Відпочинок від роботи дуже важливий для кожної людини. Про це у етері для Радіо «Накипіло» розповіла психотерапевтка Наталія Завгородня в новому випуску «Психп’ятихвилинки».
Види відпочинку
У сучасному світі час — одна з найважливіших цінностей. Ефективний його розподіл, пошук балансу між роботою і приватним життям — питання, актуальні майже для кожної людини. У спробах бути максимально продуктивними ми іноді не помічаємо, як можемо втратити можливість розслаблятися, вимикати контроль і відпочивати.
Є навіть форма залежності від постійної зайнятості: тоді людина помічає, що почувається краще, коли постійно поринає у справи та зайнята ділом, на відміну від часу відпочинку, який спричиняє дискомфорт.
Спробуйте вимкнути всі гаджети, усамітнитися і побути наодинці зі своїми думками. Скільки часу це буде комфортним для вас? Якщо менш ніж пів години, то, можливо, пора подумати над тим, що ви не вмієте розслаблятися і відпочивати.
Нагадаємо, чому відпочинок важливий. Він допомагає відновитися після фізичної та інтелектуальної активності, перемкнути увагу на наступні дії, почути свій внутрішній голос, а отже і власні потреби.
Є багато варіантів відпочинку. Деякі з них відомі й наявні постійно. Про деякі ж ми забуваємо. І, до речі, даремно.
1. Тілесний. Він може бути як пасивним, коли ви просто лежите й читаєте або вам роблять масаж, так і активним — це йога чи медитація.
2. Сенсорний. У світі, де багато подразників, насамперед звукових і зорових, інтенсивність і тривалість яких ми часто не можемо контролювати, справжня розкіш — опинитися у тиші, увімкнути приємне м’яке світло й дати відпочинок сенсорним системам нашого організму. Або прогулятися у лісі, або просто надіти беруші й зашторити вікна.
3. Інтелектуальний. День за легеньким серіалом чи захопливим детективом, відмова від новин та інформаційних каналів — це варіант такого відпочинку. Згадайте, як потім легше та швидше думається. І не дивно.
4. Соціальний. Іноді хочеться вимкнути телефон або пропустити заплановану вечірку з друзями. Якщо так хочеться, отже, треба зробити. Перезавантажитися і побути наодинці із самими собою, щоб потім насолодитися соціальним життям на повну.
5. Емоційний. Під емоційним відпочинком розуміють можливість вільного й неконтрольованого висловлення емоцій і переживань. Наприклад, під час сеансу у психотерапевта чи під час вправи «Вільне письмо».
Особливою формою нашої життєдіяльності є сон. Про його важливість уже сказано багато. Додамо, що це теж форма відпочинку, яку не варто нехтувати.
Тож пробуйте різні варіанти. Поєднуйте й визначайте свого фаворита.