Суд Гааги видав ордер на арешт путіна: що далі?

Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав міжнародні ордери на арешт президента росії володимира путіна, а також уповноваженої з прав дитини рф Марії Львової-Бєлової.

«Сьогодні, 17 березня 2023 року, Друга палата досудового розгляду Міжнародного кримінального суду видала ордери на арешт двох персон у контексті ситуації в Україні: пана володимира володимировича путіна та пані Марії Олексіївни Львової-Бєлової», — йдеться у пресрелізі МКС.

На думку Міжнародного кримінального суду, володимир путін та Львова-Бєлова підозрюються у депортації українських дітей.

«Існують розумні підстави вважати, що кожен підозрюваний несе відповідальність за воєнний злочин незаконної депортації населення та незаконної передачі населення з окупованих районів України до рф на шкоду українським дітям», — йдеться у повідомленні.

Суд вважає, що ордери є секретними для захисту жертв і свідків, а також для забезпечення безпеки розслідування.

«Проте, враховуючи, що поведінка, яка розглядається в даній ситуації, імовірно, триває, інформування громадськості про ордери може сприяти запобіганню подальшого вчинення злочинів», — зауважують у пресрелізі.

Після видачі міжнародного ордера на арешт, у разі, якщо путін буде перебувати в одній з країн, яка ратифікувала Римський статут, правоохоронці цієї країни повинні його затримати та передати до Міжнародного кримінального суду.

Цей суд розслідує найсерйозніші злочини у світі: геноцид, злочини проти людства, воєнні злочини та злочини агресії. До появи МКС для розслідування цих злочинів створювалися трибунали при ООН. Трибунали мали безліч мінусів, включаючи складність їх організації та кількість витрачених грошей. Необхідність у постійному суді, який міг би притягувати до відповідальності воєнних злочинців, невпинно зростала.

У 1998 році було засновано Міжнародний кримінальний суд. Римський статут – документ, який ліг в основу цього органу, ратифікували 123 країни, серед яких немає ні росії, ні України. Знаходячись на території рф, путін фактично нічим не ризикує, але його можливість їздити світом та представляти країну як визнаний лідер держави втрачена. 

Оголошення ордера перед анонсованою зустріччю з керівництвом  Китаю фактично є попередженням офіційному Пекіну щодо того, із ким краще дружити, вважають українські дипломати. 

У Росії вже відреагували на рішення Міжнародного кримінального суду про орден на арешт диктатора Володимира Путіна. Це рішення прокоментувала представниця МЗС Росії Марія Захарова.

Захарова заявила, що Росія не співпрацює з Міжнародним кримінальним судом.

«Росія не є учасником Римського статуту Міжнародного кримінального суду та зобов’язань щодо нього не несе. З цим органом Росія не співпрацює, а можливі «рецепти» на арешт, що виходять із Міжнародного суду, будуть для нас юридично нікчемними», – сказала вона.

Ордер на арешт путіна не має строку давності. Підозра у скоєнні незаконної депортації лише перший злочин, який розглядає МКС. Масові вбивства, незаконна агресія, геноцид, екоцид – усе це може з’явитися далі. 

Найочевиднішою справою, що легко доводиться, могло б стати розслідування МКС з агресії. Агресія – це застосування збройної сили проти суверенітету, цілісності чи незалежності іншої держави. росія вторглася на територію України та окупувала її частину. Але у 2017 році було прийнято правило, за яким розслідування агресії може бути розпочато лише у тому випадку, якщо обидві сторони є членами МКС.

Обійти це правило можна через Раду Безпеки ООН, але росія має право вето в Радбезі, тож на таку можливість не варто розраховувати. Втім, ця перепона може бути подолана, якщо рф виключать з Ради Безпеки.

МКС наразі не має права засудити воєнного злочинця до страти. Проте він може присудити винного до ув’язнення терміном до 30 років або до довічного, яке міжнародні злочинці відбувають у спеціальній тюрмі в Нідерландах. 

  

Пригости кавою «Накипіло» —підтримай своє медіа

Читайте також

Total
0
Share