«Рамштайн-9»: перші підсумки

У Бельгії відбулася дев’ята зустріч у форматі «Рамштайн». Переговорним майданчиком для Контактної групи з військової підтримки України став Брюссель. Головні питання порядку денного були наступні: 

  • захист українського неба, зокрема «через залучення авіаційної платформи» (ймовірно, йдеться про перемовини щодо надання Україні західної авіації);
  • розбудова «танкової коаліції»;
  • формування запасу міцності щодо боєприпасів;
  • тренінгові програми для українських воїнів;
  • стабільність підтримки України: питання логістики, обслуговування, ремонту техніки, практична реалізація «військового Шенгену».

Міністр оборони США Ллойд Остін під час вступного слова заявив, що країни Заходу продовжать допомогу Україні. Контактна група своїми діями демонструє, що Україну й надалі підтримуватимуть у її боротьбі. Партнери передають танки, навчають солдатів, а також надають все потрібне для ефективної оборони.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що один із уроків, який винесли в НАТО, — партнерам потрібно допомагати заздалегідь, а не постфактум. Війна в Україні розпочалася не у 2022 році, а ще 2014-го. Партнери передавали обладнання та навчали бійців, внаслідок цього українська армія набагато сильніша, ніж у 2020-му чи в 2014 роках.

Танки 

За підсумками Рамштайну українська армія отримуватиме танки Leopard 2. Їх нададуть вісім країн: Німеччина, Польща, Канада, Данія, Португалія, Іспанія, Норвегія та Нідерланди. Понад те, США передадуть свої M1 Abrams, а Польща та Чехія — інші модернізовані танки.

ППО

Партнери підтвердили постачання Україні ЗРК Patriot зі США, Німеччини та Нідерландів. Франція та Італія передадуть ЗРК SAMP/T. Особливістю цих комплексів є можливість перехоплення балістичних ракет, які нинішні засоби ППО в Україні не здатні перехоплювати. Низка країн взяла на себе обов’язки надати боєприпаси для української армії.

Літаки

Ллойд Остін після засідання заявив, що наразі він не має новин щодо постачання Україні бойових літаків.

«У мене немає ніяких оголошень щодо літаків сьогодні», — зазначив міністр оборони США.

Він додав, що союзники продовжать працювати з Україною, аби вирішити її найбільш нагальні потреби, та нагадав, що Україна готується до контрнаступу навесні.

«Що стосується будь-яких видів літаків з боку Польщі, Сполучені Штати ніколи не зупиняли Польщу в передачі будь-чого», — зауважив Ллойд Остін у відповідь на запитання про ініціативу польської сторони передати Україні винищувачі МіГ-29 торік. 

Раніше генеральний секретар НАТО пояснював, що в Альянсі ведеться обговорення надання Україні винищувачів західного зразка, та важливою в цьому плані є швидкість, з якою така допомога може надаватись. Міністерка оборони Нідерландів Кайса Оллонґрен заявила, що її країна надає перевагу закритому обговоренню питання, чи передавати Києву винищувачі F-16.

Позиція України

Міністр оборони Олексій Резніков заявив, що надзвичайно задоволений результатами перемовин. Він зазначив, що в засіданні «Рамштайн-9» брали участь 54 представники країн світу: це означає, що антикремлівська коаліція зростає.

Читайте також

Total
0
Share