Жертви політичних репресій — це мільйони загублених, знищених радянським тоталітарним режимом, життів. Цей пам’ятний день встановили, аби віддати їм шану. Нині ми згадуємо репресованих українців і минулого, і сьогодення: тих, що постраждали у війні, розв’язаній росією в 2014 році.
Насильницьке впровадження комуністичної ідеології призвело до того, що кількість жертв політичних репресій в Україні не піддається підрахунку. Це неосяжні цифри. Історики вважають, що від початку 20-х і до кінця 80-х років ХХ сторіччя комуністичним режимом в Україні було заарештовано майже півтора мільйона людей. Багатьох розстріляли, інші пройшли тюрми, заслання, табори, психіатричні заклади.
Терору зазнали майже всі верстви українського населення: науковці, військові, священники, митці, політики, громадські діячі, селянство.
Радянська влада ретельно приховувала сліди злочинів: на місцях поховань зводилися режимні об’єкти КДБ, землю заливали бетоном, розрівнювали бульдозерами, там розбивали парки і спортивні майданчики, висаджували дерева.
«Червоний терор» нині відродили російські загарбники на окупованих територіях. Знову через репресії проходять сотні тисяч українців, незалежно від освіти, віросповідання та мови. Знову росіяни відкрили численні тюрми та катівні, виявлені на деокупованих територіях Київської, Херсонської та Харківської областей.
Знову політичними та ідеологічними мотивами окупанти виправдовують злочини стосовно українців, ніби списані з протоколів радянських комісарів. І як радянська влада ховала сліди злочинів, так і нині росіяни цинічно заявляють про непричетність до звірств, вчинених в Україні.
Ми маємо пам’ятати жертв політичних репресій всіх часів і робити все можливе, аби не допустити повторення терору та нищення цвіту українського народу в майбутньому. Щороку в третю суботу травня в Україні відзначається День пам‘яті жертв політичних репресій.
Українська література: як ми до такого довчились