ПРООН в Україні представила результати дослідження динаміки поглядів українців на права людини з 2016 року.
У 2020 році соціологічне дослідження проводилося Фондом «Демократичні ініціативи» у співпраці з Центром прав людини ZMINA.
Основними ціннісними пріоритетами українців залишаються свобода (84% опитаних), справедливість (72%) та безпека (63%).
У порівнянні з 2016 роком на 6% знизилася важливість безпеки як основної цінності.
Знизилася переконаність в необхідності обмежувати в правах певні соціальні групи, наприклад: колишніх засуджених (-3,8%), ЛГБТКІ + спільноту (-3,2%), бездомних (-1,8%).
Українці оцінили рівень дотримання прав людини в країні як “нижче за середній”.
За п’ятибальною шкалою дотримання культурних прав оцінили в 3,2 бала; політичних, в тому числі свободу мирних зібрань, — 3,1; основоположних, таких як право на життя та особисту свободу, — 2,9; екологічних і соціально-економічних — 2,5 бала.
«У 2020 році респонденти оцінили дотримання політичних та культурних прав вище, аніж під час попередніх опитувань. Проте більшість оцінок все одно залишаються низькими», — зауважив політичний аналітик Фонду «Демократичні ініціативи» Андрій Сухарина.
Змінилося й ставлення до самосуду: зараз 60% опитаних вважають самосуд неприпустимим, у той час, як у 2016 році так вважало лише 50%. Крім правових механізмів захисту своїх прав, таких як звернення до суду, українці продовжують шукати неофіційні способи розв’язання проблем. 15% опитаних звертаються до родинних зв’язків або шукають потрібні знайомства.
«Хоча кількість людей, які підтримують самосуд, зменшилась, однак практично половина українців абсолютно не вірять у державні механізми захисту. Це свідчить про те, що криза правоохоронних та судових органів триває», – коментує експерт Центру прав людини ZMINA Володимир Яворський.
85% українців у 2020 році не брали участі в акціях протестів (навіть в соціальних мережах). При цьому 22% вважають, що не існує дієвих способів захисту прав людини.
Більше про дослідження за посиланням.