Верховна Рада ухвалила Закон “Про внесення змін до законів України “Про громадянство України” та “Про забезпечення функціонування української мови як державної” щодо умов прийняття до громадянства України”.
Зміни вимагають від кандидатів, які хочуть отримати громадянство України, складати іспити з основ Конституції України, історії України, а також на рівень володіння державною мовою.
Іноземці чи особи без громадянства, які мають визначні заслуги перед Україною, прийняття яких до українського громадянства становить державний інтерес, або які в установленому законодавством порядку проходять військову службу за контрактом у Збройних силах України, Державній спеціальній службі транспорту або Національній гвардії України, особи, які отримали посвідку на тимчасове проживання, упродовж двох років з моменту набуття громадянства мають скласти відповідні іспити та подати документи про їх складання.
Також від складання іспитів звільняються діти та люди, які мають стійкі психічні чи інтелектуальні порушення.
Невиконання зобов’язання про складання іспитів з основ Конституції України, історії України, на рівень володіння державною мовою вказаними категоріями осіб є підставою для втрати громадянства України.
Питання щодо набуття іноземцями громадянства України, особливо жителями Росії та Білорусі, почало сильно хвилювати українців від початку повномасштабного вторгнення та постало питання про іспит для отримання громадянства. До речі, сертифікат про знання мови, іноземці, які мають отримати українській паспорт, повинні були подавати з 2019 року. Але українці виступили саме за іспит з трьох предметів. Відповідна петиція з’явилася на сайті президента України 23 травня 2022 року. 8 липня вона зібрала потрібну кількість підписів, тож її розглянув та відреагував президент Володимир Зеленський, який доручив держапарату відпрацювати пропозицію.
Сьогодні за неї було проголосовано. Нововведення підтримали 281 депутат.
Іспит для отримання громадянства — розповсюджена практика в усьому світі. Такі іспити є в Естонії, Литві, Латвії, Польщі, Німеччині, США та інших країнах. Комбінації вимог для іспиту різні, але загалом кандидатам пропонують складати тест на знання мови, історії та конституції країни, а також вивчити національний гімн.
Українцям, які мають громадянство та мають право голосу на виборах, підтверджувати знання Конституції, мови та історії не потрібно. Хоча свої знання можна перевірити на різних інтернет платформах.