У Харківській області в шести лікарнях діє благодійно-медична ініціатива «Врятуй кінцівку», у межах якої досвідчені лікарі проводять складні операції для поранених бійців і цивільних. Про деталі цієї програми говорили у свіжому випуску подкасту «Пліч-о-пліч» на Радіо «Накипіло».
Ініціатор програми «Врятуй кінцівку», президент МБФ «Здоров’я українського народу» Сергій Сошинський наголосив, що головною метою фонду, який він очолює, є максимальне зменшення інвалідизації українців за допомогою оперативного втручання і лікування, а не ампутації кінцівок.
«Ця війна є війною травмованих кінцівок. Наша місія — зупинити інвалідизацію українців. Наша мета — забезпечити якісне та професійне лікування, а також відновлення кінцівок військовослужбовців і цивільних», — розповів Сергій Сошинський.
Нині цінності проєкту «Врятуй кінцівку» підтримують понад півтори сотні фахівців із 76 лікарень по всій Україні. За півтора року в межах цього проєкту вдалося пролікувати понад півтори тисячі людей — як військовослужбовців, так і цивільних, що зазнали поранень і травм через збройне протистояння.
До фінансування проєкту може долучитися будь-хто. Благодійні внески можна надсилати на конкретну операцію або ж загалом на проєкт. Подати заявку на допомогу також може будь-хто з тих, хто її потребує. Заявки на участь у програмі подає або лікар, або постраждалий (різні типи заявок). Розгляд заявок відбувається у порядку черги, а пріоритет надають тільки в разі важкого стану.
Якщо поранений підпадає під критерії програми, він отримає увесь спектр медичної допомоги. Станом на сьогодні у пріоритеті пацієнти віком до 45 років. Раніше за програмою «Врятуй кінцівку» лікували людей віком до 55 років, але через труднощі в лікуванні старших людей вимушені були обмежити вік пацієнтів.
«Ми спираємося на ті ресурси, які маємо. Ми не приймаємо людей із супутніми захворюваннями, як-от із гепатитом, СНІДом чи туберкульозом. Раніше приймали, але вони так само дуже складні в лікуванні. Ми намагаємося не брати пацієнтів, які палять, тому що паління — найгірший ворог під час лікування травм», — пояснив керівник фонду й додав, що в усіх випадках можуть бути винятки.
У межах програми «Врятуй кінцівку» передбачено декілька проєктів, що дають змогу додатково мотивувати лікарів, які працюють, але сьогодні лікарі працюють у програмі на волонтерських засадах.
Фонд ставить собі амбітну мету — зібрати перший медичний мільярд для проведення від 15 тисяч до 40 тисяч операцій із порятунку кінцівок українців. Сергій Сошинський сказав, що нині вдалося зібрати до 10 % від цієї суми.
«Півтори тисячі кінцівок уже врятували. У зборі грошей доходимо до 100 мільйонів. Тож до кінця року маємо закрити цей патерн. Можливо, закриємо більше — це залежатиме від наших партнерів, з якими ми сьогодні почали активно співпрацювати. Це американські та європейські організації. Ми працюємо з донорами та благодійниками», — сказав голова фонду.
До збору грошей, комунікації з воїнами, щоб ті знали, що можна врятувати свою кінцівку, і з лікарями, яким нагадують, що варто боротися до останнього, представники благодійного фонду залучають амбасадорів. Нині пацієнтів поділяють на дві черги — червону й чорну. У чорній люди чекають на фінансування, а в червоній — на операцію.