Іноді складно розібратися серед десятків різних VPN-сервісів, які дозволяють отримати доступ до заблокованого контенту. Є ще одне рішення – браузер CENO (Cenzorship.no!). Він допоможе вам обійти цензуру, що особливо актуально для мешканців тимчасово окупованих територіях. Пояснюємо, як це працює.
Що це таке?
На перший погляд браузер CENO нічим не відрізняється від типового Firefox, однак “під капотом” браузера СENO – піринговий протокол (p2p), що дозволяє отримати доступ до заблокованого контенту в мережі.
СENO працює на основі BitTorrent – це саме той протокол, на основі якого мільйони людей до появи стрімінгових сервісів дивилися відео та серіали безплатно. Й хоча термін “торрент” потрохи стає менш популярним, багато хто й надалі викачує контент за цією технологією.
СENO буде в нагоді для користувачів з УСІХ областей України, а особливо корисним – для жителів тимчасово окупованих територій, де сьогодні блокуються десятки українських сайтів. А оскільки країна-агресор все частіше блокує ще й сервіси VPN, через які користувачі зазвичай отримують доступ до заблокованих сайтів, браузер СENO може стати незамінним під час тотального блокування сервісів доступу.
Як це працює?
Усі відвідані вами сайти зберігаються в пам’яті вашого пристрою, у так званому розподіленому кеші. Якщо який сайт намагаються заблокувати, браузер СENO знаходить цей сайт в тих користувачів, хто зміг обійти блокування (наприклад, в жителів Чернівців чи Одеси, де блокування немає).
Якщо одного ранку, ви почуєте, що ваші улюблені новинні сайти (наприклад: Суспільне чи Накипіло) почали блокувати за наказом окупаційної влади (якщо ви на тимчасово окупованих територіях), CENO надасть вам доступ до цього сайту та поширить його й на інші смартфони.
Використовуйте режим публічний перегляду CENO (публічна вкладка, світлий колір) за замовчуванням аби читати новини, переглядати відео, статті у Вікіпедії чи відкрити інші статичні ресурси, що підпадають під цензуру.
Використовуйте режим приватний перегляд CENO (приватна вкладка, темний колір) для динамічних сайтів: якщо ви хочете ввійти в Twitter або відредагувати свій сайт на WordPress.
А як щодо питання фізичної безпеки?
На тимчасово окупованих територіях, людей зупиняють та змушують показувати смартфон аби перевірити, чи не стоїть Signal, Tor, VPN. Про браузер CENO знають мало, й він виглядає як звичайний Firefox. Але якщо раптом є ризик, що ваш смартфон опиниться в руках окупанта, усю інформацію з кешу браузера можна видалити однією кнопкою.
Якими є інші ризики користування СENO?
Варто пам’ятати, що СENO не є інструментом аномізації, що властиво для VPN, з яким можна змінити IP країни доступу до мережі. СENO є радше інструментом протидії цензурі. Тому IP-адреси пристроїв, що використовують технологію BitTorrent, можуть бути видимим іншим. Разом з тим, ніхто, навіть IT-фахівець не зможе побачити, на який сайт ви заходили, чи яке відео ви дивилися.
Навіщо мені цей браузер, якщо я НЕ перебуваю на окупованій території?
Завантаживши СENO й відвідуючи ваші улюблені сайти, ви можете допомогти жителям тимчасово окупованих територій. Адже ви надасте їм доступ до заблокованих українських сайтів, ставши “мостом інформації” – сайти з вашого кешу будуть доступні на тимчасово окупованих територіях. Адже ваш браузер буде передавати трафік між клієнтами СENO та вільним інтернетом.
Чи можна довіряти CENO, адже звучить підзріло як «сєно».
СENO — це скорочено від Сenzorship.NO! Браузер розробили в Канаді – в компанії Qualitie, що спеціалізується на цифровій безпеці. Звідки гроші? Витрачені кошти з бюджету Канади. Тож цього разу обійшлося без Джорджа Сороса. Однак не без Джастіна Трюдо:)
Завантажити браузер СENO
Ознайомитися з інструкціями користування CENO
Спільний проєкт зі Школою цифрової безпеки DSS380