Український YouTube квітне. Хочеться підтримати авторів, які створюють якісний україномовний контент. Я люблю досліджувати платформу, знаходити цікавинки й ділитися з друзями. Разом із колегами з редакції ми створили суб’єктивну добірку каналів, які самі дивимося та радимо іншим.
«Всесвіт UA»
Файний канал про науку та дослідження космосу українською. Ведучий із приємним голосом Іван Ончев охоплює широкий спектр тем: від космічних місій і новин астрономії до популяризації фізики та технологій. Відео поєднують красиву графіку, деталізовані пояснення, цікаві факти. Заглиблення в тему відрізняється від ролика до ролика. Канал може зацікавити і новачків, і досвідчених поціновувачів науки.
Мені дуже подобаються відео про планети та супутники в Сонячній системі. Зі свіжого раджу відео про можливу форму Всесвіту та «пухкі» планети. Ціную канал за те, що він підтримує розвиток наукової культури. До речі, автор — із Запоріжжя.
«Яновська про географію»
Якби у школі мені викладали географію як авторка каналу, це був би однозначно один з улюблених предметів. А так я і географія пішли різними шляхами. Тепер надолужую з чудовою популяризаторкою.
Валерія Яновська у доступній формі пояснює складне. Наприклад, що таке вологий термометр і як він впливає на температурний поріг, який людина не витримує. Блогерка робить пізнавальні відео про світ і Україну: її ландшафт, тварин, історичні особливості. Також є відео про українських географів. Як ви думаєте, чи може вибухнути Чорне море? А чому сохнуть наші каштани? За розгорнутою відповіддю звертайтеся до Валерії. Канал буде цікавим дорослим і дітям.
«Моя мета — зробити світ зрозумілішим для всіх», — зазначає Валерія. І вона дійсно робить це з любов’ю.
«Двоколісні хроніки»
Владислав Лященко, відеограф, режисер монтажу: «Це точно найкращий аутдорний канал в українському ютубі. За інформативністю він може спокійно конкурувати із закордонними. Тут і огляди спорядження, і лайфхаки, і просто відеоблоги походів в українських Карпатах, а раніше й за кордоном (на жаль, самих походів зараз немає).
Це не типовий блогер, який показує, як він добре провів час. Канал веде сімейна пара, яка дійсно горить розвитком українського аутдору. Наприклад, до повномасштабки в них був волонтерський проєкт щодо прочистки стежок у Карпатах: у вихідні збирали людей з інструментом і прочищали маршрути на десятки кілометрів.
Корисним для мене тут є тести й експерименти з різним спорядженням, до яких автори ставляться дуже прискіпливо, вимірюючи все до дрібниць. Також немає рекламних товарів, які надіслали виробники. А головне — канал зараз цікавий не лише любителям походів. Автори адаптуються під наші реалії. Огляд спальника, тести з газовими пальниками чи підбір термобілизни зараз точно стануть у пригоді й цивільним у блекаути, і військовим. Павербанки, зарядні, станції, ліхтарі, кемпінгові плитки — все це стало знайомим переважній більшості українців».
«Хащі»
Владислав Лященко: «Це популярний канал, дотичний до аутдору, але має іншу мету. Випуски зараз можна поділити на дві категорії. Перша — блукання тими самими хащами, покинутими чи напівзабутими селами, аби віднайти історії, коріння, легенди, традиції та людей. Тут унікальні краєвиди різних регіонів України: неінстаграмні, незнайомі більшості. Автор горить цим, щиро передає емоції, розкриває героїв. Там справжня Україна без прикрас.
Друга категорія — фронтові експедиції. Історії повоєнних або деокупованих міст, їхніх жителів і захисників. Але кожен випуск пронизаний єдиною драматургічною лінією. Обидві категорії — дійсно якісна документалістика. Імпонують цінності автора, його погляд на світ і Україну: сучасну та майбутню. А ще цей проєкт завдяки аудіоряду знайомить мене з цікавими, іноді забутими українськими гуртами й музикантами, багато з яких так і залишилось десь в андеграунді. Естетика “Хащів” зачаровує».
«Ярема Дух»
Віктор Пічугін, журналіст, директор із розвитку: «Ютуб я використовую як сервіс, де слухаю подкасти. Дуже люблю канал Яреми Духа. Це український комунікаційник, він деякий час працював у парламенті. Блогер цікаво розповідає про українську історію, наші особливості, розбирає меми, культурні явища, які були в житті українців у ХХ–ХХІ сторіччях».
Додам від себе: якщо вам цікаво зануритися в історію країни, то в автора є ретроспективні огляди. Наприклад, як Україна обирала першого президента в 1991 році, як Верховна Рада протистояла адміністрації президента Леоніда Кучми у 2000-му, як росія поклала око на український острів Тузла у 2003 році.
«Рефлексуючи над минулим, ми приходимо до висновків, які суттєво впливають на наше майбутнє», — каже Ярема Дух, і я з ним згодна.
«ПРИРОДА ТВ»
Офіційно: відео на цьому каналі тримають кукуху нашої комерційної директорки Юлії Напольської 365 днів на рік. «Що тут казати? Просто гляньте, який контент знімає ця дитина», — говорить вона.
Моє серденько цей канал підкорив з перших відео. Це — дозована порція дофаміну: котики, півники, інші птахи, песики. І все це на природі! Коротенькі відео до хвилини — саме те, щоби видихнути й переключитися. Дякую Юлі за пораду чудового каналу та запрошую вас приєднатися. На відео катастрофічно мало переглядів.
«Влад Сторітелер»
Письменник Владислав Лєнцев розповідає про мистецтво сторітелінгу. Автор розбирає сценарні помилки й цікаві ходи різноманітних фільмів. Блогер не просто критикує кліше або невдалі моменти в історіях, а й дає поради, як цього уникати в художніх текстах, сценаріях. Тут ви дізнаєтеся, що таке арка персонажа і трьохактна структура.
Мене цей канал змусив по-іншому подивитися на фільми, розуміти й передбачати сюжетні повороти. Майже в кожному відео Владиславу опонують персонажі, за чим цікаво спостерігати. А ще він зібрав спільноту авторів і глядачів каналу, де будь-хто може поділитися своїм твором та отримати фідбек.
Sebto
Це канал подкастів на різні теми: про права людини, політику, культуру, фінанси, суспільство. Тут можна почерпнути корисне, порефлексувати разом із ведучими й гостями. Один із подкастів — «Фінансова терапія». Його веде співзасновниця Академії «Прокачай Фінанси» Галина Тритяк.
Ліна Паладійчук, журналістка, комунікаційниця пресцентру: «У першому сезоні вона допомагала людям закрити кредити, вийти з боргової ями. А в другому вже дає поради декільком родинам, як вести сімейний бюджет. Дуже прикольно слухати, дуже подобається».
Якщо ви хочете розібратися, як почати інвестувати, чим важлива страховка, як заощаджувати на старість і не тільки — зазирайте.
«ІБІС Ножі та спорядження»
Віктор Пічугін: «Я захоплююся ножами та всім, що до них дотично. На цьому каналі ведучі майже щодня розбирають і оглядають якісь нові ножі у відеоподкасті “Гостра Каша”. Він дуже класний. Усім, хто цікавиться ножами, рекомендую».
Також на каналі можна знайти огляди пневматичної зброї, термосів, товарів для риболовлі, мультитули тощо.
Бонус
Канал «Що? Дослідники українського» — своєрідна чарівна торбинка з підбірками україномовного контенту: від літератури й музики до нішевих YouTube-каналів. Зараз канал змінює напрямок, проте в давніших випусках можна почерпнути цікаве, що сподобається саме вам.
А за цим посиланням — окрема добірка від журналістки Аліки Піхтеревої.