Документи можна подати через інтернет та прийти на розлучення в заявлений день.
Якщо подружжя вирішило розірвати шлюб та при цьому не має неповнолітніх дітей, оформити процес розлучення можна онлайн. Така послуга з’явилася на Єдиному державному порталі адміністративних послуг. Відповідний сервіс можна знайти в меню “Громадянам” / “Сім’я” / “Державна реєстрація розірвання шлюбу“. Раніше це можна було зробити лише в РАЦСах і судах.
За посиланням користувач може завантажити зразок заяви про розірвання шлюбу. Там треба внести дані чоловіка та дружини, позначити РАЦС, куди зручніше надати оригінали документів, та дату. Потім слід подати заяву через портал “Звернення у сфері державної реєстрації актів цивільного стану”. Разом із заявою надаються свідоцтво про шлюб, паспортні дані та ідентифікаційний код, чек про сплату державного збору. Якщо у подружжя є майновий спір, який вирішується в суді, це не є перепоною для розлучення онлайн.
“Ти подаєш цю заяву, а портал її розглядає. На жаль, у нас ще не було такої заяви, ми не мали можливості прослідкувати, як це відбувається практично”, – говорить заступниця директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Харківській та Луганській областях Вікторія Гайворонська.
Також можна оформити розлучення онлайн, коли один із подружжя оголошений зниклим безвісти або визнаний недієздатним. За словами Гайворонської, така послуга буде корисною для українців, які проживають на тимчасово окупованій території та за якихось причин не можуть виїхати до українського суду.
Якщо ж чоловік та дружина мають спільних неповнолітніх дітей або бажання про розірвання шлюбу не є взаємним, процес має відбуватися через суд.