Що треба знати про військовий облік жінок

Що сталося?

Новинні стрічки нині рясніють заголовками на кшталт: «Жінки до 1 жовтня зобов’язані стати на військовий облік», «Скасували обов’язковий облік для жінок», «З 1 жовтня жінки не зможуть виїхати за кордон», «Військовий облік жінок відтермінували на рік». 

Заплуталися в них? У цій статті ми розберемося, що з повідомлень про жіночу службу відповідає дійсності, а які публікації — фейкові.

Чи обов’язковий військовий облік жінок? Чому така плутанина?

Військовий облік жінок, які мають певні професії чи спеціальності, є обов’язковим понад 20 років. До 2021 року його визначав Кабмін. Перелік був затверджений в 1994 році та відтоді не змінювався. До нього входили сім специфічних напрямів включно з медициною, зв’язком, картографією. 30 березня 2021 року депутати змінили Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу»: тепер перелік має визначати не Кабмін, а Міноборони. 

Широкого розголосу це питання набуло наприкінці 2021 року. Міноборони затвердило перелік професій та спеціальностей, який містив більше 100 напрямів та стосувався значної кількості жінок. І хоча в лютому 2022 року Міноборони скоротило перелік, однак із початком повномасштабного вторгнення тема стала нагальнішою. 

Наразі ця норма є чинною, її не скасовували: військовий облік жінок, які одержали певні спеціальності чи професії, є обов’язковим. Плутанина виникла, бо Генштаб ЗСУ 14 липня оприлюднив заяву із заголовком «Жінок братимуть на військовий облік лише за їхньою згодою». Генштаб пропонує внести відповідні зміни до закону, однак дотепер військовий облік все ж є обов’язковим. Ані Генштаб ЗСУ, ані Міноборони не можуть прийняти таке рішення: змінити закон може виключно Верховна Рада України. 

Генштаб планує почати заходи з військового обліку жінок після завершення воєнного стану. 19 серпня заступниця Міністра оборони Ганна Маляр наголосила, що Міноборони лише ініціювало відповідні зміни, і законопроєкт зараз знаходиться на погодженні в інших відомствах.

Отже, Міноборони та Генштаб ЗСУ пропонують скасувати обов’язковий військовий облік жінок і запровадити добровільний, для цього потрібно змінити закон. Наразі, поки зміни в закон не внесені, військовий облік жінок залишається обов’язковим.

Для яких жінок військовий облік обов’язковий?

Перелік спеціальностей та професій, після одержання яких жінки обов’язково беруться на військовий облік, визначено наказом Міноборони від 11.10.2021 №313. У первинній редакції цього наказу передбачалося вп’ятеро більше спеціальностей. Однак в лютому 2022 року перелік суттєво скоротили. 

Міністр оборони України Олексій Резніков прокоментував: спеціальності відібрані таким чином, аби не тільки забезпечувати поточні потреби, а й дбати про розвиток ЗСУ. Понад те, скорочення кількості спеціальностей дозволить організувати процес постановки на облік без ажіотажу.

Наводимо вичерпний перелік спеціальностей та професій, після одержання яких жінки обов’язково беруться на військовий облік.

То коли я маю ставати на облік: до 1 жовтня чи після 1 жовтня? 

Процес взяття на облік жінок, які мають вищезазначені спеціальності та професії, відтермінували: він розпочнеться з 01 жовтня 2023 року. Це визначено в пункті 1 наказу Міноборони від 06.09.2022 №259. Раніше заступниця Міністра оборони Ганна Маляр анонсувала, що військовий облік для жінок відклали на рік. Відповідний наказ оприлюднено 23 вересня.

Якщо ви бачите заголовки «До 01 жовтня всі жінки мають стати на військовий облік» — це не відповідає дійсності та є маніпуляцією, наразі не потрібно «штурмувати» військкомати.

Я зараз за кордоном. Чи повинна я повернутись в Україну і стати на військовий облік? Чи можу я виїхати за кордон, якщо маю вищезазначену спеціальність?

Процес взяття на облік жінок розпочнеться через рік. Наразі не встановлено кінцевої дати, до якої жінки зобов’язані стати на військовий облік, тому ви не повинні терміново повертатись в Україну. Щодо виїзду за кордон жінок — жодні заборони відсутні.

Яка передбачена відповідальність, якщо не стати на військовий облік?

Міноборони наголошує, що штрафи не можуть застосовувати до жінок, спеціальності яких передбачають постановку на облік, до того, як вони стануть на нього. Пояснюють наступним: відповідно до законів, відповідальність настає для військовозобов’язаних. 

Жінка набуває статусу військовозобов’язаної після того, як стане на облік. Відповідно, до того, як жінка стала на облік, притягнути її до відповідальності неможливо. Жодним нормативно-правовим актом не передбачено штрафів для жінок, які вперше стають на облік як військовозобов’язані.

То що порадите?

Якщо ви бажаєте стати на військовий облік, з 1 жовтня 2023 року приходьте до військкомату за місцем проживання.

Якщо ж ви не хотіли б ставати на облік, якщо він буде добровільним, — дочекайтеся змін у законодавство. Поки триває перехідний період, штрафів і дедлайнів немає.

Читайте також

Total
0
Share