Що відбувається у Казахстані (оновлюється)

У Казахстані 2022 рік розпочався із протестів. Після різкого підвищення вартості зрідженого газу протестуючі вийшли на площу в Жанаозені — нафтовидобувному місті Мангістауської області. Акцію протесту підтримали у інших містах. 6 січня МОЗ Казахстану повідомило, що понад тисячу людей постраждали, 400 госпіталізовано, 62 — у реанімації.

Ми зібрали головне про події у Казахстані у ці дні.

2 січня. Місто Жанаозен

Сотні мешканців нафтовидобувного мономіста Мангістауської області вийшли на акцію протесту, вимагаючи зменшити ціни на зріджений газ. Солідарність із жанаозенцями висловили мешканці інших міст та регіонів.

3 січня. Місто Актау

На міській площі – близько 6000 осіб. До протестуючих приїжджає яким регіону Нурлан Ногаєв. Вимоги демонстрантів розширилися: вони закликали до відставки уряду, викорінення корупції та кумівства, будівництва заводів та скорочення безробіття. На опублікованих у соцмережах відео чути гасла «Шал, кет!» («Старий, йди!») на адресу Назарбаєва.

Центральна площа Актау оточена поліцією, а під’їзди до неї заблоковано. Силовики не дають протестувальникам встановлювати печі та розпалювати вогонь. За словами учасників протесту, у радіусі двох кілометрів не працював мобільний інтернет.

4 січня. Місто Жанаозен

На площі залишаються близько 2000 протестувальників. Крім зниження цін на газ до 50 тенге за літр (прим. ред. – це близько 3 гривень), вони вимагали гарантій недопущення дефіциту газу в майбутньому та відставки керівників міста та області – Максата Ібагарова та Нурлана Ногаєва.

Почала працювати урядова комісія, яка озвучила ухвалене в ході переговорів із протестуючими рішення — знизити ціни на газ до 50 тенге/літр у Мангістауській області. Протестувальникам пообіцяли не притягувати до відповідальності за мітинг.

У соцмережах з’являлися повідомлення про прибуття до регіону військових літаків, а демонстранти заявляли, що бачили представників служб безпеки.

5 січня. Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв ухвалив відставку уряду.
На вулицях відбуваються сутички людей із силовиками. У країні запроваджено надзвичайний стан, подекуди і комендантську годину. Росія та ОДКБ (Організація Договору про колективну безпеку) вводять війська.

6 січня. На площі перед адміністрацією Алма-Ати почалися зіткнення між казахстанськими військовими та протестувальниками.

У Казахстані призупинено роботу всіх банків. Секретаріат ОДКБ повідомив, що Росія перекидає до Казахстану підрозділи ВДВ.

Офіційний Нур-Султан розцінює те, що відбувається в республіці, як «вторгнення бандформувань, підготовлених з-за кордону», заявили в секретаріаті ОДКБ.

Протест у Бішкеку проти вторгнення військ ОДКБ (включаючи військових Киргизстану) до Казахстану.

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв зажадав забезпечити відновлення безперебійної роботи банків та інших фінорганізацій після стабілізації обстановки, вжити заходів щодо захисту диппредставництв, а також закордонних компаній у Казахстані.

Міжнародний аеропорт Алма-Ати не працює. Lufthansa поки не виконуватиме регулярні рейси в Алма-Ату

____________________

Довідка. 81-річний Назарбаєв був лідером Казахстану майже 30 років – з 1989 до 2019 року. 19 березня 2019 року Назарбаєв склав повноваження президента Казахстану. Проте він залишається головою Ради безпеки та членом Конституційної ради Казахстану.
У жовтні 2021-го Назарбаєв став одним із фігурантів розслідування Pandora Papers. Журналісти стверджують, що його неофіційна дружина отримала $30 млн та пакет акцій офшорних компаній. У листопаді 2021 року Назарбаєв перестав бути головою правлячої партії Казахстану Нур Отан.

Читайте також

Total
0
Share