Росіяни підірвали Каховську ГЕС. Чим це загрожує?

Російські окупаційні війська підірвали Каховську ГЕС на Херсонщині.

Місцева влада оголосила про евакуацію населення на правому березі області. Мешканців тимчасово окупованої, лівої частини Херсонщини, закликали до самостійної евакуації.

Володимир Зеленський скликає екстрене засідання РНБО.

Каховська ГЕС імені П. С. Непорожнього є останньою (нижньою) сходинкою Дніпровського каскаду гідроелектростанцій. Розташована вона на півдні України за п’ять кілометрів від міста Нова Каховка.

Каховська ГЕС забезпечує регулювання стоку Дніпра для живлення електроенергією, зрошення та водозабезпечення засушливих районів півдня України та навігацію від Херсона до Запоріжжя.

У перші дні повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року російські окупанти захопили Північно-Кримський канал та Каховську ГЕС.

Підірвати її окупанти погрожували також із перших днів, але масштабні наслідки для окупованої території стримували їх. Нині ж загроза втрати всіх територій, зокрема Криму, вже не стримує.

Витік води унеможливить переправу, що убезпечило б російських військових від атак ЗСУ з правого берега, вважають військові експерти.

Масштаби та строки затоплення критичні. Через п’ять годин вода досягне критичного рівня, повідомив голова Херсонської ОВА Олександр Прокудін. Уже почалося затоплення селищ і частини Херсону.

Міська військова адміністрація попередила, що мікрорайон Корабел знеструмлений, і за кілька годин буде припинено газопостачання.

Які наслідки матиме підрив дамби Каховської ГЕС?

За словами фахівців, вони можуть бути катастрофічними, з’ясувала ВВС.

Йдеться про підтоплення навколишніх сіл і Херсона нижче по Дніпру, проблеми з охолодженням Запорізької АЕС та водопостачанням півдня України. У зоні швидкого затоплення опиняться понад 80 населених пунктів, сотні тисяч людей можуть постраждати.

Каховське водосховище надзвичайно важливе для економічного комплексу півдня України. За словами Директора інституту водних проблем і меліорації НАН України Михайла Яцюка, йдеться про першочергову мету водосховища – зрошення регіону.

Не працюватимуть зрошувальні системи – постраждає сільськогосподарська сфера. Заповнити водосховище знову можна буде лише навесні, коли буде приплив води”, – пояснює фахівець.

Інше питання – питне водопостачання. Усі населені пункти, розташовані на берегах водосховища, прив’язані до його рівня. Якщо рівень знизиться хоча б на метр, питні водозабори не працюватимуть, і населення не отримуватиме питну воду.

До рівня води у Каховському водосховищі прив’язаний і Північнокримський канал. Якщо туди не надходитиме вода, то Крим не отримає води. За попередніми підрахунками, Крим може залишитися без води на 10–15 років. Це означатиме загибель місцевої біосфери.

Є ризики для Запорізької атомної станції. Її охолоджують водою Каховського водосховища. Якщо рівень води знизиться, її бракуватиме у ставках-охолоджувачах. Це ставить питання безпеки АЕС і загрози ядерних аварій.

«Це екоцид. Росіяни відповідатимуть за можливе позбавлення питної води людей на Півдні Херсонщини та в Криму, можливе знищення частини населених пунктів та біосфери. Також їхні дії несуть загрозу для ЗАЕС. Влада працює, як центральна, так і регіональна. Безпека людей сьогодні – пріоритет. Маємо забезпечити покарання для ворога на міжнародному рівні», – написав голова Офісу президента Андрій Єрмак.

Читайте також

Total
0
Share