25 вересня суд відправив під нічний домашній арешт на 60 діб Вікторію Грецьку-Миргородську, колишню очільницю Управління інноваційного розвитку та іміджевих проєктів, та підприємця Віталія Зайцева. Їх звинувачують у привласненні трьох мільйонів гривень з міського бюджету — але підозрювані своєї провини не визнають. За договорами, кошти витрачені на ПЗ для БПЛА — тобто програмне забезпечення для безпілотних літальних апаратів. Щоправда, міськрада цим не займається та безпілотників на балансі в неї немає.
Марія Малєвська та Олександр Бринза відвідали засідання суду, щоб записати для радіо «Накипіло» коментарі адвокатів та підозрюваних, а також поговорили з Харківським антикорупційним центром про «іміджеві проєкти».
Заволодіння в особливо великих розмірах. В умовах воєнного стану. Використовуючи службове становище. Facebook-пост начальника слідчого відділу Нацполіції Сергія Болвінова про справу Грецької-Миргородської та Зайцева рясніє епітетами та обуренням, поліціянт не стримується у формулюваннях:
«Чиновниця міськради та підприємець розробили нахабну схему та поділили бюджетні кошти.
Підприємець мав нібито розробити пакети ПЗ для дронів, а очільниця управління — придбати ці пакети без самих БПЛА. Те, що ніяких безпілотників на балансі міськради немає взагалі, нікого не зупинило. Щоби зімітувати покупку цих послуг, нахаби просто придбали у програмістів з Вінниці недопрацьоване програмне забезпечення. А щоби сума у 3 мільйони гривень не так муляла очі в документах, розділили її на сім пунктів, всі з назвою “Впровадження інноваційних проєктів в м. Харкові”.
У суді будемо наполягати на триманні під вартою під час слідства. Поки ж арештували майно — нерухомість фігурантів, зокрема квартири, земельні ділянки, також автомобіль Range Rover, придбаний через місяць після зняття готівки. Мабуть, просто співпадіння».
Першим міру запобіжного заходу обирають Віталію Зайцеву. Він представляється судді професором приватного вищого навчального закладу, йдеться про компʼютерну академію «Шаг». На початку вересня міністр освіти та науки Оксен Лісовий призначив Зайцева виконуючим обов’язки ректора університету ХАІ. Отримавши підозру від слідчих — справа ця кваліфікується як особливо важкий злочин — Зайцев пішов з посади в ХАІ. У суді у нього відразу два захисники. Говорить адвокат Євген Іваненко:
— Зайцев — замовник ПЗ. У нього замовили ПЗ, він поставив ПЗ. Тому які можуть бути звинувачення? Зараз проводяться експертизи, як сказав прокуров, я впевнений, вони підтвердять, що воно повністю роботоздатне і вартує набагато більше, ніж по цих договорах. 1,3 мільйони пішло у вінницьку компанію, потім ще 300 пішло у вінницьку компанію, зараз піде ще 500, сплачені повністю податки. Ну, порахуйте, скільки там залишилося за комерційну діяльність, 200 чи 300 тисяч Зайцеву? Так що це все неправда.
— Тобто жодних коштів за цим договором знято не було?
— Абсолютно! Я вам скажу чесно, куди витрачаються кошти. На них купуються ті ж самі елементи, щоб клеїти ці літальні апарати, на яких потім тестується ПО. Скільки їх б’ється, тих апаратів, ми навіть коли випробування проводили з представниками служб безпеки та іншими особами, не можемо розголошувати, в нас один літак заглушився РЕБом, він впав. Ми відразу поміняли лопасть, труби і так далі. Всі ці кошти витрачаються. До кінця цього року договір триває.
— Тобто договір не розірваний?
— Не розірваний, потерпілого немає. Мені, як і вам, цікаво, чому опікуються цією справою.
Коли прокурор намагається кепкувати — мовляв, навіщо харківській міськраді дрони-камікадзе, — обидва адвокати та сам Зайцев вголос сміються. Провини своєї підозрюваний бізнесмен не визнає. Він, мовляв, науковець — хто може заборонити науковцю продавати свої знання? Поки суддя видаляється до нарадчої кімнати, Віталій Зайцев розповідає журналістам про те саме програмне забезпечення, за яке його тепер судять:
— Яке замовлення від харківської міськради було? Яке це мало бути програмне забезпечення?
— Повинен був бути комплекс заходів захисту міста від тих негараздів, які летять з неба. Це у нас шахеди і все інше. Ми хотіли перекрити небо. Якщо вивернули таким чином — ну, вибачте!
Наступне засідання у цьому ж, московському суді Харкова (так, суди в Україні й досі не перейменовані) — у справі Вікторії Грецької-Миргородської. Вона розповідає судді, як зранку 24 лютого вже була на роботі, як допомагала людям, каже, що має медаль за оборону Харкова.
У Харківському антикорупційному центрі про неї розповідають інше. Саме після їхнього розслідування міський голова Ігор Терехов в липні цьогоріч наказав провести службове розслідування, й за його результатами ліквідував Управління інноваційного розвитку та іміджевих проєктів міськради, яке стільки років очолювала Грецька-Миргородська. Говорить співзасновник Харківського антикорупційного центру Євген Лісічкін:
«Ми цим управлінням займаємось з 2020 року, та навіть раніше. Це такі іміджеві проекти, проведення грантових шкіл. Ми зробили розслідування в липні, міськрада призначила службову перевірку і вирішила ліквідувати це управління, бо мало того, що укладалися якісь незрозумілі договори, так вони ще й в плані пріоритетів… Наклалося, що по країні було багато такого — стадіони, бруківка, барабани, і це зіграло свою роль, чому міськрада вирішила взагалі ліквідувати це управління, яке витрачало кошти на NFT-програми, на “Незламний денс”, проведення фестивалю за 400, здається, тисяч, теж викликає багато питань.
Вони з року в рік багато витрачали, ще у 2018–2020 роках потрапляли в поле зору. Це те управління, де писали один прес-реліз за 5 тисяч гривень, складали програму форуму за 6 тисяч, проводили попередній перегляд презентації за 8 тисяч».
Загалом за 2022–2023 роки управління інноваційного розвитку та іміджевих проєктів міськради витратило на іміджеві проєкти понад 6 мільйонів гривень. Тож, після скандалів про 400 тисяч на танцювальний фестиваль у перші місяці повномасштабного вторгнення треба було знайти проєкт, який суспільство точно схвалить. Те, що викличе довіру. Так непрофільне управління почало займатися безпілотниками. Говорить речник прокуратури Харківщини Дмитро Чубенко:
«Управління, яке здійснило закупівлю цього програмного забезпечення, відповідає зовсім за інший напрям діяльності міськради. До його компетенції не відноситься ні закупівля БПЛА, ні управління цими БПЛА, і фактично у міськраді, за даними слідства, не планувалося жодних проектів, повʼязаних з БПЛА.
До того ж, у самих договорах жодного звʼязку цих літальних апаратів і їх взаємодії з ЗСУ, що було б доречно, можливо, немає. Тобто велика загадка, для чого купувалося це програмне забезпечення, для якого фактично не було обладнання, щоб його використовувати. І програмне забезпечення працює під конкретну модель БПЛА. Не маючи БПЛА, купувати старе ПО, — це викликає багато питань, чому і триває слідство».
Речник харківської міськради Юрій Сидоренко підтвердив: на балансі міськради дійсно немає жодного безпілотника. Провини ані підприємець, ані екс-посадовиця не визнають.
Утім, перед початком суду Грецька-Миргородська чомусь внесла до казни міськради мільйон сімсот тисяч гривень. Адвокат почав з цього засідання — віддав судді квитанцію про сплату:
«… Добросовісно сплатила свої особисті грошові кошти, підкреслюю, свої особисті 1 мільйон 767 тисячу 680 гривень. І докази, в тому числі, не тільки сплати».
Говорить підозрювана Вікторія Грецька-Миргородська:
— Я не визнаю свою провину, по-перше, і хочу прокоментувати тільки одним реченням. Симон Петлюра сказав ще дуже давно, що не так страшні московські воші, як страшні укрАїнські гниди. І ви все побачите потім. Дякую.
— А чому ви тоді внесли гроші? Там квитанцію предʼявляли. На мільйон 700, по-моєму.
— Без коментарів. Все почуєте у суді.
Зайцеву та Грецькій-Миргородській, якщо слідчі доведуть їхню оборудку, загрожує від 7 до 12 років увʼязнення із конфіскацією майна та забороною обіймати певні посади.
Суд відправив під нічний домашній арешт чиновницю та ексдиректора ХАІ
Суд визнав протиправними дії департаменту ЖКГ та Регіональної комісії про демонтаж будинку в центрі Харкова