У Харківському регіональному клінічному центрі медичної реабілітації та паліативної допомоги «Гіппократ» скоро відкриється новий безпечний простір. Там фахівці зможуть проводити реабілітаційні заняття для дітей з важкими порушеннями здоров‘я і не перериватися через повітряні тривоги.
Новий багатофункціональний простір у підвальному приміщенні планують відкрити за два-три тижні.
«Частину обладнання ми вже розмістили. У приміщенні можна отримувати послуги психолога, корекційного педагога, терапевта мовлення. Там можуть проходити заняття з фізичними терапевтами, ерготерапевтами. Тобто, це не просто місце, де ми можемо сидіти і очікувати закінчення повітряної тривоги. Це такий реабілітаційний простір, де ми можемо бути в більш-менш безпечному місці і абсолютно не переривати процес надання послуг. Оце дуже важливо», — розповів на Радіо «Накипіло» лікар-педіатр, директор «Гіппокарата» і ветеран Роман Марабян. Понад два роки широкомасштабної війни він служив бойовим медиком у підрозділі 92-ї штурмової бригади, наразі знову опікується паліативною допомогою дітям.
Нині працівники закладу надають денні послуги маленьким пацієнтам з їхніми батьками.
Раніше в центрі перебували й діти-сироти з важкими порушеннями здоров’я, якими опікувалася держава. У перші місяці широкомасштабної війни медзаклад призупинив роботу. Персонал та пацієнти ховалися від обстрілів у підвальному приміщенні, також приходили батьки з дітьми, які жили неподалік і не мали інших укриттів у будинках. Підвал до того часу частково облаштували працівники центру.
«Історія нашого безпекового простору розпочалася в 2014 році, коли Харківщина почала приймати дітей з будинків дитини Луганщини та Донеччин. Ще влітку того року ми приймали дітей з Краматорського будинку дитини “Ромашка”, також до нас потрапили вихованці з Луганського будинку дитини. У нас були підвальні приміщення, ми почали власними силами наводити там лад. Я звертався до благодійних організацій, небайдужих людей. Ми вивезли мусор, розширили певний простір і зробили косметичний ремонт», — пригадує лікар.
У березні 2022 року вдалося евакуювати до Німеччини 16 вихованців центру разом з працівниками. Вони перебувають в соціальному центрі, там створені необхідні умови для підтримки життя й реабілітації. За цей час зберегти життя одній дитині, попри всі зусилля медиків, не вдалося.
Наразі німецькі партнери просять поміркувати до квітня над поверненням вихованців до районів України, потенційно безпечних для перебування дітей з важкими порушеннями здоров‘я.
Команда «Гіппократа» вже розглядала інтернатні приміщення у низці областей на заході країни. Але поки не знайшли жодного, який мав би потрібне обладнання для життєзабезпечення і персоналу з необхідними навичками для цілодобової підтримки вихованців.
«Наприклад, у нас четверо дітей, які потребують респіраторної підтримки, тобто вони на апаратах штучної вентиляції легень. Тут важка ситуація», — зазначає Руслан Марабян.