Що будують біля харківського «Гіганту»

У Харкові відновилося будівництво ресторану біля гуртожитку «ХПІ» на вулиці Сковороди, 79, відомого також як «Гігант». Про це на пресконференції у «Накипіло» заявив депутат Харківської міської ради Дмитро Булах.

Архітекторка-реставраторка Катерина Кублицька зазначає, що будівництво суперечить закону про охорону культурної спадщини. «Гігант» знаходиться в центральній охоронній зоні міста, де діють суворі обмеження на забудову.

«За нормами історико-архітектурного опорного плану, будь-які роботи в цій зоні пов’язані із взаємодією з історичним середовищем мають відбуватися не ближче, ніж за п’ять метрів, мається на увазі, що це не перед пам’яткою, по фронту забудови, а поряд. Наразі ми спостерігаємо прямі порушення закону – порушення екранування та дисонуюча забудова яка закриває з собою достатньо величезний об’єкт», — наголошує Кублицька.

Кублицька також додає, що охоронна зона пам’ятки, згідно із законодавством, має радіус щонайменше 25 метрів від кутів будівлі. Будівництво в цій зоні заборонене, а якщо воно все ж передбачається, проєкт повинен відповідати класу наслідків СС-3 через близькість до пам’ятки. Також такі проєкти обов’язково мають проходити погодження на консультативній раді, чого у цьому випадку не було.

Як розповідає Дмитро Булах, ділянку біля пам’ятки ще у 2003 році взяла в оренду Нателла Одарюк, дружина тодішнього керівника обласного управління МНС Павла Одарюка. У 2011 році вона викупила землю, а у 2019-му продала її Анжелі Андріан.


«Пані Анжела – це, я так розумію, родичка людей, які, власне, зараз будують (біля “Гіганту”). Це Балаян Артур Суренович, Балаян Сурен Артурович, родина Балаянів, скажімо. Ці люди в нашому місті вже володіють об’єктом громадського харчування. Якщо хтось знає, на проспекті Льва Ландау, ресторан “Зорі”. Я наскільки знаю, це планується другий ресторан “Зорі” в Харкові. На цьому місці ці конструкції безпосередньо для нього», — коментує Булах.

Архітектор Віктор Дворніков, зауважує, що нова споруда, попри її формальне визначення як тимчасової, за всіма характеристиками є капітальною, з класом довговічності понад 50 років. Її зведення може негативно вплинути на фундамент «Гіганта» і зробить знесення складною процедурою.

«Ми сьогодні маємо зрозуміти, що знаходимося в тій точці, коли ми ще можемо якось вплинути. А якщо ні, то ми цю проблему залишимо нашим дітям. Окрім прямих порушень пам’яткоохоронного законодавства, тут йдеться про просто знецінення громади в інтересах дуже малої групи людей. І нас з вами позбавляють майбутнього, обесцінюючи наше місто», – зазначив Дворніков.


Дмитро Булах додає, що темпи будівництва значно пришвидшилися: якщо роботи не припинити, вже за місяць-два перед пам’яткою може з’явитися нова споруда яка спотворить історичний вигляд вулиці.

Національний університет «Харківський політехнічний інститут» висловився проти забудови «Гіганту». Активісти вже направили звернення до консультативної ради з охорони культурної спадщини при департаменті культури і туризму обласної адміністрації, до керівництва ОВА і планують звернутися до правоохоронців.

«Мені здається, якщо ми це пропустимо, не варто дивуватися у майбутньому, що біля Держпрому побудують, якісь трьох-чотирьох-десятиповерхові “Кулиничі”, — резюмував Дмитро Булах.

У 1930-х роках у Харкові через зростання кількості студентів виникла потреба у великому гуртожитку. За проєктом архітекторів О. Г. Молокіна та Г. Д. Іконнікова у 1929 році почалося будівництво «Дому пролетарського студентства №1», який отримав також назву як «Гігант». У 1931 році будівлю в стилі конструктивізму з великими скляними площинами та горизонтальною розбивкою фасадів відкрили для студентів.

Комплекс мав дев’ять секцій, сполучених між собою, із сучасними на той час умовами: лазнями, пральнями, медичними кабінетами. Після Другої  світової «Гігант» реконструювали, змінивши конструктивістський стиль на архітектуру «сталінського стилю».  Будівельні роботи виконували переважно самі студенти.

Будівництво впритул до «Гіганту» почалося ще у 2023 році — після резонансу мер Харкова Ігор Терехов пообіцяв зупинити забудову.

Цей матеріал створено завдяки заходу в нашому пресцентрі.

Якщо ви хочете провести в нас свою зустріч, пресконференцію, дискусію абощо — напишіть нам у телеграм або на пошту.

Пригости кавою «Накипіло» —підтримай своє медіа

Читайте також

Total
0
Share