Хто повинен подати декларацію?
Громадяни України, які виїхали за кордон після повномасштабного вторгнення Росії, зобов’язані подати декларації про доходи. Про це повідомила представниця Податкового комітету парламенту Ніна Южаніна. Йдеться про всіх біженців віком старше 18 років, навіть якщо вони не працюють за кордоном, а лише отримують соціальні виплати від країни, яка їх прийняла, або від благодійних організацій.
Декларацію про доходи за минулий рік потрібно подавати у будь-якому разі: і коли людина за кордоном працювала, і коли отримувала грошову допомогу від іноземної держави чи благодійників.
Як повідомили в головному управлінні ДПС в Харківській області, якщо джерело виплат оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку – отримувача, який зобов’язаний подати річну податкову декларацію.
Ця норма поширюється на всі форми надання допомоги, у тому числі у разі її одержання як додаткового блага, а також від іноземних компаній, організацій, які відповідно до законодавства іноземної юрисдикції здійснюють благодійну діяльність.
Як подати декларацію біженцям?
Громадяни, які отримували іноземні доходи та перебувають за кордоном, можуть надіслати декларацію:
- поштою з повідомленням про вручення та описом вкладення не пізніше ніж за 5 днів до закінчення граничного строку подання декларації на адреси територіальних управлінь ДПС;
- в електронній формі через особистий електронний кабінет на сайті податкової, але для цього потрібно мати електронний ключ. Зробити його можна через “Приват24” або інший електронний банківський сервіс і зареєструвати у податковій через той самий кабінет.
При цьому, на відміну від ФОП, які можуть подати двома кліками декларації в «Діє», для громадян така функція недоступна.
Зразки та бланки декларацій можна скачати на офіційному сайті ДПСУ.
Коли потрібно подати декларацію?
Декларацію потрібно подати до 1 травня 2023 року. Податкові зобов’язання необхідно сплатити до 1 серпня 2022 року.
Чи потрібно сплачувати податки після подання декларації?
Коли як іноземні доходи декларується благодійна та соціальна допомога, податки за неї не сплачуються (ані податок на доходи фізичних осіб, ані військовий збір).
За отримання зарплати або іншого комерційного прибутку потрібно сплатити податок на доходи у розмірі 18% від загальної суми, а також 1,5% військового збору.
При веденні бізнесу за кордоном підприємство також сплачує податки.
За наявності угоди про уникнення подвійного оподаткування між Україною та країною перебування (зараз діють 72 такі міжнародні угоди), платнику податків доведеться сплатити лише 1,5% військового збору.
При цьому щодо зарахування сплачених податків необхідно отримати довідку про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та/або об’єкт оподаткування, легалізовану в закордонній дипломатичній установі України держави, де отримувався такий дохід (прибуток).
У разі відсутності у платника податків підтверджуючих документів щодо суми отриманого ним доходу з іноземних джерел та суми сплаченого податку в іноземній юрисдикції такий платник зобов’язаний подати до контролюючого органу за своєю податковою адресою в Україні заяву про перенесення строку подання декларації до 31 грудня року.
Яке буде покарання, якщо декларацію не подати?
У разі несвоєчасного подання декларації, згідно з Податковим кодексом, особі загрожує штраф у розмірі 340 гривень. Також може бути застосовано адміністративну відповідальність, і штраф становитиме від 3 до 8 тисяч гривень.