Враховуючи, що російський та радянський вчений-фізіолог, академік Іван Павлова не пов’язаний з Харковом, Український інститут національної пам‘яті підтримує перейменування метрополітеном станції «Академіка Павлова», з врахуванням думки громадськості.
Так відповів УІНП на звернення Громадсько організації «Деколонізація. Україна».
«Уже дійсно на часі це питання підняти і все ж таки перейменувати станцію, бо це один з останніх найбільш важливих об‘єктів, які носять імена росіян у Харкові. На мою думку, станцію метро варто було би перейменувати ще рік тому обласній адміністрації. Але якщо вона не зробила, треба зробити зараз міській раді. Ми зараз отримали позицію Інституту національної пам‘яті. Я подіваюся, що Ігор Терехов почує позицію Інституту як державного органу, який відповідає за процеси декомунізації та деколонізації, та винесе перейменування станції метро на громадське обговорення», — сказав журналістам «Накипіло» співзасновник «Деколонізація.Україна» Вадим Поздняков.
За його словами, організація неодноразово зверталася до мерії з питанням про перейменування станції. Але відповідь була негативна.
Чому станцію не перейменували раніше і які альтернативні назви?
У липні 2024 року Харківська ОВА ініціювала громадські обговорення щодо перейменування 49 топонімів, зокрема — трьох станцій підземки. За словами Вадима Позднякова, також обговорювалося перейменування станції «Академіка Павлова» на честь Василя Стуса, а «23 серпня» на «Павлове поле. Проте їх у фінальний перелік ОВА не включила.
«Коли йшли ці дискусії минулого року, все-таки більшість була за назву “Василя Стуса”, тому що це буде логічно: від станції починається вулиця Василя Стуса. І вшанувати пам’ять видатного дисидента, я думаю, це було би прекрасним жестом. Вулиця академіка Павлова, яка зараз існує, дуже довга і проходить не через одну станцію метрополітену. І вона не позначає місце, де знаходиться ця станція. Це по-перше. Історична назва місцевості до станції Академіка Павлова — Шевченки. Якщо її так перейменувати, то будуть проблеми, тому що в нас є вулиці Шевченка, пам‘ятник Шевченку, і все в різних місцях. Тому це ідея така собі» , — пояснив Вадим Поздняков.
Що ще відповів інститут щодо топонімів, які мають ім‘я Івана Павлова?
У листі до Інститут нацпам’яті громадські діячі просили розглянути, чи належать названі на честь Івана Павлова об‘єкти топоніміки до символіки російської імперії. Попри те, що Інститут підтримав перейменування станції «Академіка Павлова», він не вважає, що названі на честь ученого топоніми підпадають під закон про декомунізацію.
«Іван Павлов не обіймав керівних посад в органах влади і управління, політичних організаціях, партіях збройних формувань російської імперії, російської республіки, російської держави РСФРР та СРСР. Інститут також не володіє інформацією щодо підтримки, глорифікації або виправдовування Іваном Павловим російської імперської політики, закликів до русифікації чи українофобії», — йдеться в заяві.