Такі списки Google складає на основі найпопулярніших пошукових термінів цього року порівняно з минулим. Проте останні два роки найчастіший запит українців є незмінним — «карта повітряних тривог». Це зрозуміло, адже за 2023 рік було 17 546 сирен. Найдовша в Херсонській області тривала майже 15 годин. У Харківський області за цей період сигнал повітряної тривоги звучав 1657 рази, найтриваліша була вночі 24 січня — 06:05:49.
Джерело: air-alarms.in.ua
Зрозуміло, що обстріли вплинули на стійкість енергосистеми, тож другим за популярністю запитом в Україні у 2023 році був «графік відключення світла». Цьогоріч після останнього масованого ворожого удару голова правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький заявив: «Це вже буде не вперше. Саме такі періоди росіяни вибирали перед своїми масованими атаками. Ми це вже проходили близько 20 разів. Це, звичайно створить нам додаткові проблеми. Але я впевнений, що це буде питання тривалості можливих перерв в енергопостачанні через пошкодження якихось об’єктів, проте колапсу в енергосистемі не відбудеться. Ворог цього не досягне». Він закликав українців все ж ощадливо споживати електроенергію в ранкові та вечірні години.
Гостросюжетний сюр з євгеном пригожиним привернув увагу і вивів цей запит на третю позицію. Ми не приділили цій особі окремої статті на нашому сайті, та цей терорист потрапив у перелік «нахрюків» рф за 2023 рік.
Вісім найабсурдніших «нахрюків» росіян: тест
У категорії «Покупка року» запити відповідали ситуації в країні: «калій йодид», «генератор», «Укрзалізниця квитки онлайн», «повербанк» та… «Айфон 15». Останній найбільше шукали в Закарпатській області та в Києві. А запитання, які ставили українці: «гепатит А», «Хамас», «РЕБ», «Редан» і «КАБ».
Загалом український рік, за версією Google, виглядав так.
А от, на думку мовознавців, словом 2023 року стала «мобілізація». Піковий інтерес до нього був у грудні після внесення відповідного законопроєкту. Серед інших претендентів на звання слова року можна виділити такі: контрнаступ, ухилянт, яйця по 17 гривень (як символ корупції у Міністерстві оборони України), блокада/деблокада (у зв’язку з блокадою українських морських портів і недружніми діями польських перевізників та фермерів, які також блокують кордон), літо в Криму (теза начальника Кирила Буданова як символ завищених очікувань українського суспільства від контрнаступу), позиційна війна (після публікації статті головнокомандувача Залужного про перехід війни на новий етап), конфлікт (у контексті нібито непорозумінь між президентом Зеленським та головнокомандувачем Залужним) та дрон.
Єдиним словом із загальносвітового контексту у цьому списку стало ШІ (штучний інтелект).
За що відповідає Головнокомандувач? Розбір військової ієрархії в Україні