Харківські слідчі завершили розслідування кримінальної діяльності банди «чорних ріелторів», яке тривало понад два роки.
На рахунку зловмисників близько півсотні скоєних злочинів, внаслідок яких вони заволоділи нерухомістю громадян на загальну суму понад 8 мільйонів гривень. Слідчі також довели два епізоди вбивства потерпілих.
За даними прес-служби ГУНП у Харківській області, детективи слідчого управління під процесуальним керівництвом прокуратури Харківської області та оперативним супроводом Харківського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України завершили досудове розслідування кримінального провадження за фактом протиправної діяльності злочинної організації так званих «чорних ріелторів».
«Кропітка робота з викриття та притягнення до відповідальності учасників групи тривала понад 2 роки. У ході слідства встановлено, що протягом 2019—2020 зловмисники підшукували самотніх людей, які опинилися в складних життєвих обставинах і користуючись їх вразливим станом, заволоділи їх житлом», — розповів начальник відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП у Харківській області.
Деяких зі своїх жертв члени угруповання спаювали, у кого викрадали документи на право власності, інших незаконно позбавляли волі та утримували до того моменту, коли потерпілі змушені були підписати документи про відчуження їхнього майна. Надалі нерухомість потерпілих реалізовувалась, кошти від незаконних угод розподілялися між учасниками злочинної організації, після чого деяких потерпілих, побоюючись викриття, зловмисники позбавляли життя.
Як розповіла старший слідчий СУ ГУНП у Харківській області Євгенія Кадинцева, одного з потерпілих зловмисники обманом вивезли з квартири до будинку у сільській місцевості, де його утримували та підмішували у їжу та напої речовини, які спровокували зупинку серця.
Квартиру іншої потерпілої харків’янки вони реалізували за підробленими документами, утримуючи її в цей час проти волі на території домоволодіння, де її задушили, а її тіло сховали на території присадибної ділянки.
Така ж доля чекала ще на двох людей, майно яких зловмисники вже встигли переоформити, а самих бранців тримали в приватному будинку.
Проте їх вдалося врятувати внаслідок спеціальної операції, проведеної у квітні 2021 року із залученням бійців спеціальних підрозділів «КОРД» та «СХІД» ГУНП у Харківській області.
За наслідками досудового розслідування до кримінальної відповідальності притягнуто 10 членів злочинної організації. У десятках томів провадження поліцейськими зібрано незаперечні докази їхньої провини, зокрема, протоколи 40 обшуків, висновки 41 проведених під час розслідування судових експертиз, матеріали сотень інших слідчих (розшукових) дій.
Наявні у матеріалах виробництва протоколи проведення негласних заходів свідчать, що члени угруповання не хвилювали ні заподіяні ними потерпілим страждання, ні позбавлені ними життя жертви.
У ході зафіксованих розмов зловмисники цинічно обговорюють факти скоєних ними вбивств та планують і надалі продовжувати свій злочинний «бізнес».
10 січня 2022 року Харківською обласною прокуратурою у кримінальному провадженні затверджено обвинувальний акт, який направлено до суду для розгляду по суті.
Досудове розслідування здійснювалося у межах кримінального провадження, порушеного за ч. 1,2 ст. 255 (створення, керівництво злочинною спільнотою або злочинною організацією, а також участь у ній), ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 190 (шахрайство), ч. 4 ст. 28 ч. 2 ст. 115 (умисне вбивство); ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст.358 (підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут або використання підроблених документів, печаток, штампів) ч. 3 ст.15, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 190 (замах на шахрайство), ч. 4 ст. 28, ч. 2,3 ст.146 (незаконне позбавлення волі чи викрадення людини) Кримінального кодексу України.
При скоєнні тяжких та особливо тяжких злочинів обвинуваченим загрожує максимальне покарання у вигляді довічного ув’язнення.