Про що говорив Зеленський на пресконференції: головне

27 серпня Володимир Зеленський зібрав на пресконференції українських та іноземних журналістів. Ми занотували ключові тези президента.

Про масштабну атаку на енергосистему України

За словами Зеленського, 26 серпня росіяни завдали 230 ударів. Система захисту переважно спрацювала, але не обійшлося без серйозних пошкоджень енергосистеми.

Частину ракет під час атаки збили літаки F-16.

Чи була пошкоджена Київська гідроелектростанція, президент не відповів, посилаючись на те, що ворогу не треба знати про наслідки атаки.

Про підготовку до Другого саміту миру

Під час нещодавньої зустрічі з союзниками Володимир Зеленський обговорив енергетичне питання формули миру. Друга зустріч стосуватиметься безпеки в морі, а третя — гуманітарних аспектів: обміну полонених і повернення українських дітей.

Голова держави очікує, що документ щодо усіх питань буде готовий на листопад. Він стане підготовчим пунктом до Другого саміту миру.

«Три пункти, які розглядалися на Першому саміті миру, будуть підготовлені детально. Ми не будемо чекати наступної зустрічі в рамках Другого саміту, ми підготуємо всі пункти з союзниками офлайн і онлайн. Ми повинні бути готовими на листопад.

Що стосується представників російської федерації на Другому саміті, – це бажання всіх країн. Вони вважають, що таким чином може бути шанс закінчення війни. Тому ми й хотіли, щоби на першому саміті їх присутності не було, зібрати країни без представників росії непросто, але тим не менш».

Про вплив курської операції на ситуацію на фронті

Зеленський розповів про низку успіхів, до яких призвела операція в курській області. Утім, він зазначив, що не може розкривати усі цілі, які переслідують українські війська, бо це може допомогти росії заблокувати наші дії на полі бою.

Зокрема, президент сказав, що через дії на курщині росія почала пересувати війська з Донеччини та Харківщини. 

Володимир Зеленський: «Курська операція не пов’язана з жодним із пунктів формули миру. Чи пов’язана Курська операція з Другим самітом миру? Так, бо вона є одним із пунктів плану Перемоги України»

Президент: «Один із напрямків плану — курщина. Другий — стратегічне місце України в безпековій інфраструктурі світу. Третій — це потужний пакет примусу росії до закінчення війни дипломатичним шляхом. Четвертий напрямок — економічний». 

Володимир Зеленський планує представити план Перемоги України президенту США Джо Байдену у вересні, адже від США залежатиме забезпечення певних пунктів у документі. Також голова держави планує передати план Камалі Гарріс і Дональду Трампу, які є кандидатами на майбутніх виборах президента США.

Президент: «Важливо, що вузьке коло знало про операцію, і тому вона має успіх. Є цілі, про які я можу сказати, і є  дуже важливі цілі, про які не можу говорити.

Курська операція принесла кілька речей. Передусім, окупація Харківщини зупинена. Ми мали інформацію щодо буферних зон на Харківщині, а потім — на Півночі. Не знали конкретики, але розуміли, що Сумщина, Чернігівщина можуть бути в планах росії.

Ми отримували від нашої розвідки та розвідки партнерів дані про рух військ російської федерації, як це може бути. Курська операція вирішила питання неокупації Сумщини та Чернігівщини. Під час неї була розбита велика кількість (ворожих — ред.) військ».

«Я розумію, багато хто хотів би почути, що Україна придумала план компромісів, як закінчити війну. Я не здивую: із путіним не те що компроміси, в принципі діалог на сьогодні беззмістовний, бо він не хоче закінчення війни дипломатично. Він нібито готовий дипломатично, але якщо віддати 30% нашої землі. Повертаючись до Курської операції: вона нам сильно допомогла, щоби голосів за цю тезу стало менше».

«У нас не окупація, у нас іде оборонна операція, є захист, ми надаємо можливість робити буферні зони. Ми відповідаємо всіма можливостями на нашій території та кроками на території рф, щоби не допустити окупацію на нашій землі. Вони вже окупували 27% нашої землі, і тому ми робимо те, щоби вони не окупували ще більше. Ось наші кроки. Ми нічого не доєднуємо до нашої держави, не змінюємо законодавства, Конституцію. Нам не потрібні зайві чужі землі та чужі громадяни».

«Обмінний фонд у нас був набагато менший, ніж у росіян у перший рік війни, і тому нам треба його збільшувати. Як би складно не було».

«путіну важливіше захопити місто, про яке він ніколи не чув, просто потішити амбіції, ніж захистити свої території. Я мав розмови з союзниками, і мені здається, що ця операція трохи більше розкриває амбіції путіна в цій війні. Він не захищає своє на курщині. Тобто історія з наративом, що він захищає якесь-то російськомовне населення на території України, зруйновано».

«Зменшення їхнього збройного потенціалу та збільшення такого потенціалу в Україні призведе до тактичних успіхів — таких, як курщина. У путіна будуть питання всередині держави. Що дуже важливо в цій війні — це втрата віри суспільства в його сили. Я думаю, що ця операція відкриває нам і ці коридори».

Ставлення до того, що західні партнери залишають обмеження на використання зброї по території росії

Президент: «Навіть рішення в Європі щодо дозволів (на використання зброї по території росії — ред.) залежать від принятого позитивного рішення в Білому домі».

«Олімпіада відбулася, а пінг-понг залишився», — сказав Зеленський. 

Про позицію України щодо транзиту газу з росії

Договір з росією ніхто продовжувати буде. Якщо триватиме бажання деяких європейських колег в Євросоюзі, ми будемо розглядати їхнє прохання.

Чи готова влада країни пожертвувати територіями в обмін на гарантії членства в НАТО

«Я не готовий обмінювати наші території в рамках будь-яких переговорів».

Чи хоче Зеленський повернути чоловіків призивного віку з Європи

Президент вважає, що Міністерству закордонних справ не вистачить сил щодо 7,5 мільйона українців, які перебувають за кордоном. 

Зеленський: «Цю ідею я обговорював із прем‘єр-міністром України. Це складна місія для будь-якого міністерства, я говорю про інституційність процесу. У нас 10,8 мільйона пенсіонерів. Якщо ми не виведемо з тіні всіх платників податків, у нас буде серйозний виклик не лише зараз, а й після завершення війни. Тому нам потрібно повернути доросле населення в Україну, дітей, студентів — без примусу, щоби вони це хотіли зробити. Я вважаю, сьогодні ми маємо напрацювати політики для цієї інституції та приняти це рішення восени».

«Щодо повернення чоловіків. Політично всередині тих чи інших держав не дуже вигідно сказати, що вони відправляють українців додому, що їм дороговартісно підтримувати людей. Простіше підняти це питання на зустрічі з президентом України, а потім сказати, що президент звернувся з проханням повернути українців. Я тільки за, якщо українці приїдуть, але без примусу, за умови їхнього рішення».

Про ситуацію на Покровському напрямку та посилення оборони

Зеленський: «Безумовно, це рішення військових — кому бути на Покровському напрямку, в якій кількості тощо. Але росіяни там не відступають. Коли вони повертають назад, їх розстрілюють, — я про руську армію. І вони будуть тиснути, як у ситуації з Бахмутом. Вони там положать 50–60 тисяч людей, побачите». 

«Тому не можна просто взяти “ви — сто тисяч, і ми — сто тисяч”, у нас була вже така операція. Я вважаю, що це не правильно, і я дуже радий, що головком Сирський так само вважає. Повинні бути хитрощі. Ми не більші за росію.

Мені здається, достатньо розуміння за 2,5 роки: як готувати операції, хто повинен їх готувати та яка кількість людей повинна про них знати. Якщо вороги знають хоч щось про наші дії, у нас не буде успіху — а значить, не буде шансів, ми втратимо багато чого. Нам треба на нашій платформі на Саміті миру бути в потужній ситуації. Авжеж, все закінчиться діалогом, але потрібно мати сильні позиції до цього діалогу».

«Щоденно я маю 2–3 онлайн-зустрічі з Головнокомандувачем: постійно про Покровськ, Торецький напрямок, про Харківщину. А є ще Південь, Вугледарський напрямок — всюди свої питання. Складнощі були, є і залишаються. Посилення залежить від багатьох речей».

«Збільшилася кількість людей, які почали готуватися. Це дуже допоможе хлопцям мати ротації. По-перше, почалися якісь ротації. Фундаментальними я їх поки що не можу назвати, але це початок». 

«Про посилення Покровська постійно говоримо: про укріплення, але й про пакети допомоги. Я нещодавно порахував щодо однієї підтримки: скільки ми чекали, момент, коли почало заїжджати, і в якому об‘ємі. Такий ювілей — 12 місяців. Я нікого не звинувачую, немає часу на це. Дають — вдячні, тиснемо руку, обіймаємо людей і питаємо, коли зайти за наступним».

«Те, що вони не забирають війська з Донеччини, зрозуміло: там їхні найпідготовленіші війська, їх цікавить повна окупація українського Донбасу».

Володимир Зеленський сказав, що перша українська ракета-дрон «Паляниця» — це балістична ракета, вона успішно пройшла випробування. Більше деталей про снаряд він не повідомив.

Чи бачить Зеленський проблеми з кадрами? Як оцінює роботу голови ОП і його заступників: Андрія Єрмака, Олега Татарова й Олексія Кулеби

«Щодо моєї команди як президента України. Це всі ті люди, які захищають нашу державу: Збройні сили, Головком, міністр оборони та урядовці — ми одна команда. Я вважаю, що в нас є позитив у напрямку Європейського Союзу: тут треба подякувати нашому спікеру, його колегам. Багато законів прийнято. Є різні виклики і в Раді, і в уряді».

«Саміт миру сам по собі не з‘явився, хоча до цього ми могли програти ініціативу щодо інших можливостей дипломатичного регулювання. Як оцінити людей? Наприклад, Андрій Єрмак — один з тих людей, які готували і формулу миру, і Саміт миру. Коли я вам кажу про інших людей, що ми одна команда, — то всі напрацювання, контакти зі США в Білому домі, Держдепі тощо, всі ці надбання, які має сьогодні Україна, — це кожен із  них зробив. І ті ж Patriot, F-16 i ATACAMS. Ви просто не знаєте всіх деталей».

Чи нададуть союзники більше допомоги Україні

Президент: «Розраховуємо, що ми все отримаємо, пакети все ж таки надійдуть. Сьогодні ті порції маленькі. Дуже хочеться, щоби були збільшені ці надходження. Ніхто не наполягає на якихось інших. Є кілька ініціатив: чеська, данська, польська, — і ми очікуємо на ці пакети також».

«Курщина є частиною плану, про який я буду говорити з Байденом, принаймні, один із етапів плану. Але головний момент — це примус росії закінчити війну, і дуже хочеться, аби справедливо для України. І виконати цей план».

Про оборонне виробництво

Зеленський: «Є, на мій погляд, дуже важливий момент, в якому ми почали рухатися вперед. Це вітчизняне виробництво: дрони, артилерія (системи та окремо снаряди), ракети. Це високовартісна програма, треба вкладати в це кошти. На сьогодні грошей в нашому бюджеті вже немає. Уряд віддав все. Питання, де знаходити ці гроші: є особисті домовленості з країнами, які вкладаються в наше вітчизняне виробництво. Є завдання уряду шукати ці надходження, які посилять вітчизняне виробництво».

Президент заявив, що українські державні та приватні підприємства спроможні виготовити 1,5–2 мільйона дронів, але питання у грошах.

Чому ухилянти та скандальні особи можуть виїхати з України

Правоохоронні органи та прикордонники протягом двох тижнів мають напрацювати рішення, як посилити контроль над виїздом і відповідальність порушників.

Чому під час обміну 24 серпня не повернули жодного «азовця»

«Є складнощі в поверненні “азовців”, із різних причин. На ставці затвердили формат спілкування із родинами, і робота щодо узгодження списків на обмін тепер буде не тільки в ГУР. Тепер ГУР разом із СБУ, омбудсменом Дмитром Лубінцем і зовнішньою розвідкою погоджують списки на повернення наших полонених». 

«Те, що повернення було на 24 серпня, — співпадіння. Боротьба за кожну людину — це не про свято, а про щоденну роботу».

Як Зеленський оцінює військову співпрацю та допомогу Польщі

Президент сказав, що зменшилася увага польської сторони щодо обороноздатності України. Проте згадав про великі обсяги допомоги Польщі на початку повномасштабного вторгнення. Він розмовляв із президентом Республіки Польща Анджеєм Дудою і прем‘єром Дональдом Туском про передачу літаків МіГ, проте наразі немає відповіді.

«Під час виборів вони були сконцентровані на внутрішніх питаннях. Я не вважаю, що це фундаментально вплине на втрату близькості між нашими державами».

«Важливе рішення — це збиття ракет над Україною, принаймні, у західних областях, які йдуть курсом у бік Польщі. Я так розумію, Польща вагається бути наодинці з цим рішенням і хоче підтримки від інших країн НАТО. Тут нам усім треба працювати, щоби США підтримали це рішення».

Чи вплине затримання в Парижі Павла Дурова на використання в Україні месенджера Telegram

Володимир Зеленський сказав, що наразі це ніяк не впливає на роботу месенджера в нашій країні. 

Про екстрадицію зрадників до України

З екстрадицією колаборантів і держзрадників є проблеми. За словами Зеленського, ці люди подають позови до суду щодо політичного переслідування, тому країни за законодавством не можуть повернути цих людей під час судового розбору. 

«У нас є домовленість із Польщею: якщо люди перетинали кордон поза законом, польська сторона повертала їх назад. А, наприклад, із Молдовою, Румунією, Угорщиною таких домовленостей немає. Потрібно нарощувати домовленості між міністерствами внутрішніх справ, міграційними службами. Я думаю, якби ми були в ЄС, не було би таких питань».

Як Зеленський ставиться до заяви конгресменів США, що Україна може попросити відставних пілотів НАТО літати на F-16

Президент: «Я вважаю, це чудова ідея, ми піднімали її з партнерами, але це залежить виключно від рішення Сполучених Штатів, зокрема й щодо інших країн. Наприклад: Данія, Норвегія, Нідерландами, Бельгія, — ми домовилися про постачання літаків F-16. Та дозволи надають США, навіть попри те, що це літаки цих країн (хтось використовує, а десь літаки належать державі). Все одно, згідно з домовленостями, контрактами, дозволи дають Сполучені Штати. Так і в цьому питанні».

Пригости кавою «Накипіло» —підтримай своє медіа

Читайте також

Total
0
Share