З першого серпня і до кінця 2024 року в Україні посилять заходи з імунізації проти кашлюку, дифтерії та правця. Протягом цього періоду дорослі й діти, які не отримали планові щеплення або ревакцинацію, зможуть одержати потрібну інформацію про процедуру й вакцинуватися. Про це поінформувало Міністерство охорони здоров’я України. Як можна щепитися і навіщо взагалі все це дорослій людині — у подкасті «Накипіло вранці» пояснив Максим Фокін, завідувач відділення імунопрофілактики в Харківському обласному центрі контролю та профілактики хвороб.
Для додаткового раунду з вакцинації дітей і ревакцинації дорослих є безплатні вакцини. Пройти імунізацію можна як у пунктах щеплень, так і під час виїзних сесій вакцинальних команд медиків до громад. У планах МОЗ щепити проти кашлюку, дифтерії та правця 80 % українців.
Планове щеплення проти дифтерії та правця — це один із важливих аспектів громадського здоров ’я, що запобігає багатьом інфекціям. Тому не варто ігнорувати той факт, що після досягнення 26 років дорослі теж мають проходити ревакцинацію що десять років.
Станом на 2023 рік у Харківській області тільки 40 % дорослого населення вакциновано проти дифтерії та правця. Для досягнення колективного імунітету, який запобігає епідеміям інфекційних хвороб, рекомендований показник становить 95 %.
Війна загострила проблему з інфекційними захворюваннями
«Насправді проблема досить велика, і наслідки під час війни можуть бути непередбачуваними. Зокрема, низьке охоплення вакцинацією може спровокувати спалахи й епідемії», — розповів Максим Фокін.
Що стосується вакцинації дітей під час додаткової кампанії, то акцент зроблено саме на щепленнях проти трьох небезпечних хвороб: кашлюку, дифтерії та правця. У 2023 році в Україні показник захворювання на кашлюк було перевищено в 30 разів. У Харківській області цей показник перевищив торішній у 15 разів.
Ситуація з дифтерією схожа на ту, яка була перед епідемією у 90-х
«Сьогодні ми поки що не спостерігаємо дифтерії. Але за сьогоднішньої ситуації — війни й низьких рівнів охоплення населення, особливо дорослого, — складаються ті самі причини, які були перед епідемією 90-х років», — зазначив завідувач відділення імунопрофілактики в Харківському ОЦКПХ.
Дифтерія майже у 20 % призводить до смертельних випадків. Це захворювання, яке має високий відсоток летальності.
«Тому ми маємо запобігти таким спалахам епідемії й не допустити їх, бо, я ж кажу, крім того, що це ускладнює епідемічну ситуацію, це зайві витрати для держави, зайві витрати на лікування. Лікування коштує набагато дорожче, ніж щеплення», — запевнив пан Фокін.
Дорослих безплатно не вакцинують проти кашлюку
Кашлюк — це інфекційне захворювання, якому притаманний затяжний, спастичний кашель. Через кашлюк у кожної п’ятдесятої дитини може розвинутися запалення легень, може вражатися головний мозок, виникати енцефалопатія. Нарешті, кашлюк може призвести до смерті дитини. Ця хвороба особливо небезпечна для дітей до одного року: у них під час кашлюку ще може розвиватися зупинка дихання. За даними Міністерства охорони здоров’я, у 2024 році в Україні від кашлюку померло двоє дітей віком до одного року.
Попри те, що дорослі також хворіють на кашлюк, планову імунізацію для цієї категорії населення не передбачено. Хоча медичні працівники, які працюють із дітьми, можуть проходити вакцинацію проти кашлюку.
Що стосується дифтерії, то збудник цієї хвороби виділяє токсин, який спричиняє певне захворювання, що має дуже багато різних ускладнень. Збудник дифтерії вражає різні органи, найчастіше — серце. Вакцинація — єдиний засіб, щоб запобігти цим станам.
Щодо правця, то це єдине захворювання, яким можна керувати і якому можна запобігати вакцинацією, і воно не передається від людини до людини. Збудник потрапляє через забруднення і подряпини. Він може бути в навколишньому середовищі, зокрема в ґрунті. Тому тим, хто працює на городах, потрібно подбати про це щеплення.
Щеплення проти дифтерії та правця — це єдині щеплення, які проводять планово й обов’язково в дорослому віці. Адже імунітет до цих інфекцій після вакцинації зменшується через певний період.
Щеплення проти дифтерії та правця потрібно робити що десять років
Вакцинація проти кашлюку, дифтерії та правця — це щеплення неживими вакцинами, вони мають невелику кількість протипоказань. Тобто здебільшого ці щеплення не матимуть ніяких наслідків. Але лікарі все ж таки рекомендують звернути увагу, наприклад, на такий стан, як гостре захворювання. Тобто якщо людина має гостре захворювання з температурою, яка вища за 38 градусів, то в цьому випадку щеплюватися не варто. До речі, згідно з рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я, щеплення можна робити навіть у період гострого захворювання, якщо температура не перевищує 38 градусів.
Ніяких застережень, пов’язаних із віком, щодо щеплень проти дифтерії та правця немає. Що десять років кожна людина протягом усього життя має проходити щеплення проти дифтерії та правця.