Терапевтична мова та як із нею боротись

Сьогодні ми поговоримо про доволі популярний феномен, з яким точно стикався кожен із наших слухачів, особливо в еру соціальних мереж. Ідеться про феномен під назвою терапевтична мова.

Терапевтична мова — це використання специфічних термінів із психології в повсякденному житті з утратою їхнього первинного значення або сильним його видозміненням.

Терапевтична мова може бути як неусвідомленою формою спілкування , так і чітко продуманою. Тоді подібне використання терміноелементів із психології є частиною маніпуляцій, проявом некомпетентності та спробою впливати на співрозмовника. Серед тих, з якими ви точно вже стикалися, напевне є «незакритий гештальт», «біполярка» (тобто біполярний розлад), «газлайтинг», «особисті кордони», усюдисущий ПТСР, «патологічні нарциси» та «аб’юзивні стосунки».   

Здебільшого за формою цих термінів не стоїть розуміння їхньої суті. 

Іще одним варіантом терапевтичної мови є спроби додавати в побутові або професійні розмови елементи, притаманні тільки терапевтичному процесу. Зокрема, ідеться про запитання та коментарі, почуті в кабінеті терапевта, на навчанні або підглянуті в медійних фахівців: «як тобі від цього?», «як це про тебе сьогодні?», «побудь у цьому», «відчуваю, що ти не в ресурсі». 

Зрозуміло, що слова та формулювання поза контекстом і поза розумінням їхнього змісту відверто спотворюють спілкування і викликають напругу.  

Що робити, якщо ви стикаєтеся з такими проявами в особистих стосунках, на роботі чи в будь-яких недоречних обставинах? Послуговуйтеся декількома простими правилами. 

Отже:

  • якщо у вашому оточенні або безпосередньо до вас звертаються з використанням незрозумілих термінів, запитайте: «Як ти розумієш цей термін?», «що, на твою думку, означає цей вислів?». Почувши відповідь, знайдіть змогу звіритися з оригінальним значенням (на допомогу прийдуть авторизовані джерела в мережі та книжках). Насамперед для себе визначте, чи стосується це вас. За потреби поясніть співрозмовнику/-ці, що він або вона неправильно й некоректно використовують термін. Якщо ви відвідуєте психотерапевта/-ку, то дізнатися про значення терміна можна безпосередньо в нього або неї; 

 

  • якщо особа починає використовувати стосовно вас формулювання псевдотерапевтичного змісту й ви відчуваєте, що з вами грають у побутового психотерапевта, важливо повідомити співрозмовникові/-ці, що його / її поведінка не відповідає ситуації та видається дивною. Поверніть людину до реальності. Нагадайте, що ваші взаємини професійні, любовні чи дружні. Ви не просили її ставати вашим/-ою терапевтом/-кою. Ба більше: це й неможливо. 

 

Терапевтична мова є проявом маніпуляцій, порушеної комунікації, складнощів у побудові справді близьких стосунків. І, звичайно ж, не має нічого спільного з усвідомленим стилем спілкування, до якого заохочують психотерапевти та психологи будь-яких напрямів. Ідеться про використання «Я-повідомлення» як основу здорової та усвідомленої комунікації. Тож, якщо ви помітили в собі тенденцію до прикрашання мови термінами та красивими формулюваннями, а ефекту у вигляді покращення спілкування не отримали, спробуйте справді перевірений і надійний спосіб. А допоможе в цьому один із наших випусків, де ми вже обговорювали «Я-висловлювання» та його переваги.

Терапевтична мова

Читайте також

Total
0
Share