Програма «Доступні ліки»: як працює на Харківщині та де отримати безкоштовні ліки

Від початку року в області виписали 723 тисячі електронних рецептів на препарати, вартість яких повністю або частково покриває держава. З них мешканці регіону погасили 576 тисяч або 79,7%. Це один з найнижчих показників у країні, зазначає голова Національної служби здоров‘я (НСЗУ) Наталія Гусак.

Ситуація в містах області та селах значно відрізняється. Так, якщо в містах люди отримали ліки за 90% виписаних рецептів, у селищах міського типу — 71%, то в селах — лише 14%. Тобто жителі сіл використали 8,2 з 59,3 тисячі виписаних рецептів. 

Таку ситуацію в НСЗУ, зокрема, пов’язують із низькою поінформованістю людей про можливості програми. 

«Ми нещодавно були на Чернігівщині і Сумщині, і я можу зазначити, що там ситуація з відсотком погашених рецептів у селах значно нижче, ніж, наприклад, на Харківщині (там погашено не більш як 5%). Насамперед це пов’язано з питанням поінформованості», — розповідає Наталія Гусак.

Вона додає: «Іноді існують стереотипи на місцях (і вони небезпідставні). Пацієнт думає: за те, щоб йому виписали рецепт на безоплатні ліки, необхідно щось заплатити сімейному лікарю. Давайте раз і назавжди розвінчаємо цей міф. Кожному українцю, який має право бути учасником програми “Доступні ліки”, держава гарантує безоплатно лікарські засоби за тими чи іншими напрямками, які входять у програму.

Якщо ж стається так, що сімейний лікар неприхильний до цієї програми або він вимагає певну суму винагороди (ми фіксуємо і такі випадки), пацієнт має знати, що можна змінити лікаря. Так, безумовно, це складно зробити в сільській місцевості, де не такий великий вибір. І тут ми сподіваємося, що голови громад (ми сьогодні з ними про це проговорили), зацікавлені в здоров’ї своїх людей на території. Але у великих містах важливо не боятися. Попри війну, за українцями залишилися всі права, які були до воєнного стану стосовно вільного вибору лікаря».

Ще одна проблема — доступність аптек і ліків у населених пунктах, які перебувають близько до зони бойових дій або розташовані біля держкордону з рф. 

«Ми сьогодні поговорили з головами громад. До прикладу, у Близнюківській громаді або Золочівській ОТГ знаходять можливості передати лікарські засоби. Раз на місяць або частіше збирають в місцевих електронні або паперові рецепти, отримують (в аптеках — ред.) і приїжджають, передають людям».

Разом із тим в області немає дефіциту «Доступних ліків». Проблема інша.

Очільник Харківської ОВА Олег Синєгубов: «У нас є складнощі із заходом навіть продуктових мереж на ті чи інші території, не говорячи про аптеки. Велика кількість аптек зруйнована. Так само щодо комунальних аптек: мережа сильно постраждала, і на її відновлення потрібні значні кошти. Тому тут потрібна спільна робота із НСЗУ: насамперед роз’яснювати, що наші жителі можуть безпосередньо скористатися цією програмою. Усі необхідні ліки є».

Програма розширюється попри воєнний стан

Наразі програма охоплює понад 500 найменувань препаратів українського та іноземного виробництва. У серпні до програми додали знеболювальні препарати, таблетовані морфіни для паліативних хворих. А з жовтня можна отримати рецепт і на тест-смужки для визначення рівня глюкози у крові.

Понад те, за програмою «Доступні ліки» можна отримати препарати:

  • від серцево-судинних захворювань;
  • від діабету 2-го типу,
  • від цукрового та нецукрового діабеті;
  • від бронхіальної астми;
  • від епілепсії;
  • від розладів психіки та поведінки;
  • від хронічного обструктивного захворювання легенів;
  • від хвороби Паркінсона;
  • імуносупресивні лікарські засоби.

Подивитися весь перелік

Побільшало й людей, які користуються безкоштовними ліками. Зокрема, для лікування серцево-судинних захворювань.

«Наразі ми вже оплатили за програмою майже на 100 мільйонів більше, ніж за увесь минулий рік. Ми бачимо, що кількість пацієнтів, які отримали інсуліни минулого й цього року, однакова. Я можу пропустити, що частина людей, яка виїхала, була заміщена частиною вимушених переселенців. Тобто доступність збережена. Усі нові напрямки, які були введені в програму, харків’яни активно використовують: імуносупресивні препарати, тест-смужки, знеболювальні».

У регіоні до програми «Доступні ліки» приєдналися 872 аптеки. Цього року НСЗУ виплатила їм 215,5 мільйона гривень за видані препарати.

Як отримати рецепт на безкоштовні препарати?

Залежно від захворювання, рецепти виписують лікарі різного профілю:

  • Пацієнти із серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою, діабетом 2-го типу, хронічним обструктивним захворюванням легень, а також ті, кому потрібні препарати для знеболення або тест-смужки для визначення глюкози в крові, мають звернутися за рецептом до сімейного лікаря. 
  • Ендокринолог виписує рецепт людям із нецукровим та цукровим діабетом. Також це може зробити сімейний лікар, якщо раніше пацієнт отримав план лікування в ендокринолога. 
  • Невролог або психіатр виписує рецепт пацієнтам з епілепсією, хворобою Паркінсона, розладами психіки та поведінки. Також можна звернутися за рецептом до лікаря первинки, якщо в пацієнта є складений психіатром або ендокринологом план лікування.
  • Пацієнтам, яким необхідно приймати імуносупресивні препарати, виписує рецепт трансплант-координатор.

З чого почати?

Запишіться на прийом до лікаря первинної меддопомоги (педіатра, терапевта або сімейного лікаря). Залежно від захворювання лікар випише рецепт або направить до вузького спеціаліста. Після того, як фахівець випише електронний рецепт, пацієнт отримав SMS-повідомлення з номером рецепта (він містить 16 цифр) та кодом підтвердження. Їх потрібно буде назвати в аптеці, аби отримати ліки. Також на прохання пацієнта лікар може роздрукувати інформаційну довідку, де будуть дані про рецепт.

При цьому електронний рецепт на ліки можна отримати й у терапевта або сімейного лікаря, з яким людина не підписувала декларацію. Якщо пацієнт переїхав або не може зв’язатися з лікарем, з яким укладена декларація, — це не проблема, пояснює Вікторія Малютіна. За рецептом можна звернутися до будь-якого іншого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра, якщо ліки потрібні дитині. Після того, як рецепт випишуть, придбати ліки за ним можна протягом місяця.

Де придбати ліки?

Аптеки, які беруть участь в держпрограмі реімбурсації, мають наліпку «Доступні ліки» або «Інсулін». Дізнатися, де розташована найближча до вас аптека, можна на гарячій лінії НСЗУ 16-77 або через чат-бот «Спитай Гриця» у Viber або Telegram.

Гаряча лінія НСЗУ працює в будні з 9:00 до 18:00 (понеділок–четвер) та до 16:45 (щоп’ятниці).

Безкоштовні ліки: список сервісів

А паперові рецепти вже не випишуть?

Харківська область, крім Красноградського району, вважається прифронтовою територією. Тож мешканці області можуть отримати від лікаря й паперовий рецепт.

З 2019 року препарати за програмою «Доступні ліки» відпускалися лише за електронним рецептом. Напочатку повномасштабної війни уряд дозволив виписувати та відпускати «доступні ліки» також за паперовим рецептом. З липня 2023 року цю можливість скасували для всіх територій, крім тих, що тимчасово окуповані, є прифронтовими або там ведуться активні бойові дії.

Пригости кавою «Накипіло» —підтримай своє медіа

Читайте також

Total
0
Share