Три вправи для вдалого вибору


Про те, як прийняти рішення чи зробити вибір, говорять багато. Парадокс у тому, що говорити — замало. Важливо вміти зупинитися та перевести роздуми у конкретні дії. 

Це, власне, і означає: прийняти рішення та діяти. Чи буде це рішення правильним? Чи буде вибір найкращим? Відповідей на такі питання не існує. Пошукати відповіді можна і треба на інші питання. А саме: чи буде рішення правильним для мене? Чи буде вибір правильним для мене в обставинах, які склалися? 

Пропоную перевірені та дієві техніки, що допоможуть знайти відповіді на внутрішні питання та зовнішні виклики. Вони дозволять сформулювати найприйнятніше саме для вас рішення проблеми або зробити вдалий вибір. 

Почнемо з техніки, що була запозичена в медицині та має назву BRAIN. Мова не про «мозковий штурм», а про поєднання перших літер слів у схемі покрокової дії. Методика в оригіналі використовується при прийнятті рішень щодо медичних втручань. Але що заважає випробувати її для інших цілей? 

Отже:

B — benefits — переваги. Які переваги має те, що я хочу вибрати чи зробити? Яким чином у позитивному ключі це вплине на моє життя?
R — risks — ризики. Які негативні сторони має моє потенційне рішення? Що я можу втратити? Чим ризикую?
A — alternatives — альтернативи. Які альтернативи має моє рішення? Які варіанти та способи слід взяти до уваги? 
I — intuition — інтуїція. А що мені підказує інтуїція? Що говорить внутрішній голос? 
N — need time or nothing — потрібен час або нічого? Що буде, якщо рішення не буде прийняте, якщо просто чекати? Чи можу я собі це дозволити? Як надовго? Чи навпаки: може, мені потрібен додатковий час?


Для виконання подібних технік я рекомендую використовувати папір і ручку. Важливо, аби відповіді на запитання ви записали власноруч. Перечитуючи їх, маючи змогу повернутися через певний проміжок часу, краще видно, що потрібно насправді. 

Наступна техніка виглядає простою, та все геніальне — просте. Це правило трьох десяток. Техніка ця направлена на усвідомлення можливих наслідків рішення, адже бажаємо отримати найсприятливіші результати. 


Аби розібратися з потенційними наслідками, задайте собі три питання. Відповідаючи на них, дайте собі час, і за можливості, зробіть це письмово. 

— Як я буду ставитися до цього рішення через 10 хвилин?
— Як я буду ставитися до цього рішення через 10 місяців?
— Як я буду ставитися до цього рішення через 10 років? 

Ці питання допоможуть оцінити довгострокову перспективу та передбачити можливі наслідки впродовж довгого періоду. 


І третя класична методика. Вона потребує небагато часу, дозволяє скоротити найменш значущі критерії вибору та побачити перспективні моменти. 

Квадрат Декарта пропонує максимально деталізовано та відверто відповісти собі на чотири питання. При цьому спираючись не лише на факти і цифри, а й беручи до уваги бажання, сумніви, потреби. Відповіді для зручності та наглядності оформлюємо у вигляді таблиці-квадрату. Це візуально допоможе зорієнтуватися, яке рішення саме для вас є найправильнішим. 

Питання такі: 
— Що буде, якщо це станеться?
— Що буде, якщо цього не станеться?
— Чого не буде, якщо це станеться?
— Чого не буде, якщо цього не станеться? 

Ця техніка допомагає впоратися з мисленнєвою гумкою й виокремити головне. 

Сподіваюся, сьогоднішня тема є корисною. Приймайте рішення. Життя занадто коротке для зволікань.


Читайте також

Total
0
Share