеруючі потужності, важливі для енергосистеми та які, безумовно, додають нам потужності в енергосистему і скорочують дефіцит.

Ремонти на енергоблоках тривають

Зараз ремонти активно продовжуються на тих енергоблоках, які в плановому порядку ремонтуються під наступну зиму. І всі ж ми прекрасно усвідомлюємо виклики наступної зими, відштовхуючись від того обсягу генерації, який був пошкоджений ворогом за останні місяці — порядка 9 гігават.

Сподіваємося, деякі ремонти ймуть навіть із випередженням плану. І в такий спосіб ситуація буде покращуватися за рахунок збільшення обсягу генеруючих потужностей в системі. Кожна електростанція має свій план — з відповідними з датами, коли й який енергоблок повинен бути готовий до роботи. Я поки що не бачу якихось величезних, проблем чи тривожних сигналів, які б нам говорили про додаткові ризики чи небезпеку. 

Що стосується генеруючих потужностей, я вважаю, є всі шанси виконати, а іноді навіть і перевиконати план. Будемо розраховувати, що ввійдемо в зиму з максимальною кількістю робочих електростанцій.

Про підготовку до опалювального сезону

Якщо говорити про магістральні мережі, то за винятком тих об’єктів, які постійно піддаються атакам ворога, і де тривають аварійно-відновлювальні роботи, можна сказати, що магістральна мережа на сьогоднішній день готова в повному обсязі забезпечувати споживання кожного регіону. І ми, власне, готові не тільки забезпечувати літні обсяги споживання, а й зимові обсяги.

Звичайно, тут треба винести за дужки ті постійні атаки на наші енергооб’єкти, які досі тривають, і наслідки яких нам постійно доводиться усувати. Але практика показує, що ми це здатні робити досить швидко.

ППО, енергетики, споживачі — тільки такою командою пройдемо зиму

Останнім часом популярна теза про те, що люди мають розраховувати тільки на себе. Але все-таки мені здається, що для цього в нашій країні існує і енергосистема, й енергетики. Всі українські споживачі можуть розраховувати перш за все на Збройні Сили і Сили протиповітряної оборони. У другу чергу — на енергетиків. І ви можете бути впевнені в тому, що енергетики займатимуться відновленням і забезпеченням сталої роботи всіх енергооб’єктів 24/7.

Споживачі можуть розраховувати на себе в тому сенсі, що кожен із нас вже має свої побутові ноу-хау, і здатен убезпечити себе або мінімізувати побутові наслідки відключень електроенергії, з якими ми досі стикаємося. Тут повинна бути командна робота: ППО, енергетики, споживачі. І такою командою ми зможемо і до зими підготуватися, і, безумовно, пройдемо наступну зиму, якою б складною вона не була.

Чи буде ця зима складнішою за попередню? Це сильно залежить від характеру обстрілів, які ми з вами не можемо знати. Ніхто не знає, що буде робити ворог і наскільки успішними будуть його атаки. Ми маємо максимізувати свою готовність.

Готовність електростанцій, мереж, громад. Забезпечити, наприклад, автономними, резервними джерелами живлення об’єкти критичної інфраструктури, зокрема, в містах і на побутовому рівні. Те, що кожен може зробити у власній оселі: утеплити її чи придбати прилади для зберігання електроенергії. Готуємося всі. Будемо виходити з тієї реальності, з якою матимемо справу взимку.

Не сонячними панелями єдиними. Як підготувати себе й оселю до зими

«‎Укренерго» завжди прораховує найгірші сценарії. Ми не можемо собі дозволити бути оптимістами. Як оператор енергосистеми ми повинні готуватися до складних сценаріїв. Визначаємо порядок дій і наших, і наших колег з електростанцій, з обленерго, органів місцевої влади, щоб наслідки будь-яких проблем можна було якомога швидше усунути для споживачів.

Імпорт електроенергії важливий для нашої енергобезпеки

Завдяки тому, що «‎Укренерго» на початку вторгнення в березні 2022 року об’єднав українсько-європейську енергосистему, ми зараз можемо мати безпрецедентні обсяги імпорту з Європи — 1,7 гігаватта. Задача трейдерів, учасників ринку — реалізувати цю можливість — купити електроенергію за кордоном, привезти її в Україну і продати тут споживачам.

Після нещодавньої лібералізації цін на оптовому ринку електроенергії, який здійснив національний регулятор буквально в останні тижні, це дало потужний поштовх для того, щоб імпорт заходив в українську енергосистему. На жаль, під час аномальної спеки ціни в Європі знову злетіли, і на певний час імпорт зменшився. Думаю, з нормалізацією ситуації зі споживанням і в Україні, і в Європі ми можемо знов спостерігати краще заповнення цього імпортного коридору.

Імпорт відіграє важливу роль в покритті нашого енергобалансу. Це знищений відсоток електроенергії, який ми не виробляємо всередині країни, і він відсоток є конкурентним для інших видів енергії, таких як відновлювальні джерела, теплові чи гідроелектростанції.

Потреба в імпорті залишатиметься, допоки Україна не відновить пошкоджені генеруючі потужності і не розгорне децентралізовану генерацію, про яку ми так часто говоримо, і яка зараз починає з’являтися в українській енергосистемі.

Ми з національним регулятором знайшли спосіб створити такі економічні умови, щоб нову децентралізовану генерацію змогли побудувати в Україні. Зокрема, ту її частину, що називається «‎балансуюча» — яка здатна брати участь в балансуванні енергосистеми. Йдеться про контракт, який розіграють на аукціоні з десятками, можливо, сотнями майбутніх електростанцій. Контракт буде укладений на п’ять років, щоб електростанції могли гарантувати свою окупність.

Перший аукціон плануємо провести в серпні. Ми зробили зріз серед різного роду інвесторів, українських і міжнародних, і побачили величезний інтерес.

Багато українських компаній, які раніше не були в енергетичному бізнесі, готові будувати генеруючі потужності. Чи то для власних заводів або виробничих майданчиків, щоб уникати відключень, чи то для роботи на енергетичному ринку, як окремий бізнес-дивізіон. І це надихає.

Сподіваємося, той обсяг послуги, який ми будемо закуповувати на першому аукціоні (а очікується більше одного гігавата), буде розпроданий, або принаймні більша його частина.

Пригости кавою «Накипіло» —підтримай своє медіа

Читайте також

Total
0
Share