Суд у Києві обрав запобіжний захід громадському активісту та голові правління «Центру протидії корупції» Віталію Шабуніну. Слідчі ДБР вважають, що після мобілізації у 2022 році він систематично не з’являвся до місця служби, використовував відрядження до цивільних установ, які не належать до Сил оборони. А ще отримував щомісяця понад 50 тисяч гривень попри фактичну відсутність у війську та їздив Києвом на авто ввезеним як гуманітарна допомога для армії в особистих потребах.
Віталія Шабуніна підозрюють за фактами ухилення від військової служби в умовах воєнного стану та шахрайства у великих розмірах. Йому загрожує до десяти років позбавлення волі.
Суд призначив йому як запобіжний захід особисте зобов’язання до 20 серпня. На цей час підозрюваний повинен з’являтись за викликом слідчого, прокурора або суду, не покидати місце служби на Харківщині без дозволу, крім виконання службових завдань, утримуватися від спілкування з працівниками НАЗК, колишнім командиром Віктором Юшком та іншими представниками військової частини; не відвідувати будівлю НАЗК; здати паспорт для виїзду за кордон.
Позиція Віталія Шабуніна та критика щодо ДБР
Віталій Шабунін вважає справу політично мотивованою, а Центр протидії корупції повідомив про численні порушення під час обшуків та інформаційні атаки на організацію й самого активіста.
Майже сто громадських антикорупційних, правозахисних організацій, установ та медіа, серед яких Bihus.Info, «Інститут масової інформації», «Детектор Медіа», «ОПОРА» виступили проти підозри Віталію Шабуніну, заявивши про неприпустимість використання системи правосуддя для політичних розправ.
«Звинувачення ДБР щодо його начебто ухилення від служби ґрунтуються на періоді, коли Шабунін перебував у службовому відрядженні до Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) відповідно до офіційного наказу командування. Випадки відрядження військових до органів влади та установ не є унікальними. Під час відрядження до НАЗК Шабунін отримував стандартне грошове забезпечення як військовослужбовець згідно з чинним законодавством — без жодних “бойових” виплат.
Законодавство не передбачало здійснення якихось особливих дій з боку Шабуніна на випадок відрядження: його завданням було, виконуючи наказ, відбути у відрядження. Питання отримання чи неотримання виплат військовослужбовця не залежить від його волі й не ним проводиться їхнє нарахування. Ці питання регулює держава, і якщо вона вважає, що здійснено необґрунтовану виплату, то існує інститут цивільного права, за яким може бути заявлено вимогу щодо повернення коштів», — ідеться в заяві.