У Харкові квітнуть магнолії: чим цікаві ці різнобарвні рослини

Весна у міста квітне разом із магноліями. Біолог Юрій Бенгус розповів цікаві факти про походження рослини.

«Першу магнолію родом з Центральної Америки описали у 1703 році і назвали на честь відомого в ті часи французького ботаніка П’єра Маньоля (Pierre Magnol). Тому українською було б справедливіше називати її “Маньолія”. Втім більшість вимовляє назву не на французький лад, і зараз всі вже звикли до назви “Магнолія”»,

Юрій Бенгус

Наразі фахівці описали близько 300 різновидів: це дерева і кущі з великими квітами.

«Селекціонери вивели чимало гібридів магнолії. Такі гібриди зазвичай більш витривалі, бо майже не витрачають сили на утворення насіння і тому рясно квітнуть. Є чимало інших видів і гібридів магнолії у Харкові в Ботанічних садах, парках і у приватному озелененні. Найбільш витривалі — магнолія зірчаста і магнолія кобус та їх гібрид магнолія Лебнера (Magnolia ×loebneri)».

Юрій Бенгус

Наприклад, представник одного з різновидів зачаївся біля великих сходів з видом на Полтавський шлях. На думку біолога, дерево, що там росте, — це гібрид магнолія Суланжа (Magnolia ×soulangeana). Рослина походить від схрещування магнолії оголеної і магнолії лілієквіткової.

Фото: Павло Пахоменко для Радіо «Накипіло»

«Є чимало культиварів і сортів цього гібриду з різним забарвленням квітів і формою пелюсток».

Юрій Бенгус

Магнолії — представники давнього роду, який існує понад 100 мільйонів років.

«До них на Землі існували голонасінні види рослин (зокрема хвойні). Але коли еволюція створила жуків, у рослин почалися проблеми. Жуки повадилися їсти пилок, потрібний для запилення і утворення насіння. Еволюція винайшла кілька варіантів вирішення цієї проблеми. З одного боку можна утворювати дуже багато пилку в короткий час (все не з’їдять). Так роблять, наприклад, сосни. Інший варіант — запропонувати жукам солодкий замінник пилку — пелюстки. Жуки їдять пелюстки і залишають у спокої цінний пилок. Так на планеті з’явилися квіти. Цей шлях еволюції виявився вигідним, і квіткові рослини мають більше різноманіття. Жуки з того часу їдять пелюстки та запилюють квіти (бронзівки, оленки). Значно пізніше з’явився нектар і бджоли

Тож квіти магнолій виникли для жуків. Вони були великі і яскраві, бо жуки бачать різні кольори. Квіти магнолії мають чимало давніх ознак: різну кількість пелюсток і чашолистків, які часто мало відрізняються, велику кількість тичинок і маточок на видовженому квітколожі і інші»

Юрій Бенгус
Квітневий Харків Центральний парк 03.04.25
Фото: Олександр Тітов

132 види магнолій занесені до списків рідкісних видів рослин Міжнародного союзу охорони природи.

Магнолії — примхливі рослини, які потребують вологого родючого ґрунту та сонця. Вони повільно ростуть, їхнє насіння повільно проростає.

«Тому не топчіться по кореням рослин, не ламайте гілки, коли будете фотографуватися (втриматися від цього важко).

Саджайте магнолії! Хоч квітнуть вони не довго, але дуууже яскраво. Жодної небезпеки інтродукція магнолій для місцевих біоценозів не несе (вони занадто примхливі як щодо самостійного поширення).

Дякую ЗСУ за змогу вивчать природу і навчати дітей і друзів біології».

Юрій Бенгус

Ставайте частиною спільноти «Накипіло» —підтримайте своє медіа

Читайте також

Total
0
Share